Quantcast
Channel: Korzo
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1482

Novi Čitalački klub Lepota života

$
0
0

Beogradsko Udruženje „Lepota života“ koje je osnovala Majda Sikošek nastalo je kao svojevrsna misija širenja kulture u najširem shvatanju tog pojma u raznim oblastima – likovnoj umetnosti, književnosti, arhitekturi, modi, dizajnu, uređenju prirode, kulinarstvu, svega što bi možda najpreciznije obuhvatala sintagma „savoir vivre“. U okviru tog Udruženja ovog proleća osnovan je Čitalački klub Lepota života. Tema prvog okupljanja (29. mart 2018) bio je razgovor o knjizi „Moja genijalna prijateljica“, Elene Ferante koja je deo Napuljske tetralogije. Ovo delo je uskoro po objavljivanju izazvalo ogromno globalno interesovanje koje već godinama ne jenjava, dopunjeno enigmom o još neotkrivenoj osobi/piscu/spisateljici koja se imenuje kao Elena Ferante. Piše: Jasmina Orelj Dotlić. Foto: Lepota života

majda4

U beogradskoj kafe knjižari Bookastore nadomak Knez Mihailove ulice održano je prvo okupljanje ljubitelja knjiga –  Čitalački klub Lepota života. Rukovođeni smo idejom da ljubiteljima čitanja pružimo mogućnost da se upoznaju, da međusobno podele lične utiske o pročitanoj knjizi, da diskutuju o pročitanim delima, da predlažu nove teme i pokreću inicijative u opuštenoj, prijateljskoj atmosferi, bez opasnosti da će iz bilo kog razloga biti neprihvaćeni, ili pogrešno shvaćeni.

A kako je bilo te prve večeri kada se predstavio Čitalački klub Lepota života ? U fokusu predviđenog razgovora bilo je pokretanje diskusije o tome da li je za globalni uspeh Napuljske tetralogije autorke Elene Ferante zaslužniji globalni marketinški bum koji je izazvala intriga oko anonimnosti spisateljice/pisca i brutalno nastojanje za njenim/njegovim razotkrivanjem, ili umetnička snaga koju delo nosi u sebi.

DSCN7055

Ono što sve nas, članove  Čitalačkog kluba  Lepota života raduje je činjenica da se već prvom okupljanju Kluba pridružilo nekoliko novih članova. Različiti stavovi i utisci o delu, različite generacije i profesije učesnika obogatili su veče i učinili ga sadržajnim i zanimljivim, ni u jednom trenutku ne dovodeći u pitanje njegovu prijateljsku atmosferu i dogovor oko sledećeg okupljanja. Zapravo, moglo bi se reći i ovako. Desetak ljudi se okupilo jednog predvečerja u kafe knjižari da proćaskaju o pročitanoj knjizi. Nisu se ovde okupili književni kritičari, teoretičari književnosti, izdavači, novinari… Nije bila u pitanju ničija promocija, niti se naplaćivala „ulaznica“… Pa zašto bi to ikome na svetu onda bilo važno osim, možda, onima koji knjige pišu i onima koji ih čitaju? E, pa zbog tog „možda“ i postoji Čitalački klub Lepota života!

majda3Osnivački sastanak, Čitalački klub Lepota života

Otkuda ideja da se pokrene Čitalački klub Lepota života? Pa, eto pomislili smo da je krajnje vreme da, volterovski, malo detaljnije zavirimo u sopstveni vrt koji je, reklo bi se, već predugo prilično zapušten i obrastao u korov iz koga se tek mestimično pomaljaju brižno negovane biljke. Kult inspirativnih kafanskih razgovora i boemstva na koji smo kolektivno, po inerciji, još toliko ponosni pa ih još smatramo za nezvaničnu kulturnu baštinu, već odavno su samo sećanje na sećanje pređašnjih generacija.

majda2Osnivački sastanak, Čitalački klub Lepota života

Sve što nam se dešava, kako na društvenom planu, tako i na onom privatnom, hteli ne hteli, nezaobilazno sagledavamo iz globalne perspektive. A ona je, uvek na ovaj ili onaj način depersonalizovana i dehumanizovana. I koliko god „rijaliti koncept“ koji već ozbiljno zalazi u sve pore kulturnog i društvenog života brutalno teži da ogoli ljudsku bit i potre svaki vid privatnosti, toliko, samo naizgled kontradiktorno, raste sve veća ontološka otuđenost među ljudima.

S jedne strane, to je „mod“ u kome funkcioniše savremeni čovek, ali ne znači da je isključivo negativan. Fantastična je mogućnost da se na internet forumima možete lako povezati sa osobama sa kojima delite slična interesovanja, diskutovati sa njima i družiti se u virtuelnom svetu.

Međutim, ta komunikacija koju upražnjavamo iza svog „niknejma“, (i kada je autentično ime), na žalost nema ni približnu moć autentične komunikacije koju ostvarujemo gledajući se „oči u oči“, u prostoru i vremenu koji u tom trenutku delimo. Virtuelnoj komunikaciji na društvenim mrežama nedostaje upravo taj ključni element istinskog zajedništva, bilo da je u pitanju lokalna kafana u kojoj svi živo učestvuju u istoj diskusiji, ili u istom sevdahu, bilo da je reč o lokalnoj inicijativi da se okreči zajednička fasada na zgradi, bilo da je reč o tome da sa nekim podelimo svoje najličnije utiske o knjizi koju smo upravo pročitali.

Ovaj deo sa knjigom je možda i najteže ostvariv, jer odnos koji se kreira između čitaoca i knjige koju čita je, zapravo, uvek ogoljen, subjektivan i uslovno rečeno duboko privatan. Sam čin čitanja deluje na sve aspekte našeg bića, kako na onaj intelektualni, tako, možda još više, na onaj emotivni, duhovni i kreativni. Zbog toga iskrena potreba čoveka da sa nekim podeli utiske o pročitanoj knjizi neizostavno nosi u sebi nešto od težnje za autentičnom ljudskom komunikacijom koja se ne može u potpunosti ostvariti ni u virtuelnom svetu, ni na formalno organizovanimn književnim susretima.

Čitalački klub Lepota života planira nova okupljanja i diskusije. Kad jednom počnemo, nemamo nameru da stanemo!

http://lepotazivota.rs/

PROČITAJTE I: intervju-majda-sikosek-lepota-spasava-svetfestival-ulicnih-sviraca-podgrade-petrovaradinske-tvrdave-2-konferencijasvetski-dan-secesije-i-u-beogradu-strastveni-pristup-zivljenjumilena-pavlovic-barilli-likovna-bastina

The post Novi Čitalački klub Lepota života appeared first on Korzo.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1482