Quantcast
Channel: Korzo
Viewing all 1482 articles
Browse latest View live

Fil(m)harmonija – završnica u Subotici

$
0
0

U Subotici se održava (19-21. septembar 2020) finale prekograničnog projekta Hrvatske i Srbije “Fil(m)harmonija” u kome je nosilac Zagrebačka filharmonija, a partner Muzička omladina Novog Sada. U fokusu su dva filma Čarlija Čaplina. Korzoportal. Foto: Srđan Pablo Doroški

Produženi muzički vikend u Subotici na Trgu slobode Fil(M)harmonija sastoji se od tri koncerta od petka do ponedeljka koji izvode Zagrebačka filharmonija pod vođstvom maestra Krešimira Batinića, uz gostujuće TAJJ gudački kvartet, Ritu Kinku, klavir i Sonju Antunić, flauta. Oni pod zvezdanim nebom muzikom prate dva filma Čarlija ČaplinaPseći život” (1918) i “Mališan” (1921). Koncerti istog sadržaja prethodno su upriličeni, uvek u septembru, u Iloku i Novom Sadu (2019), ove godine u Vukovaru i Subotici.

Fil(M)harmonija je najveći projekat u istoriji Zagrebačke filharmonije koja i na ovaj način obeležava 150 godina trajanja, istovremeno i 130 godina od rođenja Čarlija Čaplina. Za prikazane filmove  “Pseći život” i  “Mališan”, prema rečima predstavnika Muzičke omladine Novog Sada Milana RadulovićaČarli Čaplin napisao je i muziku 1957, odnosno 1972. godine”. 

Posle prvog koncerta u subotu, publici u Subotici dirigent Krešimir Batinić zahvaljujući se na aplauzima obratio se rečima – “Grlimo vas glazbom”. Podsetimo na njegove reči na prvoj konferenciji za novinare koja je održana 2018. u Iloku – “ Evropski projekat Filmharmonija je čarolija filma i muzike i znatno se razlikuje od mog dosadašnjeg rada kao dirigenta klasične glazbe. To znači da neću ja diktirati tempo izvedbe, već će to diktirati film, što znači da jako dobro moram znati što se u kom trenutku događa na filmu, jer ako vam film pobegne naprijed morate ga stići, ako ste vi pobegli filmu morate usporiti. Biće ovo prekrasan audio vizuelan doživljaj, posebno kada ih uspoređujemo sa projekcijama u suraunding sistemu koji nas bombardira, pa na kraju filma ne znamo da li nas od specijalnih efekata više bole glava ili uši”.

PROČITAJTE I: maljevicev-crni-kvadrat/moj-grad-berza-rada-u-novom-sadu/letnja-razglednica-hvarska-bastina/sentandreja-kao-mediteranski-grad

 

 

 

 

 

Članak Fil(m)harmonija – završnica u Subotici se pojavljuje prvo na Korzo.


Nova knjiga – Ljiljana Maletin Vojvodić: Skrik

$
0
0

Ljiljana Maletin Vojvodić (Novi Sad) autorka je knjige “Skrik” (norv. vrisak), (Artprintmedija, 2020) čiji sadržaj ima formu introspektivne proze na fonu savremene umetnosti. Glavna junakinja romana Jul, traga za rezidencijama koje bi trebalo da budu inspirativno utočište, ali na tom putu nailazi na mnoge prepreke, pre svega u sebi samoj. Ona putuje “… Najpre u latvijski Dom pisaca, potom u portugalsku hacijendu, katalonsko selo, finsku provinciju nadomak grance sa Rusijom i u nekadašnju fabriku sardine u Bergenu da bi, na kraju, stigla u Hardanger fjord i Kuću umetnika, u Olvik…” Piše: Bojana Karavidić. Foto: Ivana Prijatelj Pavičić

Jul, glavnu junakinju romana “Skrik” zatičemo u Kući umetnika u norveškom gradiću Olviku. Autorka Ljiljana Maletin Vojvodić fikcijski istražujući korene  nesnađenosti u sopstvenoj koži, boreći se protiv identiteta u zadatim državnim granicama domovine, otkriva da joj ni mnogobrojni boravci u raznim umetničko-književnim rezidencijama širom sveta ne donose spokoj. Na tim premisama nastaje Jul kao njen alter ego.

“… Svesna mimikrije i površnosti koju je ta pripadnost sa sobom nosila, bio je to životni stil kakav je želela da vodi.

Mada, nije bila sigurna šta joj je teže padalo: sunarodnici koji su zabadali nož u tuđa posla ili u zoni komfora distancirani stranci, sve je u njoj stvaralo osećaj nedovoljnosti.

 Želela je da se iskoreni, ali ni egzil nije bio recept za bolji život…”

Ljiljana Maletin Vojvodić pred čitaoca romana “Skrik” postavlja nekoliko paralelnih priča. Glavna je sudbina traganja za identitetom bez granica junakinje Jul, zatim oblomovština neuspešnog pisca Miloša Reljina zahvaljujući kome ona dospeva u Olvik na rezidenciju, te splet stvaralačkih košmara stvarnih savremenih svetskih umetnika među kojima dominiraju žene samosvojnog izraza. Njihova zajednička priča koja se razlikuje samo u nijansama jeste nezadovoljstvo i svetom globalizma, i sobom. Tragajući za mestom pod suncem koje bi ogrejalo tananu umetničku dušu i pridobilo kuratore, kritičare, medije, lome se, padaju i ustaju, odlaze i vraćaju se, uglavnom ostajući nespokojne, bez uzvraćene ljubavi. Planeta je nedovoljno velika da bi se na njoj pronašla ušuškana kolevka života, poručuje kroz svoje imaginarne i stvarne junake Ljiljana Maletin Vojvodić ipak, navodeći čitaoca  u svom prefinjenom književnom tkanju, da je biti homo viator voda življenja.

“…Onda je odlučila da će živeti za umetnost kao što su drugi verovali u Boga.

 Počela je da piše iako to niko od nje nije očekivao, mada to nikom nije potrebno.

 Niko nije tražio njene reči niti je želeo njenu iskrenost.

 Pisala je da bi se sačuvala.

 Da se ne bi osećala krivom.

 Prisiljavala sebe da danima podari svrhu, eksperimentisala je sa zemljom i žanrovima, tragala za udaljenim umetničkim rezidencijama kao za spasom…”

Ljiljana Maletin Vojvodić junakinju Jul često vraća u srećno detnjstvo koje rekonstruiše kao da je jedna velika “Prustova madlena”. No, mladost pod okriljem roditeljske ljubavi nije joj dovoljno uporište u životu kada roditelja više nema. Stoga ona vrišti kao da je sišla sa platna norveške slikarske ikone – Edvarda Munka.

“…Skrik je vrisak.

Visoko C. Vrtoglavica. Gubljenje kontrole.

Prokaženi, socijalno neprihvatljiv bunt zbog pritiska okoline.

Jer, ma koliko sve , na prvi pogled, izgledalo dobro, uvek je u njoj postojao strah od poraza, strah da se sa njim suoči.

 Zato će želju da (s)krikne osećati gotovo svakodnevno…

 … Ponekad poriv da se pred nepoznatim ljudima izdere, da izgovori ružnu reč kada se od nje zahteva vrhunac samokontrole, da u kamernoj tišini počne da vrišti…”

Ljiljana Maletin Vojvodić  je homo viator, u  nepatetičnom, pitkom romanu “Skrik”, u najboljem značenju te odrednice, vodi nas ka nepristajanju na tapkanje u mestu, ka osvajanju novih prostora ma koliko je trnovita staza. Uostalom, na svet i dolazimo uz krik. Sedite na krila autorkinog nespokoja i utonite u priču.

PROČITAJTE I: foto-esej-the-way-we-were-posveta-koju-sam-izgrebala/, put-pod-noge-brodi-renesansni-idealni-grad-tvrdjava/, kultura-secanja-vladimir-stojanovic-odzaci-bastina-na-dlanu/nasledje-ikonostas/,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Članak Nova knjiga – Ljiljana Maletin Vojvodić: Skrik se pojavljuje prvo na Korzo.

Post festum – Koncert: Petrovaradinska tvrđava, Barutana “Josif”

$
0
0

Petrovaradinsko Udruženje “Scenatoria” organizovalo je mini-koncert improvizovane muzike (23. septembar, 2020) u Gradiću, u barutnom magacinu pored Beogradske kapije (Barutana “Josif”), u okviru projekta “Prostor inspiracije – svetla, zvuka, pokreta”. Piše: Katarina Dajč. Foto: Scenatoria

U projektuje  Prostor inspiracije – svetla, zvuka, pokretapredstavljen je inspirativan a neiskorišćenprostor Barutnog magacina “Josif” u Podgrađu Petrovaradinske tvrđave, koji je iako zaštićen deo njenog spomeničkog kompleksa napušten i devastiran…

Izvođači na koncertu Prostor inspiracije – svetla, zvuka, pokretau Barutani “ Josif bili su Vasa Vučković, Željko Diklić i Marjan. Muzičkom improvizacijom na različitim instrumentima interpretirali su Barutanu kao prostor svoje inspiracije…

Barutana “Josif” u Podgrađu Petrovaradinske tvrđave ovom prilikom bila je istovremeno javni prostor inspiracije – radionica zvuka – koncertna dvorana za improvizacijskeu muziku – događaj za publiku. Podrazumevao je istraživanje zvučnih potencijala prostora izuzetne akustike, negovanje publike za savremenu i modernu klasiku i improvizacijsku muziku, istraživanje kombinacijom muzičkih instrumenata sa drugim izvorima zvukova…

Ambijentalna celina Barutane “Josif“ nalazi se u Vodenom gradu (Vaserštatu) Petrovaradinske tvrđave koja je 1991. godine proglašena za prostorno kulturno-istorijsku celinu od velikog značaja. Sama barutana je specifičan objekat vojne namene, nalazi se na izlasku iz Beogradske kapije kao najmonumentalniji objekat u Podgrađu. Zanimljivog i složenog oblika osnove, sastoji se iz centralnog dela građevine nepravilnog trougaonog oblika i dva krila topovskih šarži…

Podgrađe i Vaserštat su tokom poduhvata restauracije potpuno zanemareni, većim delom zbog postojanja frekventne saobraćajnice. Barutana „Josif“ je do devedesetih godina prošlog veka korišćena kao skladišni prostor za potrebe vojske, a nakon gubitka namene počinje njeno rapidno propadanje. Vegetacija prekriva veći deo objekta i na nekim delovima doprinosi oštećenju objekta, delom korenim sistemima, a delom skupljanjem vlage, no ipak najviše oštećenja objekta i neprekidno zagađenje prouzrokovano je ljudskom rukom …

Barutana „Josif“ u Podgrađu Petrovaradinske tvrđave predstavlja izuzetan kulturno-turistički potencijal koji je do danas neiskorišćen. Inspirisano ovom kulturno istorijskom baštinom udruženje “Scenatoria” sprovodi niz raznovrsnih projekata kojim skreće pažnju na ovaj objekat (tekst o Barutani “Josif” iz publikacije “Graditeljsko nasleđe kao scena, Scenatoria).

PROČITAJTE I: publikacija-probudjeni-grad-podgradje-petrovaradinske-tvrdjave/podgradje-petrovaradinske-tvrdjave-price-iz-gradica/podgradje-petrovaradinske-tvrdjave-price-iz-gradica/evropski-dan-tvrdjava/https://korzoportal.com/dogadjaj-u-fokusu-gradjanska-inicijativa-mreza-komsija-u-gradicu/

 

 

Članak Post festum – Koncert: Petrovaradinska tvrđava, Barutana “Josif” se pojavljuje prvo na Korzo.

Vikend priča: Amerika (ni)je rad i znoj

$
0
0

Sanja Radulović (Tešanj, BiH, 1975 – Doboj, Beograd). Vikend priča “Amerika (ni)je rad i znoj» prvonagrađena je na konkursu «357» koji su raspisali časopis „Književne vertikale“ i biblioteke „Vertikale“ i „Virtuelne vertikale“ . Foto: Oza

Sjedimo s parom koji je juče preletio okean. Govore o širini bazena i broju automobila pokušavajući da nas oduševe.
Moj muž je primjećujem oduševljen hranom. Bez apetita sam. Upitam ih ponešto, tek toliko da nas tišina ne opominje da loše glumimo prijateljstvo.

„Ličiš na moju ženu”,  kaže čovjek za stolom do našeg, obraćajući se djevojci koja donosi piće.
„Koliko si se puta ženio?”, pita ona.
„Nijednom”,  odgovara.
Djevojka kaže: „Rođendan mi je. Danas dozvoljavam šale i ljudima koje ne poznajem.”
Zatim na pitanje koji, dodaje s osmijehom: „Nije važno.”

Za našim stolom nije tako veselo. Djevojčica plače. Umorna sam, ponavlja. Njena majka takođe ponavlja: Ne znam šta joj je danas. Vjerujem, kažem bez  ironije, suosjećajući s djetetom. I ja sam bila umorna, i plakalo mi se. U danima poput ovoga žalim što sam odrasla.

„Koliko vi putujete do centra grada?”, pita žena s grimasom na licu pokušavajući da otvori još jednu temu po svom ukusu.
„Oko sat i po”, odgovara moj muž s hranom u ustima.
„Auuuuu”, dodaje  u nevjerici, i vrti glavom. Djevojčica i dalje plače.
„Ne treba sat i po, nego jedan sat”, umješala sam se, i zaradila pogled sažaljenja koji me je podsjetio na pjesnikinju iz centra, koja nas je u pauzi hvalisanja o nagradama, pitala postoji li autobus do naselja u kojem živimo.

 „Good night, see you tomorow!”, kaže čovjek, koji ne razumije naš jezik poslije večere i šetnje koja je protekla u komentarisanju kako Beograd nije više što je nekad bio. Šta god da jeste sad, to nije bio. To je poenta. Razgovor nema svrhe prepričavati.

Djevojčica baca kamenčić, umjesto dolara, u fontanu. Ipak zamišljam želju. Surogati su tu kad zaškripi. Zažmuriš. Progledaš kroz prste životu, i pregrizeš jezik. Ovim redosljedom, ili nekim drugim, nije važno. Neka prođe.
Žena pali cigaretu i pokušava da ubijedi djevojčicu da krene. Ljudi prolaze. Oni s djecom zastanu. Na kajronu temperatura 27 stepeni, datum 13. avgust 2019. obaviješava sve kojima to nešto znači.
„Good night!”, uzvraćamo muž i ja, i krećemo  prema stajalištu.

Pit, i to je Amerika!, odzvanja moj glas ulicom miješajući se sa zvukom koraka.
„Pobježe nam trojka, pu, a tebi je do pjesme!”

PROČITAJTE I DRUGE  vikend-prica

Članak Vikend priča: Amerika (ni)je rad i znoj se pojavljuje prvo na Korzo.

Počelo 65. Sterijino pozorje – Stvarnost čudnija od mašte

$
0
0

Pozdravnom besedom glumice Branke Petrić Fehmiju i predstavom “Smederevo 1941” Srpskog narodnog pozorišta, u režiji Ane Đorđević počelo je 65. Sterijino pozorje (27. septembar – 3. oktobar 2020). Korzoportal na licu mesta.

Foto: Srđan Pabllo Doroški

Pandemija korone učinila je da Sterijino pozorje umesto u tradicionalnom majsko-junskom terminu počne u septembru, a neidentifikovana pošast pomenuta je i u besedi Branke Petrić Fehmiju – “Pred nama je period prilagođavanja na zajednički život sa stanarom za koga znamo samo da postoji i da je opasan. Oborio je na kolena ceo svet. Prezime stanara je COVID-19”.

Branka Petrić                                                                                                                                                                      Foto: Branko Lučić

Beseda Branke Petrić Fehmiju –“… Svet se menja. Literatura se menja. Pozorište, kao mesto najveće slobode – što je odavno rečeno, i ono se, zajedno s publikom i sa protagonistima , menja – i tako bi moralo biti. Ipak, bez obzira na promene, živimo na plećima naših predaka. Sećam se mnogih kojih više nema i pozdravljam što su svojim talentom i kreativnošću doprineli da ovo naše Pozorje odoleva vremenu i živi do današnjeg dana. Stvoriće se nova generacija koja će verovati da od nje sve počinje , i neka veruju, kao što smo mi nekada verovali, ali vrlo dobro znamo kako to nije istina…”.

Foto: Branko Lučić

Kako je odabrao selektor Svetislav Jovanov za Sterijinu nagradu takmičiće se dve predstave Bitef teatra (“Lepa Brena prodžekt, režisera Vladimira Aleksića i Olge Dimitrijević) i Kretanje u režiji Jovane Tomić), “Ko je ubio Dženis Džoplin (SNP, tekst Tijana Grumić, režija Sonja Petrović), “Semper idem“(NP Sombor, po romanu Đorđa Lebovića u režiji Gorčina Stojanovića), “Radnička hronika” (NP Subotica, tekst Petar Mihajlović, režija Veljko Mićunović) i “Gustav je kriv za sve” (Pozorišta “Deže Kostolanji “Subotica, režija Kokan Mladenović).

Foto: Srđan Pabllo Doroški

Koliko je bilo teško organizovati 65. Sterijino pozorje znaju samo oni koji su to radili mesecima, na čelu sa direktorom Miroslavom Radonjićem. Program je donekle izmenjen, jer je tako diktirala korona-19, stoga u Međunarodnoj selekciji  izostaje “Seminaristi: Šredingerov Bog” moskovskog pozorišta Teatr. doc, a u ovoj selekciji ostaju predstave “Eichman u JeruzalemuZagrebačkog kazalište mladih, “Jedvanosimsoboakalomistobo Sarajevskog ratnog teatra SARTR i “Maratonci trče počasni krug” Mađarskog pozorišta iz Budimpešte. Radonjić je rekao da “mi živimo u svetu nenormalnosti i moramo učiniti sve da se vratimo u normalnost. Mi sa ovogodišnjim festivalom dajemo poruku i to je važno i na simboličkom novou da se prestane sa pričama po kuloarima da su pozorišta leglo zaraze”.

Foto: korzoportal

Tokom Pozorja biće održan Okrugli sto kritike svakog dana. Moderatori su teatrološkinja Isidora Popović Milić i reditelj Vlatko Ilić.

Foto: korzoportal

Članovi žirija 65. Sterijinog pozorja su Almir Bašović (predsedavajući), Igor Burić, Jelena Mijović, Željko Hubač i Robert Lenard. Oni će odlučiti o nagradama u nekoliko kategorija. Nagrada za tetralogiju “Jovan Hristić” koja se dodeljuje svake treće godine ide u ruke Svetozara Rapajića.

PROČITAJTE I: 64-sterijino-pozorje-spustena-zavesa-urucene-nagrade/, intervju-tanja-sljivar-dramska-spisateljica-64-sterijino-pozorje/, intervju-filip-grujic-drama-moze-biti-roman-roman-moze-biti-drama

 

 

 

Članak Počelo 65. Sterijino pozorje – Stvarnost čudnija od mašte se pojavljuje prvo na Korzo.

20. Festival uličnih svirača – Dan za bendove u novosadskim dvorištima

$
0
0

Jubilarni 20. Festival uličnih svirača koji je počeo u Novom Sadu, pa se 2016. preselio u Podgrađe Petrovaradinske tvrđave kao “Gradić  fest”, rođendan obeležava u deset novosadskih kvartova 30. septembra (2020) shodno preporukama da se izbegavaju velika okupljanja zbog kovida-19. Foto: Festival uličnih svirača

Novosadska dvorišta na deset lokacija u gradu, od 19 do 22 sata večeras će postati “stejdževi” za novosadske i beogradske bendove. Nastupiće novosadski arhipop bend Lepša Brena, bend JAL (Josip A Lisac), dobro poznata grupa Killo Killo banda kao i novosadski kantautor FIPA, iza koga se krije producent i pionir domaćeg amerikana zvuka Filip Vlatković. Iz Beograda stiže Kralj Čačka, Artan Lili, grupa Vrooom, Lollobrigida, Stray Dogg i VIS Limunada. Dvadeset bendova za dvadeset godina!

Izađite na terase, siđite u svoje dvorište (sa maskama)! Lokacije su odabrane na konkursu “Kandiduj svoj kvart” – Liman 2 (Dragiše Brašovana), Grbavica (Alekse Šantića), Stari Grad (Radnička), Podbara (Kozačinskog), Gradić (ulica Prote Mihaldžića), Liman 3 (Šekspirova), Novo Naselje (Bate Brkića), Detelinara (Janka Čmelika) Bulevar Oslobođenja (Gagarinova), Almaški kraj (Save Vukovića).

Zbog epidemiološke situacije i mera koje su na snazi zbog kovida-19, dvadeset godina trajanja Festival uličnih svirača obeležava u Novom Sadu, sledeće godine ponovo je u Gradiću kao već dokazanom idealnom ambijentu za jedinstven muzički događaj za sve generacije. Festival uličnih svirača – Gradić fest je projekat Umetničke asocijacija „Inbox“.

https://korzoportal.com/sankt-peterburg-vecni-sjaj-i-svetlost/PROČITAJTE I: dogadjaj-sedmice-franjevacki-samostan-u-bacu/tekst-u-fokusu-obnovljena-tvrdjava-golubacki-grad/tekst-u-fokusupetrovaradinska-tvrdava-od-uzurpacija-do-javnog-dobra/, sjaj-velegrada-dublin-u-podgradu-petrovaradinske-tvrdave/knjizevni-vodic-kroz-trst

 

 

 

 

 

Članak 20. Festival uličnih svirača – Dan za bendove u novosadskim dvorištima se pojavljuje prvo na Korzo.

Tekst u fokusu – Sunčica Lambić – Fenjčev: Jugoslovenski umetnički prostor i Umetnička kolonija Ečka

$
0
0

U Savremenoj galeriji Zrenjanin traje izložba „Jugoslovenski umetnički prostor u prostoru Umetničke kolonije Ečka“ (7. septembar – 7. oktobar 2020) čija je autorka Sunčica Lambić – Fenjčev. Korzoportal prenosi delove teksta koji je tim povodom napisala. Foto: Savremena galerija Zrenjanin

Sunčica Lambić – Fenjčev

Ideja izložbe „Jugoslovenski umetnički prostor u prostoru Umetničke kolonije Ečka“  je da na prvom mestu predstavi publici dela koja se čuvaju u zbirci Savremene galerije Zrenjanin, a koja su do sada retko, ili nisu uopšte izlagana. Započinjući intenzivnije proučavanje zbirke Umetničke kolonije Ečka kroz studijske izložbe od 2010. godine akcenat je dat analizi i istraživanju srpske umetnosti posle 1950, odnosno najviše onome što se dešavalo u kolonijama u Vojvodini, kao i sagledavanje uticaja koji su dolazili iz Beograda i Vojvodine uopšte na Umetničku koloniju Ečka, koja je na neki način bila spoj, zajednička tačka ove dve, beogradske i vojvođanske umetničke scene…

U periodu od sredine pedesetih do kraja osamdesetih godina, odnosno skoro do samog raspada bivše SFRJ, kroz koloniju je prošao veliki broj umetnika sa prostora bivše Jugoslavije, iako, čini se da se, bar u početnom periodu, ili je to bio slučaj samo tokom boravka umetnika u prostoru Umetničke kolonije Ečka, toj činjenici nije pridavana tolika važnost, s obzirom da su svi učesnici tada bili deo jedne države i da su se, bez obzira na poreklo, većinom školovali na Akademijama u Beogradu, Zagrebu ili Ljubljani. Kao što je to bio slučaj sa tokovima srpske umetnosti u okviru delovanja ečanske kolonije, sam početak, odnosno prvih osam godina postojanja Umetničke kolonije Ečka obeležilo je učešće, za srpsku umetnost, značajnih umetničkih ličnosti, međutim, kako su se dešavanja u umetnosti vremenom razvijala i menjala, Ečka je ostala u svom hermetičnom svetu, prateći neku „srednju liniju“ umetnosti, tzv. „umereni modernizam“, ostajući izvan progresivnijih umetničkih tokova, idući „sigurnim putem“ i negujući „proverene vrednosti“. To isto važi i za dolazak umetnika iz susednih republika. Osim nekoliko, za jugoslovensku umetnost, značajnijih imena, u koloniju su dolazili uglavnom učenici istaknutih umetnika poput Gabrijela Stupice, Marijana Detonija, Marina Tartalje, Krste Hegedušića, Ljube Babića i drugih, uklapajući se u potpunosti u ideju i atmosferu Umetničke kolonije Ečka.

Umetničke karijere većine umetnika – učesnika Umetničke kolonije Ečka možda nisu bile prekretnica za istoriju jugoslovenske umetnosti, ali je njihov rad značajan kao dokument, istorijska činjenica jednog vremena i jednog prostora, ideje jugoslovenstva, bratstva i jedinstva, zajedničkog rada i razmenjivanja iskustava umetnika sa prostora koji će samo koju deceniju kasnije, sticajem nesrećnih okolnosti, biti na neprijateljskim stranama. Moramo ovde napomenuti da su dela nekih umetnika sa prostora bivše Jugoslavije u zbirku Savremene galerije Zrenjanin došla putem poklona Saveznog izvršnog veća 1963. godine, odnosno da neki od umetnika, čija su dela prisutna na izložbi, nikada nisu bili učesnici Umetničke kolonije Ečka. Neka dela su otkupljena sa samostalnih izložbi koje su pojedini umetnici imali u Savremenoj galeriji Zrenjanin ili sa tematskih izložbi koje je organizovala Savremena galerija Zrenjanin tokom tog perioda, dok je većina umetnika godinama bila rado viđen gost u Umetničkoj koloniji Ečka i u svojim delima predstavljala često motive vojvođanske ravnice i okruženja kolonije u Ečki. Na izložbi Jugoslovenski umetnički prostor u prostoru Umetničke kolonije Ečka“ je predstavljen izbor umetničkih dela koji se sastoji od slika, grafika i skulptura umetnika sa prostora bivše Jugoslavije. Izbor je sačinjen prema ličnom afinitetu autora izložbe bez namere da se neki umetnici ili neka dela koja se čuvaju u zbirci favorizuju, ali osnovna tendencija je bila predstaviti duh kolonijskog delovanja tog vremena koji je zaista odisao jugoslovenstvom… S obzirom da je Umetnička kolonija Ečka svoje delovanje na okupljanju umetnika, sakupljanju umetničkih dela i formiranju zbirke započela pre zvaničnog otvaranja Muzeja savremene umetnosti u Beogradu (1965) čini se da je u ono vreme možda među osnivačima kolonije postojala ideja da Ečka postane umetnički centar sa ove strane Dunava ili čak spona između različitih umetničkih centara, na prvom mestu Beograda i Novog Sada, pa i gradova iz drugih republika tadašnje SFRJ.

Težnja Umetničke kolonije Ečka prema jugoslovenskom umetničkom prostoru ogleda se, osim okupljanja umetnika iz svih delova bivše SFRJ u Ečki, i u iniciranju izložbi koje su otvarale šira umetnička pitanja i predstavljale doprinos određenoj problematici na nivou jugoslovenske savremene umetnosti. Studijskom izložbom „Pejsaž u savremenoj umetnosti Jugoslavijeiz 1974. godine, koja je kao i većina tadašnjih velikih izložbi u umetničkim centrima Jugoslavije bila zasnovana na jugoslovenskom ključu po kojem su na izložbi bili zastupljeni predstavnici iz svake republike tadašnje Jugoslavije, organizatori su suštinski težili da pokrenu manifestaciju koja će doneti Savremenoj galeriji Zrenjanin i Umetničkoj koloniji Ečka renome na širem jugoslovenskom umetničkom planu i mogućnost da i putem te svoje delatnosti dođe u centar umetničkih dešavanja u SFRJ. Sledeće su bile izložbe „Predeo kao povod – prostor kao ishodišteodržane 1982. i 1984. godine kada su pozivani selektori iz čitave SFRJ da po svojim shvatanjima odaberu umetnike i pišu studijske tekstove na ovu temu nastojeći da obuhvate aktuelne i raznovrsne umetničke koncepte u tadašnjoj jugoslovenskoj umetnosti. Godine 1987. održana je izložba pod nazivom „Odiseja pejsaža, predeo u posleratnom jugoslovenskom slikarstvu“, autorska izložba Irine Subotić i to je poslednja izložba ovakvog tipa održana u Savremenoj galeriji Zrenjanin. Nakon toga galerija započinje jedan još ambiciozniji projekat, a to je „Bijenale akvarela podunavskih zemalja“, koji je već u godini realizacije 1992, u vreme kada na prostorima bivše Jugoslavije bukte ratni sukobi, a država se raspada, bio osuđen na neuspeh. Ali, vratimo se godinama kada na prostoru bivše SFRJ još uvek postoji ideja jugoslovenstva i kada od početka pedesetih, pa sve do raspada tzv. „druge Jugoslavije“ na ovim prostorima postoji jedan specifičan „sistem umetnosti“, fenomen nazvan „jugoslovenski umetnički prostor“. Jedinstvenost ovog sistema zasnivala se na tome što je direktno proizilazio iz tadašnjeg vladajućeg političkog i ekonomskog sistema… Činjenica je takođe, da je tokom čitavog 20. veka više generacija umetnika na prostoru tzv. „prve“ i „druge“ Jugoslavije međusobno sarađivala, okupljena u različite grupe, udruženja, organizacije, često na prisnim međuljudskim osnovama, objedinjujući ga i na taj način u celinu nazvanu „jugoslovenski umetnički prostor“. Međutim, istovremeno su postojale i zasebne, nacionalne umetničke scene, koje, kako su sve više tekli procesi decentralizacije i dezintegracije jugoslovenske države, sve više su se formirale u samostalnije republičke i nacionalne umetničke sredine. Ipak, tokom čitavog ovog perioda na teritoriji bivše Jugoslavije održavale su se i u manjim sredinama mnogobrojne izložbe jugoslovenskog karaktera, poput onih koje je organizovala Savremena galerija Zrenjanin.

Još jedna specifičnost tadašnjeg jugoslovenskog „sistema umetnosti“ bilo je otkupljivanje umetničkih dela od strane države, što se može shvatiti kao obrazac karakteristične kulturno-političke situacije kakva je posebno u području likovnih umetnosti vladala u okviru “druge Jugoslavije”, naročito u vreme konsolidovanja njenog društvenog poretka u prve dve posleratne decenije, što se može videti na primeru poklona Saveznog izvršnog veća Savremenoj galeriji Zrenjanin. Iako sadrži nekoliko vrlo vrednih, čak pravih kurioziteta među delima pripadnika više generacija umetnika sa tadašnjeg jugoslovenskog umetničkog prostora, većinom su prisutna uglavnom tipična dela umerenog modernizma… Ustvari, u kolonijama se i jeste oslobađala umetnost i pozvani umetnici su imali slobodu stvaralaštva, ali u kontrolisanim uslovima. Pokušavajući da se uživimo u to vreme, iščitavanjem stručne literature, ali na prvom mestu čitajući izjave samih umetnika – učesnika i osnivača umetničkih kolonija, možemo zaključiti da su oni tada u datom vremenu i datim okolnostima činili zaista jednu veliku stvar. Udruživanjem, koje je isprvo teklo na prijateljskoj bazi i težnji za slobodnim ispoljavanjem sopstvenih umetničkih ideja oni su stvarali organizacije u kojima su, na prvom mestu kroz predstavljanje pejzaža, odnosno ravničarske prirode koja ih je okruživala, a koja je bila bliska i umetnicima, ali i samim vladajućim strukturama, oslobađali umetnički jezik i od stega nasleđa tradicionalnih umetničkih shvatanja i od dogme skorašnjeg socijalističkog realizma. Ulazak apstrakcije u kolonije i upoznavanje umetnika sa njom bio je veliki uspeh kolonijskog delovanja, a tu privilegiju, kada je jednom prihvaćena od vladajućih struktura, umetnici nisu hteli da izgube.
Na izložbi „Jugoslovenski umetnički prostor u prostoru Umetničke kolonije Ečka“  se može uočiti da slične poetike i načini rada postoje među umetnicima iako potiču sa različitih prostora. Njihovo međusobno druženje, razmena iskustava, učenje jednih od drugih uticali su na to da stvaraju radove koji jesu odraz onoga što se tih godina dešavalo u Umetničkoj koloniji Ečka, ali takođe i sa onim što se dešavalo na „jugoslovenskom umetničkom prostoru“. U tom smislu institucija Umetničke kolonije Ečka jeste bila deo tada aktuelnih tendencija koje su se uklapale u aktuelni „sistem umetnosti“ i kao takva može doprineti boljem razumevanju tadašnjeg stanja na jugoslovenskom umetničkom prostoru od sredine pedesetih do kraja osamdesetih godina 20. veka.

Naslov i oprema teksta korzoportal

PROČITAJTE I: zbirka-savremene-galerije-zrenjanin/, trzni-centri-kao-novi-gradski-centri/undergrad-bastina-beogradskog-podzemlja/mirko-lazovic-nova-umetnost/istorija-kao-francuska-sobarica-1/,

 

 

Članak Tekst u fokusu – Sunčica Lambić – Fenjčev: Jugoslovenski umetnički prostor i Umetnička kolonija Ečka se pojavljuje prvo na Korzo.

Vikend priča: Hodajući Timgadom

$
0
0

Dragica Tomka – Vikend priča “Hodajući Timgadom” je iz njene zbirke “Putujuće perle – Priče nastale na putovanjima” (Samostalno autorsko izdanje, 2020, Novi Sad). Piše poeziju (zbirka “Latice bulke”), putopise. Priča “Ručica u ruci” nagrađena je na Konkursu Udruženja nezavisnih pisaca 2018. Ilustracije (fraktalni crteži): Dragica Tomka

Stari razrušeni, vremenom prekriven drevni grad iz perioda velike rimske imperije. Građen da u njemu mirno žive rimljani, zidinama odvojeni od ostalih ljudi zatalasanog alžirskog mediterana. Nekada moćan i jak, danas razrušen i skoro zaboravljen. Mesto je isto. Vreme nije. Toplo proletnje sunce obasjava belinu kamena. Svuda je kamen. Kaldrma stara, neravna, od različitog kamena složena. Šta sve krije u sebi taj kamen? Koliko je ljudi koračalo ovim kamenom koji je uglačan od nanošenja namera i brisanja uspomena? Hodam. Osećam tragove tih ljudi koji su vekovima hodajući živeli ovde. Tanani su ti tragovi, ali su tu. Tihi povetarac donosi mi slike prošlih vremena. Osećam ih vraćajući se unazad. Hodam. Lagano. Ispred mene kapija. Ogromna, kamena, izrezbarena sa reljefima koji pričaju svoju priču. Prolazim. Na trenutak mrak, bezvremena tišina i zov. Predajem se. Izlazim.

Bela toga obavija mi telo. Duga. Preko toge obavijena ljubičasta stola. Štiti me od vetra. Ispod grudiju stola skupljena pojasom sa velikim brošem. Rimske kožne sandale na nogama. Kosa duga, crna, pružila se po leđima. Jaka sam i mlada. U grudima lupa mladalačko srce.

Posmatram lagani hod važnog patricija ogrnutog bogatom togom koga sluge prate, a prijatelji sa njim razmenjuju misli, ideje, planove. Čvrsti su ti koraci, nose važnost i slavu. Bodu eter koji ih okružuje. Ne raspoznajem reči, ali mi nisu niti važne. U trenu se susretoh sa divljim brzim pogledom dva crna oka. Munja kroz telo proletela. Hodam dalje. Vetar mi sa gore miris daljine i svežinu trenutka donosi. Lelujaju pramenovi kose i skuti stole. Hodam tražeći nove tragove. U uzanoj ulici sitnije kamenje složeno je. Do kuća plebejaca me vodi. Uredno nanizane protežu se u dubinu. Jednostavne su i  lepe, kamene, čvrste. Na trgiću ispred praonica veša od kamena složena i u njima voda curi. Čujem smeh i reči razdragane. Žene ljubav u veš unose. Peru ga, izbeljuju i ispiru. Žuborenje vode sa fontane dolazi i nosi me dalje. Kamen pod nogama od graje treperi. Pijaci se približavam. Žamor i graja mnoštva me zaustavlja. Stajem. Osetim poziv. Miris bilja sveže ubranog sa okolnih polja. Boje raznobojnog voća mame. Ukus dobrog vina naslućujem. Sedam na kamenu klupu. Pesma devojaka stiže. Ljudima pevaju, radost im donose. Žmurim. Osetim. To je mesto susreta, priče, saznavanja i probanja. Živo je. Senka nečega prekriva mi lice. Osetim neki titraj. Podižem glavu. Iznad mene par crnih očiju. Blagih. Posmatraju me. Obaram pogled od stida, ili skromnosti. Glas mi podiže glavu i vidim u ruci grozd veliki. Podelimo ga, biće slađe, osetim kako mi oči kažu. Ustajem. Osetim udar po celom telu. Drhtim od unutarnje radosti dok grizem slatke bobice grožđa. Na drugoj ruci osetim dodir. Tih, jedva primetan. Dovoljan. Glasovi prodavaca sveže ribe prenuše me iz trenutka. Crne oči su nestale. Idem dalje. U srcu ponesoh ukus zrelog grožđa i blesak očiju crnih. Kamena ulica kroz niz kamenih kuća do teatra me vodi. Kameno gledalište u ovalu pozornicu za glumce uokviruje.  Penjem se stepenicama na vrh. Sedim. Topli kamen me greje. Čujem glasove odozdo. Ne razumem, ali osetim da pesmu bogovima pevaju. Iza maski kriju sebe. Pesma bogovima je snažna, uzdiže veru i lakoću unosi. Pridružujem se. Zvuk iz grudiju u daljinu se širi. Vreme ne postoji. Tu sam sada u beloj tunici sa ljubičastom stolom rimljanki u večnost sjedinjena. Crne duboke oči tražim. Osećam da su tu negde medju stotinama drugih. Kriju se. Samo su kao bljesak munje uronile u moja sećanja.

Noseći zvuke pesme nastavljam hod po gradu u kome je život živ. Miris divljeg bilja sa okolnih polja do mene dolazi. Ulazim kroz kamena vrata u biblioteku. Na zidovima urezane misli učenih ljudi. Knjige su ostavile tragove. Sedam na jednu klupu. Uranjam u slova i slike. Na jednoj stranici prepoznajem lik sa crnim dubokim očima. Treba nešto da pročitam, da saznam, da protumačim, ali ne uspevam. Ta knjiga za mene nije jasna, ili nije vreme da je spoznam. Izlazim iz biblioteke noseći pitanje. Nastavljam hodanje.

Ispred mene kapija. Velika čvrsta lepa. Da li da prođem? Kuda taj kameni izlizani put vodi?  Prolazim. Sedam na prvi kamen. Osetim zemlju pod nogama. Skidam togu i stolu, masku sa lica. Izuvam sandale rimljanke. Dodirujem rukom zemlju i svoja bosa stopala. Tu sam. Timgad je ostao iza mene, iza kapije. Ovo je negde drugo. Miris majčine dušice dolazi do mene, toliko poznat i drag. Ali ko sam ja? Dodirujem se. Kratka seda kosa, bermude, majica. Ali ispod toga sam neko drugo?! Ustajem i žmurim. Osetim da vreme nisam ostavila iza sebe. Naslućujem vremenski tunel. Nema dimenzije, nijednu. Tiho stojim i čekam. Neki treptaj, blagi dodir, bljesak. Miris majčine dušice me budi. Osetim kamen na kojem sedim, zemlju ispod stopala. Polako otvaram oči. Izmaglica sna nestaje. Sve više i sve bolje spoznajem da sam ovde i sada. Devojka iz Timgada je nestala. I par crnih dubokih očiju. Pramenovi sećanja uranjaju u neku od ćelija, ili nestaju? Ko sam? Gde sam? Ne znam. Spoznaću jednom.

Ustajem i pridružujem se grupi posmatrača sveta. Ostaci nalazišta rimskog grada Timgad čuvaju tragove nekih vremena i fragmente mene.

Hodajući Timgadom, bezvremenost, sunce mi i vetar kosu mrse, 16. april, 2018.

Oprema teksta korzoportal

PROČITAJTE I DRUGE  vikend-prica

 

Članak Vikend priča: Hodajući Timgadom se pojavljuje prvo na Korzo.


Izložba: Lazar Marković – Kvadrat i krug

$
0
0

Lazar Marković predstavlja se novom (61.) izložbom “Kvadrat i krug” u Galeriji Ogranka SANU u Novom Sadu (1 – 15. oktobar 2020). Izložbu je otvorio likovni kritičar Danilo Vuksanović. Foto koncept: Dragana Kojić

Reč likovnog kritičara Danila Vuksanovića na otvaranju izložbe “Kvadrat i krug: Lazar Marković poznat je u likovnom stvaralaštvu kao istraživač. Simptomatičan naziv izložbe  “Kvadrat i krug” blizak je kvadraturi kruga, u njemu se nazire ideja čiji je krajnji rezultat pred nama, bez obzira koliko se Marković od toga branio. Mislim da su to osnovna  odredišta ovog ciklusa koji je samo pod navodnicima ograničen unutar te dve forme, a predstavlja istraživanje koje je obeleženo kroz dva simbola koja su na izričite načine povezani. I kvadrat i krug predstavjaju deo jedne iste geometrijske vaseljene kojoj pripadamo. Umetnik je hteo da prikaže kako nas kvadrat, taj ograničeni format, može na jedan način uputiti da posmatramo umetnost, a kada stavimo taj ograničeni format pored kruga on menja kontekst i konotaciju.

Lazar Marković o svojoj izložbu “Kvadrat i krug”: Naziv izložbe “Kvadrat i krug” je ustvari oblik podloge na kojoj sam radio, a bila su to kvadratna platna i kružni ter papiru. Slučajno sam došao do kruga. Ranije sam radio sa kvadratom, pa sam počeo i kružno na ter papiru. Nije ispalo baš najbolje, ali kada sam obrezao krug, video sam da to može da postane nešto što je moje pretežno likovno interesovanje znači bez naracije. Na izložbi su crno bele slike. Krug i kvadrat  kao geometrijske slike popunjavao sam crnom linijom koja na mnogim mestima asocira na krug. Krug se pojavio poslednje dve godine, kvadratom se bavim duže. Čak i kad sam ranije radio slike koje su imale kolorita u sebi, bile su čistih linija, kvadratnog oblika. Tehnika je grebanje po glet masi. Na podlogu platna ili ter papira nanosim akrilni kit za drvo, posle prelazim crnom bojom, pa šmirglam i ono što je udubljeno ostaje crno, a gornji sloj beo. Dosta slično grafici, bakropisu. Izložbu moram nekako da nazovem, a moje slike nemaju nazive. Pretpostavljam da ljudi koji dolaze da gledaju slike, grafike, fotografije, skulpture, još uvek umeju da gledaju i prepoznaju. Poslednji čin stvaralaštva je komunikacija umetnika sa publikom. Ako bih ja sugerisao publici šta je na slici, onda bih nametao svoje  mišljenje.

Izložba “Kvadrat i krugLazara Markovića u Galeriji Ogranka SANU u Novom Sadu traje  do 15. oktobra (2020). Ovo je njegova 61. izložba. Ovaj broj ne obuhvata šest izložbi fotografija!

PROČITAJTE I: povratak-vinila/, bastina-vojvodine-razvojni-lokaliteti-sirmium/miodrag-peric-misa-vajar-the-lonely/marta-kis-butterer-zena-umetnost/oto-esej-muzej-gugenhajm-u-bilbau/foto-esej-muzej-savremene-umetnosti-beograd-probudeni-div-i

Članak Izložba: Lazar Marković – Kvadrat i krug se pojavljuje prvo na Korzo.

Usput: Ona Bez Njega

$
0
0

Kako je gips postao On. Usput – Ona bez NjegaPiše: Bojana Karavidić. Foto: Vladimir Holodkov.

Noć. Spavala je na trosedu priljubivši se na naslon, mekana tri jastuka koji su se oblikovali prema njenom pospanom telu, spremnom da se preda carstvu u koje imaju pristup samo nepozvani snovi. Sve češće je izbegavala raskošni, veliki ležaj u spavaćoj sobi koji ju je odbijao prazninom –  “Došla sam na svet sama iz gnezda tople materice”, mrmljala je pravdajući se neznano kome.

Sada je iritira Njegov grub dodir na članku desne noge, milimetarski ga pomera, krijući netrpeljivost – levu nogu nije dotakao – možda je neki fetišista, uf, baš pritiska i grebe, a opet, milina je kad je draška na potkolenici skoro do orgazma. Koža se, ipak, bori protiv Njegovog dodira, ali On ne odustaje. Obujmio ju je nedvosmisleno pokazujući nadmoć nad njenim krhkim, roza, pegavim telom, onemogućavajući je da stane na noge. Zna da je nemoćna od Njegove sveobuhvatne težine, ali ne može da se suprostavi.

Razmišlja kako je sve ovo počelo. Bila je nedelja uveče, vraćala se iz pozorišta, sa koktela koji je upriličen posle dugoodlagane premijere  opere “Rigoleto”. Leto je bilo dugo, vruće, znojavo. Provela ga je na dunavskim adama u kupaćem kostimu, preko koga je prebacivala neopeglane pamučne tunike, obuvena u apostolke. Uveče je, izmorena od sunca i rečnih talasa, telo centrirala pod jak mlaz koji je sukljao iz tuša, pa kad ga je prekrila slojem kozmetičkog mleka, uzimala bi knjigu i sa njom tonula u laki, usamljenički san. Tako je prošlo skoro tri meseca. Zaželela se zlatastih sandala, svilene crne haljine po kojoj su razbacani izveženi zlatno-crveni cvetići. Bio je to poklon od kume koja je godinu dana boravila u Hanoju podučavajući male Vijetnamce engleskom.

Probudila se u spavaćoj sobi. Otvorila je oči ugledavši poznatu grafiku Pavela Popa. Potvrđuje prethodnu misao da je kod kuće. Oseća da nije sama. Seća se crne svilene haljine, štiklica, pozorišta, prijatnog ukusa “mohita”  (mmm, bilo ih je nekoliko) pre nego što je On nalegao na nju i ostao do sada, po svemu sudeći bez namere da je napusti. Bila mu je zahvalna – bezglasnom, čednom u belini. Prepustila mu se iako nije osetila drhtaj srca i želju da se ljube, i ljube, i ljube dok usne ne oteknu. Ova veza trajala je pet nedelja. Postala je zavisna od Njega, te ga je povremeno milovala, pažljivo su se vodali do vecea kada bi piškila, izvinjavala se zbog smrada kada kaki. On je ćutao i čuvao je u okamenjenom pokretu koji je njoj donosio dragocenu sigurnost.

Kao u svakoj ljubavi, i ovoj je došao kraj. Čas rastanka dogodio se u čekaonici Ortopedske klinike naočigled desetak osoba izlomljenih raznih delova tela. Ležala je na  nosilima s Njim čekajući da ih razdvoje. “Kako ću bez Njega?” – pitala se u sebi, ovlaš milujući Njegovu belinu, odlazeću. Sve se dogodilo u trenu. Prišao je čovek prozirnih očiju sa škripavim makazama i počeo da ih razdvaja. Uskopistilo se njeno srce, krckalo je Njegovo telo odvojeno od njene desne slomljene noge. On je pao na pod. Čovek u belom ga je grubo šutnuo u ugao čekaonice.  “Kako ću sada, bez Njega?”, zavapila je u sebi. On-Gips je čekao čistačicu da ga baci u kontejner.

PROČITAJTE I: beograd-urbana-energija-devedesetih/, poezija-danilo-kis/bastina-vojvodine-razvojni-lokaliteti-sirmium/https://korzoportal.com/film-belvil-randevu/, intervju-brankica-draskovic-film-maske/https://korzoportal.com/veliki-albumi-majls-dejvis-tutu/jelena-erdeljan-stecci-otkrivanje-zaboravljene-bastine

 

 

 

 

 

Članak Usput: Ona Bez Njega se pojavljuje prvo na Korzo.

Foto esej: Valjevo u prolazu

$
0
0

Kako je Novosađanin osvojio Valjevo jednog jesenjeg dana. Piše/Foto: Vladan Karavidić

Kad kažem Valjevo pomislim na jednu davnu školsku ekskurziju kada sam popio prvo pivo. Tada nisam znao da je Valjevska pivara najstarija firma u gradu. Osnovao ju je 1860. godine trgovac Dimitrije Mitrović prvo kao zanatsku radionicu za proizvodnju drvenih bačvi i ručnog rada. Mnogo toga ni sada ne znam, ali sam istraživao po internetu…

Valjevo je jedno od najstarijih gradskih naselja u Srbiji nastalo na raskrsnici drevnih puteva i više od šest vekova je bilo mesto okupljanja trgovaca i putnika. Grad se nalazi u dolini reke Kolubare i širi se ubrzano uz obronke brda koja okružuju kotlinu od sredine 20. veka i ubrzane industrijalizacije. Gde se trgovalo, otvarale su se i krčme. Danas je ovako…

… najstariji deo Valjeva je Tešnjar, prelep, kao iz zamrznutog, davno prošlog vremena. Usred belog dana bio je pust. Ovde se nalaze dva  tzv. fensi restorana i jedan “normalan” u koji sam ušao. Naručio sam gibanicu, a kelner mi je rekao – “Nemamo, idite u pekaru”. Svašta…

… u Tešnjaru, u najstarijoj ulici u Valjevu nalaze se i dva frizeraja i dva butika venčanica!?…

… setio sam se pesme “Valjevska podvala” u kojoj se opisuje nadmudrivanje Valjevaca sa komšijama iz Šapca i Užica – Svira svira kolo igra/sve vrti kao cigra, hej/Tavala, tavala ta valjevska podvala… (prepisao)…

… imena gradova i naselja često prate različiti izvori, pa je tako i za Valjevo. Odabrao sam verziju po kojoj ime “Valjevo” potiče od staroslovenskog ličnog imena Valj. Vlasnik  drumske krčme oko koje se potom razvilo naselje, današnje Valjevo je prisvojni pridev od njegovog imena…

… čuveni Valjevci su Nenadovići, vladika Nikolaj, vojvoda Živojin Mišić, Justin Popović, Ilija Birčanin, Hadži Ruvim, Desanka Maksimović, Ljuba Popović, Radovan Mića Trnavac, Brana Petronijević U Prvom svetskom ratu grad je postao bolnica. U Valjevskoj bolnici tifus je pokosio jednu od naših najveći slikarki Nadeždu Petrović. Bila je dobrovoljac, bolničarka…

 … bio sam u Modernoj galeriji Valjevo. U prizemlju su naši savremeni slikari, na prvom spratu slike Ljube Popovića

… kej pored Kolubare besprekorno čist. Ostao sam dužan mnogočemu Valjevcima.

PROČITAJTE I: ulicom-judite-salgo/romanticno-secanje-ili-savremena-potreba-tramvaji-na-subotickom-i-novosadskom-korzou/zasto-mihajlo-pupin-zasluzuje-most/intervju-brankica-draskovic-film-maske/slikar-apsurda-julije-knifer/, felix-romuliana-obnova-i-revitalizacija/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Članak Foto esej: Valjevo u prolazu se pojavljuje prvo na Korzo.

Nikola Grdinić: Vodič kroz Almaški ambijent

$
0
0

Građansko udruženje “Almašani” različitim projektima i aktivnostima skoro deceniju skreće pažnju na Almaški kraj u Novom Sadu, koji postoji tri veka, a bio je u opasnosti da ga “pojedu” nove saobraćajnice. “Vodič kroz almaški ambijent” (Almašani, Novi Sad 2021 Evropska prestonica kulture, 2020) Nikole Grdinića nepretenciozna je, dragocena knjiga u kojoj autor podseća na ključne događaje, ličnosti, objekte koji predstavljaju jedinstvenu celinu – baštinu Novog Sada. U centru njegovog rukopisa je atmosfera Almaškog kraja. Foto: korzoportal

Nevelika knjiga, bogata sadržajem – “Vodič kroz almaški ambijentNikole Grdinića nije puki leksikon imena i naziva, već je vodič kroz atmosferu, mirise i ukuse vremena kada je nastajao Almaški kraj. Centralni objekat Almaškog kraja je pravoslavna crkva  Sv. Tri Jerarha iz 18. veka o kojoj piše u poglavlju Umetnički doživljaj prostora – “Za Almaški kraj Sv. Tri Jerarha imaju jak identitetski značaj. Čest je motiv umetničkog stvaralaštva. Tri umetnika, u različitom vremenu nezavisno jedan od drugog biraju za slikanje isti prostor sa ruba Almaškog kraja, kratku zakrivljenu ulicu iza crkve Sv. Tri Jerarha… Almašanin Sava Ipić, sarajevski slikar Petar Tiješić i Đorđe Tabaković uspevaju, kao i Arpad Balaž s crtežom Almaške ulice, da uhvate ono što je najteže – atmosferu prostora…”

Promocija knjige “Vodič kroz almaški ambijentNikole Grdinića održana je u novosadskoj Svilari (septembar, 2020) kada je autor rekao da “nije samo romantičarski 19. vek i narativ Srpske Atine velika priča koju ima Novi Sad. Tradicija prosvetiteljstva duboko utemeljena u Novom Sadu i u Almaškom kraju, jedan je od ključnih razvojnih slojeva grada čije važnosti nismo dovoljno svesni“.

Autor mape: Aleksandar Stanojlović

Knjiga “Vodič kroz almaški ambijent” sastoji se od tri poglavlja –” Uvod u Almaški kraj“, “Šetnja krajem” i “Almaški kraj i Novi Sad.” Poglavlje “Šetnja krajem” ima najviše “podpoglavlja” u kojima autor eksplicira tezu o almaškom ambijentu koji obuhvata nevidljivi, ali sveprisutni , jedinstveni duh mesta koji je oličen  pre svega u crkvi Sv.Tri Jeraha, zatim u nazivima ulica, simbolima, kafanici kao simbolu tradicionalne narodne kulture…

Zaključna napomena autora Nikole GrdinićaKoliko je ovako koncipiran Vodič dobar nije moguće saznati pre njegove upotrebe. Da bi se popravljao i dalje usavršavao njemu je potreban korisnik, ali ne onaj kome je pisanje i upotreba vodiča deo profesije, več običan čovek, čitalac koji želi i ima strpljenja da pomoću njega pokuša nešto novo doživeti i saznati…

PROČITAJTE I: almaski-kraj-tri-veka-postojanja/, zuta-kuca-secanje-na-zajednistvo-3/, poezija-radmila-petrovic-ako-je-ljubav-onda-je-ljubav/poezija-dragana-mladenovic-da-ne-budes-modra/kakve-veze-imaju-sigmund-frojd-i-moj-pradeda/berat-grad-koji-se-mazi/https://korzoportal.com/intervju-slobodan-tisma-2/

 

 

 

 

Članak Nikola Grdinić: Vodič kroz Almaški ambijent se pojavljuje prvo na Korzo.

Intervju: Ante Tomić – Nacionalizam je strašan!

$
0
0

Ponovljen intervju iz 2014. godine u kome je za korzoportal govorio Ante Tomić, pisac, scenarista, komediograf, kolumnista. Povod je vest da su knjige Miljenka Smoje izbačene iz biblioteka u Splitu. Smoje je u Jugoslaviji najširoj publici poznat po TV serijama “Malo misto” i “Velo Misto”, ali to je manji deo njegovog stvaralaštva. Piše: Bojana Karavidić. Foto: korzoportal

U Splitu smo, pa pričamo o Splitu, Ante Tomić i ja. U kojoj meri grad kao urbana celina, pritom ovakav istorijski grad, gubi vremenom svoje odrednice i postaje mesto koje se isključivo konzumira, s obzirom na najezdu turista?Ja sam juče mislio kako ću napravit majicu na kojoj će pisati: Turisti, ajte kući! Zbilja je onako malo neizdrživo živjeti u ovoj gomili svijeta na ulicama, a još uvijek traje. I tu će biti još dva mjeseca turisti. To je, onako, malo izluđujuće. S druge strane pokušavam bit realan i prihvatit da je to, zapravo i jedini novac koji u ovom trenutku dolazi. Samo je turizam neka ozbiljna privreda koju ovaj grad ima. Mislim, kao i ovde (A.T. nekad govori ekavicom, nekad ijekavicom, prim. korzoportal), kao u Srbiji, kao u čitavoj regiji. Mislim, ako ne prodamo apartmane, ako ne poslužimo dovoljnu količinu palamida i srdela, mi nemamo od čega živjeti. Ljudi su, zapravo, dosta očajni. Kriza je strašna i napokon čak i ovaj komunalni krš, ovaj kaos i ovaj nered moraš trpjet – nešto moramo jest. Al ide dobro. Mislim, pogotovo je dobro izvan sezone kad počnu dolazit nekakvi koji nisu samo turisti, to vidim u konobama. Dođu mladi ljudi s ruksacima na leđima i čitaju knjigu u konobi čekajući jelo, ili na drugom mjestu …  Sviđa mi se uopće ta internacionalizacija. S druge strane imamo nacionalizam koji je dosta opustošio Split. Nacionalizam je strašan! Ljudi imaju nerazumna stajališta. Radikalizam, osobito među mladima, meni je zapanjujuć. Na ulici me vrijeđaju djeca od sedamnaest, osamnaest godina. Nazivaju me udbašem. Mislim, ja ne mogu baš pojmiti šta neko od sedamnaest godina zna o Udbi, o komunistima. I to je stanje dosta zabetonirano i nemamo razloga vjerovat da će uskoro bit bolje, zato jer je neimaština grozna, neimaština je onaj gnoj iz kojeg raste fašizam. Živim tu i imam, onako, ambivalentan odnos prema gradu. Mislim da svaki pravi odnos mora bit ambivalentan odnos. S jedne strane zbilja mi bude povremeno zlo od mjesta u kojem živim, od te nepristojnosti, od primitivizma, nacionalizma, divljaštva… S druge strane, to je Mediteran i toplo je, i sunce grije, i ljudi su, onako, bučni. Stranci često znaju bit ushićeni tom mediteranskom neposrednošću, da ljudi tako viču na ulici i bez inhibicija su. To onako, povremeno, zna bit šarmantno, ali povremeno zna biti dosta izluđujuće.

Sa Žilnikom sam (Želimir Žilnik, filmski reditelj iz Novog Sada, prim. korzoportal) pričala o Novom Sadu. Novosađani su često protiv promena u gradu, pitaju ko je odakle došao, zašto je došao, zašto nas ometaju ti novi. Međutim, Žilnik kaže – grad čine ljudi koji dolaze, pa neka se i grad menja, Novi Sad je odlično mesto za življenje uprkos novima. Pa sad, ako mimo turista posmatramo Split u tom svetlu, ko su Splićani? I Split je promenio fizionomiju i sastav stanovnika. Ko su ljudi koji danas žive ovde? Šta o tome misli Ante Tomić?Ja sam isto uselio u taj grad, Split, tako ja teško mogu išta reć protiv došljaka, budući da sam ja taj. Ja sam taj neki došljak iz zaleđa, koje se često ocrnjuje. Ma, zapravo, ja ne mislim da se nešto loše događa, ja ne mislim da se događa nešto što se ne događa čitavo vrijeme. Mislim, mi često znamo idealizirat prošlost… Ona nije… Nije bilo neko vrijeme u prošlosti u kojem je bilo bitno bolje ili bitno gore nego što je sad.

Mislite tako?Ja sam sentimentalan za socijalizam, ja sam sentimentalan za Jugoslaviju, moram priznat. Baš mislim da je Jugoslavija bila u gotovo svemu bolja država negi ijedna od ovih koje su nastale kada se ona raspala. Što se tiče školstva, obrazovanja, zdravstva, urbanizma, nekakve socijalne svijesti, komunalne svijesti. I zapravo žalim za tim vremenima, žalim za tom socijalnom jednakošću koja je ipak nekakva postojala. Žalim za vremenom kad se puno lakše moglo prolazit te socijalne barijere koje se danas ponovo cementiraju. Žalim za vremenom kad su se siromašni mogli besplatno školovat. Kad su siromašni mogli dobit stan. Kad su naprosto radnička djeca mogli postajat advokati i profesori, u tom smislu…

Danas se toliko govori o feminizmu, a tada su i žene bile i na rukovodećim mestima, i radile u fabrikama , nepismeni se opismenjavali… – Zapravo, bila je silna emancipacija u svakom pogledu, spolna, klasna…

Ante Tomić je oštar kritičar stvarnosti u svojim kolumnama. Ko je na meti vaše kritike? Vaših reči?Sve ono što je koješta. Mislim, nije mi baš lako ne ponavljat se. Političke elite su potpuno zastrašujuće, potpuno su besramne. Više nemam, zapravo, simpatija ni milosti ni za koga od njih. Zatim crkva! Crkva koja je postala jedna utvrda zadrtosti i nasilja i promiče ono sve što nije vrijedno. Makar, s druge strane, nekako mislim kako bih se rado maknuo od toga. Iscrpljuje me. Uništava mi život da ja iz tjedna u tjedan pišem o nekoliko kretena. Ozbiljno mislim (nasmejao se). Ima još puno ljepote na svijetu i ja bih mogao pisat nekakve divne stvari.

Ali vi tu lepotu pišete u onom drugom što nije kolumna. Sarađujete sa Rajkom Grlićem kao scenarista… U stvari, za ono malo što sam gledala, filmove i pozorišnu predstavu, iz takođe vrlo jednog definisanog odnosa prema određenim grupacijama, promiče ljubav prema čoveku i odjednom bljesne neki sentiment i da ne kažem nežan odnos prema čak i tom najgrđem domoljubu koji se ogrešio. Hoću da kažem da toplina prema čoveku postoji u vama.Pa, je. Zapravo sam jako čovek koji pripada. I kako vrijeme odmiče, sve više vidim da ja pripadam nekom zavičaju. Ja pripadam i zbilja osećam se kod kuće u dinarskom svijetu. Tom nekom užasnom dinarskom svijetu koji je zapravo sve nas zeznuo. Ti neki strašni patrijarhalni muškarci iz dinarskog kraja koji su zeznuli sve skupa. Oni su bili vođe, oni su bili lideri, oni su poveli ratove. Ali, to je negdje moj svijet. I bez obzira na granice, bez obzira na vjere, ja vidim da su to uvijek isti ljudi. Taj neki dinarski pojas, gdje se ja uvijek…onako…dođem i osjetim se… osjetim svoje. Bila to Dalmatinska  Zagora, bila to Hercegovina, bilo to Trebinje, bilo Cetinje – uvijek ti nekakvi onako malo smiješni, ponosni muškarci.

Nezgrapni…Da, da… onako samouvjereni i glupi. Taj mentalitet mi najbolje odgovara.

Jeste li vi onda čovek grada ili …Ne, ne… Ja sam, zapravo, potpuni seljak. I negdje, onako, maštam o vremenu kad ću se vratit u neku kuću na selu i onako u zimsko jutro zapalit vatru u špaheru ( šporet, prim. autora) i kroz zaleđeni prozor gledat inje na kupusu. To je negdje moj svijet. To je nešto čemu pripadam.

Zatvaramo temu gradova. U njih se, ako gledamo prostor bivše Jugoslavije, sliva stanovništvo sa brda, iz okolnih mesta, tako da se u stvari, u jednom gradu mogu čitati razni slojevi. I da je ekonomska situacija bolja, možda bi to proizvodili produktivniji i lepši život među tim ljudima. A ovako, u nemaštini, čini mi se da te grupe ostaju opet zatvorene u sebe. Nedostaje to ukrštanje, nema tog Njujorka gde zaista nije važno ko odakle dolazi. Možda nam svima nedostaje to da nije bitno ko je ko. Ili je možda bitno?Kroz cijelu historiju ljudi negjde sele. I uglavnom sele se od istoka prema zapadu. Meni je to potpuno prirodan proces, ne vidim zašto bi to trebalo biti tako dramatično. I negdje će se to izmirit. Nevolja je samo kad neki gradovi kao što je recimo Zadar…. Zadar je recimo u 60 godina triput izmenio stanovništvo i to stvara neku dosta lošu atmosferu, zlu krv. Al to da se ljudi doseljavaju… Nedavno sam se sjetio jednog teksta, davno sam ga napisao. Bio je nekakav slučaj gdje su gonili nekog mafijaša, mislim da je bio otmičar djeteta nekog bogataša. Ili je bio ubojica, ne znam sad, ne mogu da zapamtim. Uglavnom, njega je policija negdje locirala, našla, i okružili su ga i krenuli su ga hvatat, krenula neka potjera za njim, nešto u mraku su trčali neki policajci. Tu se zatekao nekakav Bosanac koji je negdje radio na crno. Fikret, ja mislim da se zvao. Fikret je mislio da će njega sirotog privjest zato što on negdje miješa beton. On poče bježat i njega su upucali. I onda je on završio s nekim metkom u plećki. I ja sam se stvarno posramio zbog tog čovjeka.  Šta je on imao bježat. Ovdje ima mjesta za svakog. Svi možemo… Mislim, ja sam mogao zamislit tog Fikreta da je moj susjed. Da  ja njemu dam ključ da mi zalije cvijeće kad smo na godišnjem. Ja sam mogao zamislit onda tog Fikreta da ima djecu i da ih školuje. Da ih školuje za sveučilišne profesore, da imaju život bolji, da imaju život bolji od onog kojega on ima.

Pričamo o toj nekoj fizičkoj, ličnoj nesigurnosti na ulici, svih nas građana, vas tzv javih ličnosti možda i većoj. Recimo, Teofil Pančić je doživeo da ga napadnu u gradskom autobusu u Zemunu. I vi ste doživeli fizički napad u Splitu, gradu u kome živite. Pa, da li je s vama opasno sedeti, jesam li ja sad ugrožena što sedim s vama u ovom kafiću? – Nemam pojma. Ja mislim da niste (blagi osmeh). To se tad dogodilo i šta sad …

Da li postoje i oni koji kažu “Bravo, Ante Tomić?Kako da ne! Ako se nekome svidim onda rado zastanem i razmijenimo nekoliko rečenica, ako mi neko nešto pogrdno dobaci, na to sam se prestao obazirati.

PROČITAJTE I: secanje-na-splitski-magazin-feral-tribjun/, prostorna-politika-split-gradanska-akcija/dogadaj-u-fokusu-pijanistkinja-branka-parlic-koncert-u-splitu/javni-prostori-u-raljama-privatnog-kapitala/

 

 

 

Članak Intervju: Ante Tomić – Nacionalizam je strašan! se pojavljuje prvo na Korzo.

Gradić: Primopredaja rodne kuća bana Jelačića

$
0
0

Hrvatska nacionalna zajednica od danas će upravljati rodnom kućom hrvatskog bana Jelačića u Podgrađu Petrovaradinske tvrđave. Primopredaja objekta za čiju obnovu je Vlada Srbije izdvojila 600.000 evra predviđena je za danas (16. oktobar 2020). Foto koncept: Kaća Lazukić Ljubinković

Primopredaja rodne kuće bana Jelačića događa se na dan njegovog rođenja 16. oktobra. U ovoj baroknoj jednospratnici “na lakat”, sa balkonom iznad koga je spomen ploča, predviđeni su muzejski prostor, administrativne prostorije Hrvatskog nacionalnog veća… Dogovori Srbije i Hrvatske, odnosno Hrvatskog nacionalnog veća o otkupu i adaptaciji rodne kuće bana Jelačića traju od 2018, od kada su rešavani problemi otkupa sa stanarima-vlasnicima. Vlada Srbije namenila je 600.000 evra za otkup i obnovu ovog objekta.

U Hrvatskoj se Josip Jelačić smatra za jednog od najvećih nacionalnih junaka, a glavni trg u Zagrebu nazvan je njegovim imenom.

Rodna kuća hrvatskog bana i autrijskog grofa Josipa Jelačića (1801-1859) sagrađena je 1745. godine. Ovo je najlepša profana barokna građevina u Petrovaradinu i krasi Gradić.

Vreme kada je u Podgrađu Petrovaradinske tvrđave sagrađena kuća u kojoj se rodio Josip Jelačić predstavlja period vidnog urbanog razvoja ove srednjovekovne celine koju čini sa Gornjom tvrđavom. “Dinamična gradnja Podgrađa podrazumevala je i poštovanje određenih standarda urbanog prostora determinisanog civilizacijskim normama i kvalitetom života, pa se 1725. godine popločava Donja tvrđava, a sprovedena je vrlo kvalitetna i za ono vreme tehnički savršena kanalizacija…” (Siniša Jokić, Zaboravljeni grad – Podgrađe Petrovaradinske tvrđave, Suburbium, Muzej grada Novog Sada, Futura publikacije, 2005).

PROČITAJTE I: probudjeni-grad-podgradje-petrovaradinske-tvrdjave/, petrovaradinska-tvrdava-326-godina-od-pocetka-izgradnje/, vikend-prica-moj-gradic-zvani-suburbium/, festival-ulicnih-sviraca-tvrdjave-buducnosti-fortresses-of-tomorrow/zlatko-uzelac-barokna-tvrdava-petrovaradin-inzenjer-matija-von-kaiserfeld/

 

 

Članak Gradić: Primopredaja rodne kuća bana Jelačića se pojavljuje prvo na Korzo.

Crtica: Padinska Skela – street art kao navijačka strast

$
0
0

Padinska Skela je svojevrsni navijački poligon isključivo fudbalskog kluba “Partizan”. Stoga nije neobično što je crno-bela boja upadljiva na uličnom mobilijaru. Tekst/Foto: korzoportal

Lepo je kada je neko vatreni navijač fudbalskog kluba, ali kada je to celo gradsko naselje, onda je to tema za sociološko istraživanje. Padinska Skela je naselje na periferiji Beograda, rasadnik navijača Partizana koji su toliko dobro organizovani da je celo naselje u crno-beloj boji ovog kluba. Stubovi javne rasvete, zaštitne ograde na mostu, trafo i autobuske stanice, kalkanski zidovi, ivičnjaci na kolovozu, trafike… uredno su premazani naizmeničnim ređanjem crne i bele boje, sa afirmativnim navijačkim porukama i figuralnim grafitima koji nedvosmisleno ulaze u sferu street-arta.
Ukoliko želimo da potražimo partizanovske motive ovih street-art intervencija u javnom prostoru Padinske Skele, tražimo odgovore na dva pitanja – prvo, da li je u pitanju ljubav prema klubu, drugo, da li je u pitanju želja za umetničkim izražavanjem u javnom prostoru? Oba odgovora su pozitivna.
Međutim, prethodna pitanja, odnosno odgovori, upućuju na mogući zaključak da je street-art izražavanje u Padinskoj Skeli traganje za novim identitetom jednog anonimnog perifernog naselja, poznatog najviše po jakim momcima i devojkama na ivici zakona. Bazirajući se na nacionalnom, evropski poznatom brendu “Partizana”, partizanovci u ovom načinu izražavanja prevazilaze puku navijačku strast i svom naselju dodaju jedinstvenu partizanovsku auru. Street-art protiv nasilnih navijačkih grupa. Dobar put.

PROČITATI I: nikola-grdinic-vodic-kroz-almaski-ambijent/, gradic-primopredaja-rodne-kuca-bana-jelacica/poezija-radmila-petrovic-ako-je-ljubav-onda-je-ljubav/foto-esej-bakini-recepti-za-unuku-milicu-da-si-mi-ziva-i-zdrava/foto-esej-put-s-povratkom/

 

 

Članak Crtica: Padinska Skela – street art kao navijačka strast se pojavljuje prvo na Korzo.


Muzej primenjene umetnosti Beograd: Knjiga, umetnički objekat 4

$
0
0

Muzej primenjene umetnosti Beograd u svojoj Galeriji “Žad” ugostio je 53 umetnika iz Poljske i Srbije koji su se predstavili u projektu Knjiga – umetnički objekat 4 (10-27. oktobar 2020). Korzoportal predstavlja rad novosadske umetnice Danice Bićanić Across the Europe (Cycles 2020).

Potpuni naziv izložbe u Galeriji Žad (Muzej primenjene umetnosti Beograd) je Knjiga-umetnički objekat 4 / Książka artystyczna 4 / Book-Art object 4 “Da li se poznajemo? / Czy my się znamy? / Do we know each other?“. Ovo je međunarodna manifestacija četvrta u nizu koju organizuje „Punkt za umetnički eksperiment“ iz Beograda. Cilj je da promoviše i predstavi stvaralaštvo na polju Umetničke knjige. Pozvano je po troje umetnika-kustosa iz Poljske i Srbije. Iz Poljske Gražina Brilevska, Slavomira Horažičevska, Kristina Ščepanjak, iz Srbije – Gordana Kaljalović Odanović, Snežana Skoko i Olivera Batajić Sretenović odabrale su 53 umetnika, svaka kustoskinja je birala umetnike iz svoje zemlje. Pored glavne selekcije organizuje se prateća izložba na kojoj su se radovima predstavili  i umetnici-kustosi. Naziv ovogodišnje izložbe je „Da li se poznajemo? “ što je bio i poziv umetnicima iz Poljske da naprave radove na temu „Srbija“, kao i poziv domaćim autorima da odgovore na temu „Poljska“.

Danica Bićanić:Across the Europe (Cycles 2020)                                                                                      Foto: Lična arhiva

Novosađanka Danica Bićanić, već je kao samostalna likovna umetnica i performerka prepoznata na domaćoj/inostranim scenama. Na  ovoj izložbi predstavila je interaktivnu instalaciju Across the Europe koja pripada procesu pod nazivom Ciklusi i objašnjava – «Proces Ciklusi (performans / akcija) traje od 2015. godine i do sada je u vidu instalacije / dokumenta predstavljen više puta, uvek u nekom drugom obliku. Čini ga dokumentarni materijal (foto, video i audio zapisi, objekti, tekstovi, crteži…) koji svedoči o svakodnevnim i povremenim umetničkim akcijama koje se baziraju na destrukciji, re-kreaciji, reinterpretaciji i koje predstavljaju kontemplaciju određenih društvenih fenomena i same egzistencije. Instalaciju / dokument Across the Europe čine objekti od pepela, zastava sa odlomkom iz knjige Saturnovi prstenovi V. G. Zebalda (Winfried Georg Sebald) na poljskom, engleskom i srpskom jeziku i video rad Combustion koji je moguće pogledati putem QR koda».

Autorka izložbe Knjiga-umetnički objekat 4 / Książka artystyczna 4 / Book-Art object 4 “Da li se poznajemo? / Czy my się znamy? / Do we know each other?“ kao i kataloga je Snežana Skoko. Organizatori su Punkt za umetnički eksperiment i Muzej primenjene umetnosti Beograd.

PROČITAJTE I: esejtri-mjesta/kultura-secanja-vladimir-stojanovic-odzaci-bastina-na-dlanu/tekst-u-fokusu-prica-o-vucju-i-skobaljic-gradu/vikend-prica-posmatrajuci-micu-popovica/grad-jedan-pogled/ko-je-rekao-pesma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Članak Muzej primenjene umetnosti Beograd: Knjiga, umetnički objekat 4 se pojavljuje prvo na Korzo.

NOMUS u znaku Betovena

$
0
0

Ovogodišnji  40. NOMUS (Novosadske muzičke svečanosti) počeo je sinoć (21. oktobar 2020) u Sinagogi nastupom Simfonijskog orkestra Akademije umetnosti u Novom Sadu sa solistkinjom Dijanom Adamjan (Jermenija) pobednicom Međunarodnog violinskog takmičenja „Jehudi Menjuhin”. Zatim su izvedena Betovenova remek dela – Кoncert za violinu i orkestar u D-duru, op.61 i Simfonija br.5, u c-molu, op.67. Dirigent je bio Andrej Bursać. Foto: korzoportal

Simf.orkestar  novosadske Akademije umetnosti

Suočen sa pandemijom kovida-19 međunarodni festival umetničke muzike NOMUS je uobičajeno prolećno izdanje prinudno pomerio za jesen. Jubilarno 40. izdanje koncipirano je u znaku obeležavanja 250. rođendana Ludviga van Betovena, stoga moto “Betoven i heroine”. “Heroine” zbog toga što među izvođačima prevladavaju žene.

Večeras nastupa Gudački kvartet TAJJAleksandra Krčmar Ćulibrk, violina, Jovanka Mazalica, violina, Jelena Filipović, viola, Timea Kalmar, violončelo.  Izvešće delo Aleksandre VrebalovPesme Morskog ranča”. Ovaj celovečernji komad inspirisan je arhitekturom, prirodom, ljubavlju prema mestima na kojima živimo, a njegov sastavni deo je  video/animacija Endrjua Lindona (Andrew Lyndon).

Ovogodišnji NOMUS sadrži deset programa u kojima učestvuju vrhunski solisti i ansamli iz zemlje i Austrije, Belgije, Ukrajine, Rusije, Jermenije i Litvanije. Umetnička direktorka NOMUS festivala Marija Adamov u uvodom tekstu Kataloga piše – “… Budući da je svako umetničko delo povezano s onim što je nekada stvoreno, i jubilarni jubilarni 40. NOMUS svojim programom povezuje staro i novo. U tom smislu, on ostaje festival čija je misija i u otkrivanju novih i uzbudljivih interpretativnih imena i kompozicija, ali i onih ostvarenja nastalih vekovima unazad. Poštujući tako ravnotežu između baštine i potrebe za modernim, avangardnim, repertoarski akcenat je ove godine stavljen na opus Ludviga van Betovena najvećeg među najvećima, ali i široj javnosti poznatog kompozitora, povodom njegovog 250. rođendana koji slavi ceo svet…”.

Međunarodni festival NOMUS održava se od 21-28. oktobra 2020. u sinagogi, Srpskom narodnom pozorištu i Galeriji Matice srpske. Organizator je Muzička omladina Novog Sada, a dizajner kataloga Atila Kapitanj.

PROČITAJTE I: dogadjaj-u-fokusu-nomus-2019-opravdano-dugo-trajanje/, nomus-2018-pogled-sa-strane/nomus-2017-zanos-muzike-i-zvuka/aleksandra-vrebalov-komponovanje-sledim-osecaj/najava-novi-simfonijski-orkestar-makris-i-prva-harmonika-sveta

 

Članak NOMUS u znaku Betovena se pojavljuje prvo na Korzo.

Tekst u fokusu – Slobodan Bubnjević: Oluja koja neće doći

$
0
0

Tekst u fokusu “Oluja koja neće doći”, prenetosa portala Nauka kroz priče. “… Pošast zavera, a posebno onih koje su pseudonaučne, kao što je negiranje klimatskih promena ili vakcinacije, uvek može bar donekle da se objasni i delovanjem organizovanih grupa i kompanija koje prikriveno finansiraju istaknute skeptike kako bi naudili konkurenciji …” Piše: Slobodan BubnjevićFoto: Kaća Lazukić Ljubinković

(Zavere) Pitate se, nema sumnje, zašto tako mnogo ljudi počinje da veruje u sasvim bizarne pseudonaučne zavere, odbacujući ne samo opšteprihvaćena znanja i naučno dokazane činjenice, nego ponekad i zdrav razum. Za to se mogu pronaći brojna psihološka i sociološka objašnjenja, o čemu je i “Nauka kroz priče” više puta pisala. No, dodatno svetlo na mehanizam i rasprostranjenost današnjih teorija zavere može dati i jedan konkretan, ali ekstreman primer – zapanjujući porast broja sledbenika američkog pokreta poznatog kao QAnon.

Da li ste čuli za ovaj, takozvani Q pokret? Ako i niste, različite varijante njihovih uverenja neizbežno ste već sreli na svom feed-u ili pak tokom neobaveznog ćaskanja sa kolegama. Ova teorija je u SAD postala političko pitanje, a prema više različitih merenja (uglavnom poteklih iz medijskih anketa ili institucija kao što je Institut za strateški dijalog) u Americi trenutno oko 7 odsto stanovništva veruje u QAnon.

QAnon je uverenje da dolazi “Oluja” ili pak “Veliko buđenje”, što su nazivi za dan (ili noć) kada će se Amerika zauvek promeniti i kada će u opsežnoj, navodno 20 godina pripremanoj operaciji biti uhapšeno više hiljada “kabalista” kojima, po ovom verovanju, pripadaju istaknuti levičari, šefovi obaveštajne zajednice, zvezde Holivuda, lideri pokreta za ljudska, a posebno rasna, ženska i gej prava.

Centralno verovanje sledbenika QAnon-a podrazumeva da svetom trenutno vlada tajna grupa „pedofilnih kabalista koji obožavaju Satanu i koji kontrolišu lanac trgovine decom”. Q aktivisti veruju da će se sa kabalistima končano obračunati aktuelni američki predsednik Donald Tramp u trenutku koji za to bude povoljan (što se naziva “Olujom”). Pripadnici ovog neformalnog pokreta love štamparske greške u tvitovima predsednika ili kakvim drugim obaćanjima, a potom ih temeljno dešifruju kako bi ustanovili koliko je operacija odmakla i kada će hapšenja početi.

Pokret se pojavio 2017. godine u zapletu koji bi teško prošao i u najjeftinijem romanu. Osoba sa pseudonimom Q koja se predstavljala kao visoki funkcioner u administraciji počela je da ostavlja kriptične poruke o dolazećoj “Oluji”. Priča se potom proširila opskurnim forumima 4chan i 8kun, da bi se potom neprekidno hranila novim maglovitim obraćanjima koje je Q postavljao. Ove Q kapi ili Q mrvice čine ideološku bazu pokreta koji sada obuhvata ogromnu mrežu sajtova, radio stanica i YouTube kanala koje ih tumače, uz prateći niz prodavaca majica, nalepnica, futurističkih grafika i drugih rekvizita koji su brendirani znakom Q, zastavama i akcionim scenama sa američkim predsednikom.

Pokret je tokom prethodne dve godine doslovno progutao i ujedinio većinu drugih zajednica teoretičara zavere kakvi su bili poklonici ravne zemlje. Mada utemeljen na bizarnoj agendi, pokret ima tradicoonalne osobine apokaliptičnih udruženja koja čekaju neku varijantu biblijskog Sudnjeg dana, ali ga od većine drugih razlikuje otvorenost ka većini, u praksi ka svim drugim teorijama zavere. Q je naime otvorio sve moguće spekulativne teme od ravne zemlje, 5G i cionističke zavere do sumnje u napade 11. septembra, pad dirižabla Hindenburg, potapanje Titanika i ubistvo Kenedija, ali i verovanja u zaveru holivudskih kabalaista-pedofila koji navodno kidnapuju američku decu kako bi iz njihove krvi dobijali adrenohrom, supstancu koja produžava život.

Nedavno istraživanje američkog Instituta za strateški dijalog pokazalo je da sledbenici pokreta (koji u znak raspoznavanja slovom Q brendiraju odeću, kuće i atuomobile) nikada ne veruju u ceo spektar zabluda koje čine QAnon, već se opredeljuju prema svom afinitetu. Uostalom, kodeks pokreta se izuzetno brzo menja i na dnevnom nivou proširuje, bez obzira koliko time postojao kontradiktoran. Većina analitičara koji se bave tradiconalnim pseudonaučnim zajednicama smatra da pokret svoju veličinu i duguje otvorenosti za sve druge “ideje”. U okolnostima pandemije, Q je narastao kao nijedna zabluda pre njega, postajući na izvestan način politička snaga u SAD i važna tema pred predsedničke izbore, ali i potencijalna pretnja bezbednosti.

Pobornici pokreta su izvršili veći broj nezakonitih akcija tokom prethodne godine, kao što su nasilni protesti, ali i blokade brana ili talačke krize, sa zahtevom da vlasti otkriju listu i datum planiranih hapšenja i da Oluja počne. Kako su ovi incidenti postali sve agresivniji, američka agencija FBI ih je prethodnog meseca stavila na listu terorističkih organizacija. Istovremeno, početkom oktobra američki Kongres je apsolutnom većinom glasova osudio QAnon, dok su mediji analizirali nekolicinu kongresmena koji nisu glasali protiv Q pokreta pitajući se da li oni stoje iza njega. Sumnja da su inspiratori uglavnom pada na krug oko američkog predsednika s obzirom da je on, kao fiktivni vođa Oluje, postao idol pokreta.

Q je, međutim, postao masovan ne samo u Americi – Njujork tajms je nedavno otkrio kako ima sledbenike i među neonacistima u Nemačkoj. No, ako se sam QAnon po svojoj prirodi drži okvira Amerike, ideje i najrazličitije pseudonaučne teorije koje on širi kroz svoju milionsku zajednicu stižu ovih dana u svaki kutak planete. Do širenja takve količine najrazličitijih zabluda, kakvu sadrži QAnon pokret, inače i dolazi zbog velike umreženosti i prirode modernih medija, sadržaja koji je namenjen isključivo proizvodnji klikova i nekim posebno nezgodnim osobinama algoritama na društvenim mrežama.

Danas postoji, naime, tehnološka podloga za intenzivnije širenje teorija zavera nego u prošlosti. Sve do velikog zaokreta početkom 2019. godine, na primer, YouTube algoritam za preporuke video materijala spajao je pojmove kao što su “ravna zemlja”, “čudesni lek” i “9/11“, što je očigledno bilo bazirano na pretpostavci da bi korisnici koji traže jednu zaveru, možda želeti da saznaju i o drugoj, ali je dovelo i do njihove doslovne eksplozije. Šarenoj mešavini kakav je Q ove okolnosti posebno pogoduju.

Pošast zavera, a posebno onih koje su pseudonaučne, kao što je negiranje klimatskih promena ili vakcinacije, uvek može bar donekle da se objasni i delovanjem organizovanih grupa i kompanija koje prikriveno finansiraju istaknute skeptike kako bi naudili konkurenciji ili uticali na regulativu (u nekoliko afera se pokazalo da su klimatski skeptici primali velike sume od naftnih i drugih energetskih kompanija). Za QAnon se tako danas otvoreno krive ljudi iz najužeg kruga oko američkog predsednika.

Trenutno, ovo bi se pitanje dodatno moglo objasniti i kolektivnom anksioznošću zbog pandemije koronavirusa, ekonomskim izazovima i osećajem opšte nesigurnosti. Poslednjih meseci ljudi manje veruju inače diskreditovanim zvaničnim izvorima i skloniji se da posežu za odgovorima koji su po prirodi antisistemski. Verovanje u teoriju zavere je, po svojoj prirodi, jedan patološki oblik neprihvatanja sistema. U bizarnom obrtu, QAnon im u zamenu nudi izmišljeno masovno istrebljenje kabalista.

Oprema teksta korzoportal

PROČITAJTE I: novi-sad-i-svetojovanski-toponim/, najbolja-kic-fotografija-2/jevrejska-zajednica-u-srbiji-pre-holokausta/mural-stigao-svemira/naucni-pogled-prostorno-planiranje-i-kultura/sedmorecje-skola-praistorijske-arheologije

 

Članak Tekst u fokusu – Slobodan Bubnjević: Oluja koja neće doći se pojavljuje prvo na Korzo.

Drvene kuće – povratak prirodi

$
0
0

Kada su sve alarmantnija upozorenja ekologa o tome kako čovek ugrožava prirodu i njene neobnovljive resurse, jedan od doprinosa  zaštiti mogla bi da bude izgradnja drvenih kuća. Koje su prednosti  drveta u odnosu na beton, kako se prave «drvene cigle», kako drvo kao građevinski materijal smanjuje efekat staklene bašte? Sve je više onih koji grade drvene kuće, a hoće li se one ponovo vratiti «na velika vrata» istražila je Ljiljana Sinđelić Nikolić. Foto: Lj.S. Nikolić

Nekada, ne tako davno, kuće su uglavnom bile drvene. Drvo širi osećaj topline, miriše, lepo je, već na prvi pogled. To su subjektivni razlozi zbog kojih je dobro od drveta praviti kuće. Koje su njegove objektivne prednosti biće reči nešto kasnije. Kuće od drveta su pratile čoveka od najranijih dana, a onda je beton malo po malo, zabetonirao sve oko nas. Doduše, on je kao građevinski materijal, iako u malo u drugačijem sastavu, poznat još od davnina, pravili su ga Asirci, Vavilonci, Egipćani. Malo po malo beton je preuzeo glavnu ulogu u gradnji kuća, mostova, puteva… Prema podacima od pre desetak godina, na svetu se proizvede godišnje oko 7,5 milijardi kubnih metara betona godišnje, a to je jedan kubni metar po stanovniku na zemlji. Beton je posle vode, najčešće korišćen materijal na svetu. Ipak, brojni arhitekti smatraju da je došlo vreme revolucije u izgradnji kuća i da će drvene kuće ponovo zagospodariti svetom.

U prilog drvetu govore loše osobine betona i čelika. Prema najnovijim istraživanjima 4,8 posto svetske emisije ugljen dioksida stvara se zbog betona. Prema podacima Ujedinjenih nacija pesak i šljunak čini 85%  eksploatisanih materijala na globalnom nivou. Zbog enormne potražnje za gradnji betonskih objekata, u svetu vlada i potražnja za peskom. Zemlje najveći prodavci štite se određenim kvotama iskorišćavanje peska, ali se na sceni pojavljuju ilegalni prodavci. U Maroku na primer, krade se pesak sa plaža, a tlo ostaje tvrdo i neupotrebljivo. Peska je sve manje, jer se on osim u građevinarstvu koristi za pravljenje čipova, stakla, pri izvlačenju nafte.

Pesak se naveliko iskopava sa obala reka, sa dna mora što ostavlja značajnu štetu po životnu okolinu. Godišnje se iskopa 2,5 milijarde tona peska. Samo u Kini se od te količine potroši polovina. Zbog njegove prekomerne potrošnje menja se eko sistem, mnoge biljne i životinjske vrste teško preživljavaju ili im preti istrebljenje.

Hoćemo drvene kuće, ne betonske kule

Ne čudi što su brojni arhitekti zagovornici povratka izgradnji drvenih kuća. Imaju agumente. Drvene kuće ubrzano se grade u Vankuveru u Kanadi, Beču u Austriji, Skandinaviji, Francuskoj, Australiji, Letoniji, Japanu, Novom Zelandu.

Na pitanje koje su to prednosti gradnje drvenih kuća, stručnjaci odgovaraju da se, pre svega, one brže grade od betonskih, jer se beton, pored ostalog, često suši nedeljama. Pošto se brže i lakše gradi, smanjuju se i troškovi transporta, energije. Tako dolazimo do važnog podatka. Poslednjih decenija sve više se govori o potrebi zaštite čovekove okoline, naučnici rade na novim tehnologijama u raznim oblastima kako bi se smanjilo zagađenje.

Beton je veliki zagađivač okoline. Proizvodnjom betona stvara se osam odsto gasova sa efektima staklene bašte što doprinosi globalnom zagrevanju. A potražnja za njim raste iz dana u dan, jer se povećava gradnja, šire se gradovi. Nasuprot tome, drvo uklanja ugljen dioksid iz atmosfere i tako doprinosi njegovom smanjenju. Najveći nivo smanjenja gasova sa efektom staklene bašte dešava se kada se drvo koristi kao građevinski materijal. Dok drveće raste apsorbuje ugljen dioksid iz atmosfere. Kubni metar drveta sadrži oko tonu ugljen dioksida. Revolucija u građevinarstvu je najverovatnije u toku, ako znamo da se od drveta grade kuće koje imaju i više od trideset spratova.

Pitanja koja traže odgovore

Skeptici postavljaju razna pitanja – koliko je drvo izdržljivo, koliko drvena zgrada može da traje, šta je sa požarima? Za gradnju visokih zgrada od drveta danas se uglavnom koristi konstruisano drvo. To su komadi drveta slepljeni zajedno, pa izgleda, recimo, kao jedna velika cigla. Ove drvene ploče se fabrički režu na tačne dimentzije a onda se slažu kao slagalice. Za to ne treba puno vremena. Ima ih nekoliko vrsta, a najviše se upotrebljavaju oni nazvani CLT (engl. Cross Laminated Timber). Ovaj proizvod visoke tehnologija počeo je da re razvija u Švajcarskoj i Austriji početkom devedesetih godina i koristi za izgradnju ekoloških kuća, ali i višespratnica. Neki ovaj materijal nazivaju “šperploča na steroidima”, jer je tvrd kao čelik.

Evo još dobrih osobina ovog inovativnog CLT materijala. U Laboratoriji za istraživanje požara u Virdžiniji urađen je test sa kućom napravljenom od CLT-a.  Zapaljena su dva stana i ispostavilo se da je izgoreo nameštaj, a onda se vatra ugasila. Struktura od ploča CLT -a se ugljenisala i ostala na mestu gde je bila postavljena. Ističe se da su prednosti izgradnje drvenih kuća i to što zadržavaju toplotu, jer je drvo odličan izolator. Tako se štedi i na korišćenju energija za zagrevanje prostorija. Prednost drvenih kuća je i otpornost na zemljotrese.

Drvo je vrhunski materijal

U zemljama gde se drvo intenzivno koristi u građevinarstvu vodi se računa da se ne seče nemilice. Na mesto jednog posečenog drveta posade se dva ili tri nova stabla. Dakle, što je veća potražnja za drvetom, to je i veći broj novih stabala koji upijaju ugljen dioksid koji truje našu planetu.

Šta će se dešavati u budućnosti videćemo. Svakako da i od edukacije zavisi da li će ljudi prihvatiti izgradnju kuća od drveta. Beton možda uliva osećanja sigurnosti i postojanosti, ali drvo svojim mirsom, toplinom i lepotom čoveka vraća prirodi kako bi postao njen  prijatelj, saradnik, a ne gospodar.

PROČITAJTE I: vikend-prica-moje-dve-najbolje-drugarice/, intervju-lazar-kuzmanov-osim-ispravnih-odluka-nema-ni-lakih-ni-teskih/, kultura-secanja-nasa-vukica-1919-1969-2019-narodni-muzej-zrenjanin/slavica-vujovic-kako-ocuvati-i-koristiti-kulturno-nasledje-doprinos-vekova-baca/zoran-paunovic-vreme-heroja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Članak Drvene kuće – povratak prirodi se pojavljuje prvo na Korzo.

Expeditio – Nova publikacija i mapa Područja Kotora koja su na Listi UNESCO-a

$
0
0

Publikacija i mapa “Prirodno i kulturno-istorijsko područje Kotora na Listi svjetske baštine UNESCO-a” (Expeditio, Kotor, 2020) nastale su kako bi se predstavile osnovne karakteristike i vrednosti prirodnog i kulturno-istorijskog područja Kotora, te doprinele čuvanju njegovog statusa na Listi svetske baštine UNESCO-a, sa posebnim osvrtom na kulturni pejzaž ovog područja u kojem se ogleda njegova univerzalna vrednost. Foto: Arhiva Expeditio

Expeditio sa sedištem u Kotoru, jedna od najuglednijih civilnih organizacija u regionu koja se bavi širokim spektrom baštine, uveliko prepoznata u evropskim okvirima, obogatila je svoju izdavačku delatnost još jednim biserom – publikacijom i mapom Prirodno i kulturno-istorijsko područje Kotora na Listi svjetske baštine UNESCO-a. Sažeto, prilagođene široj javnosti, predstavljene su ključne vrednosti od obilja materijala koji je do sada objavljivan u stručnim publikacijama čiji je zajednički imenitelj Područje Kotora, harmoničan odnos između bogate i raznovrsne graditeljske baštine i jedinstvenog prirodnog okruženja.

Prirodno i kulturno-istorijsko područje Kotora nalazi se na Listi svetske baštine UNESCO-a, na kojoj su kulturna i prirodna dobra koja imaju izuzetnu univerzalnu vrednost za čovečanstvo. Lista svetske baštine uspostavljena je 1978. godine, na osnovu Konvencije o zaštiti svetske kulturne i prirodne baštine koju je UNESCO usvojio 1972. godine, i na njoj se trenutno nalazi 1.121 lokalitet iz sveta. Područje Kotora upisano je na Listu svetske baštine među prvih 60 lokaliteta 1979. godine zbog izuzetne univerzalne vrednosti koju poseduje, a koja se ogleda u „kvalitetu njegove arhitekture u utvrđenim i otvorenim gradovima, naseljima, palatama i manastirskim kompleksima, te njihovoj harmoničnoj integraciji sa kultivisanim terasastim predjelom na obodima visokih stjenovitih planina”. Ono predstavlja i „jedinstveno svjedočanstvo o izuzetno važnoj ulozi koju je imao tokom vjekova u širenju mediteranske kulture na Balkanu.” 

Područje Kotora se već dve decenije nalazi pod velikim pritiskom prekomerne urbanizacije koja ugrožava njegovu izuzetnu univerzalnu vrednost. Nedopustive transformacije kulturnog pejsaža koje su se desile, devastacije i neadekvatna komercijalizacija kulturne baštine, gubitak izvorne namene, kao i trenutno urušeni i nefunkcionalni sistem zaštite kulturne baštine i izuzetno loš sistem prostornog planiranja, ozbiljno narušavaju vrednosti Područja Kotora. Ukoliko se ove negativne prakse ubrzo ne promene, status na Listi svetske baštine UNESCO-a biće doveden u pitanje. Jedan od razloga zabrinjavajućeg stanja Područja Kotora i degradacije njegovih vrednosti je činjenica, da u javnosti, a ni među donosiocima odluka, ne postoji svest o tome šta ono sve obuhvata i koja je to izuzetna univerzalna vrednost zbog koje se nalazi na Listi svetske baštine.

U publikaciji “Prirodno i kulturno-istorijsko područje Kotora na Listi svjetske baštine UNESCO-a” su date osnovne informacije o Listi svetske baštine UNESCO-a i dobrima Svetske baštine u Crnoj Gori. Za Prirodno i kulturno-istorijsko područje Kotora dati su osnovni podaci, informacije o položaju, obuhvatu i granicama. Ključni deo publikacije predstavlja poglavlje Kulturni pejzaž – harmonična simbioza prirodnih fenomena i graditeljstva, u kojem su obrađeni svi gradovi i naselja u okviru zaštićenog područja, uključujući i ruralne celine u zaleđu zaliva. Značajan deo sadržaja se odnosi na umetnost i zanatstvo Prirodnog i kulturno-istorijskog područja Kotora, kao i na nematerijalnu kulturnu baštinu.

Na mapi “Prirodno i kulturno-istorijsko područje Kotora na Listi svjetske baštine UNESCO-a” su predstavljeni osnovni atributi iuzuzetne univerzalne vrednosti Područja Kotora. U  njoj su sadržane i osnovne informacije o Listi svetske Baštine UNESCO-a i o Prirodnom i kulturno-istorijskom području Kotora, obuhvat i granice, izjava o izuzetnoj univerzalnoj vrijednosti kao i osnovne karakteristike kulturnog pejzaža. Publikacija je autorsko delo Zorice Čubrović, Jasminke Grgurević, Ilije Laloševića i Aleksandre Kapetanović. 

PROČITAJTE I: intervju-ante-tomic-nacionalizam-je-strasan/nikola-grdinic-vodic-kroz-almaski-ambijent/andras-urban-nedostaje-nam-odgovornost/, 

Članak Expeditio – Nova publikacija i mapa Područja Kotora koja su na Listi UNESCO-a se pojavljuje prvo na Korzo.

Viewing all 1482 articles
Browse latest View live