Quantcast
Channel: Korzo
Viewing all 1482 articles
Browse latest View live

Izložba: 25 godina Nagrade za arhitekturu Đorđe Tabaković – Muzej savremene umetnosti Vojvodine

$
0
0

U Muzeju savremene umetnosti Vojvodine održava se izložba Nagrada za arhitekturu Đorđe Tabaković – Dvadeset pet godina kontinuiteta 1995-2020 (11. decembar 2020 – 10. februar 2021), autora Vladimira Mitrovića, koju dodeljuje Društvo arhitekata Novog Sada.  Korzoportal. Foto: Marko Ercegović.

Vladimir Mitrović, Miroslav Šilić

Izložba Nagrada za arhitekturu Đorđe Tabaković – Dvadeset pet godina kontinuiteta 1995-2020 jedan je od događaja koji svedoči da je moguće održati kontinuitet, ali ne kao puko lamentiranje nad prošlošću. To je potvrdio autor izložbe Vladimir Mitrović koji za korzportal navodi da je “ova izložba povodom 25 godina dodeljivanja Nagrade za arhitekturu Đorđe Tabaković ustvari presek arhitekture Novog Sada i Vojvodine u poslednjih 70-ak godina, jer su dobitnici nagrade imali projektantske karijere i pre ustanovljenja nagrade”. Veliki zalogaj autora multimedijalne izložbe Dvadeset pet godina kontinuiteta 1995-2020 Vladimira Mitrovića nije nastao “od juče”. Izloženi su pisani materijal, knjige, tonski zapisi, fotografije koje on sistematski prikuplja četvrt veka, baš toliko koliko je navedeno u nazivu izložbe Dvadeset pet godina kontinuiteta 1995-2020.

Vladimir MitrovićIzložbu smo zamislili kao višeslojnu. Tu su dokumentarni materijali sa retrospektvinih izložbi dobitnika poput kataloga, plakata, zatim dragoceni filmski i tonski snimci arhitekata. Sadržaj se odnosi na savremenu arhitekturu. Mislim da je najvažniji deo izložbe 25 plakata i svaki je posvećen jednom od nagrađenih arhitekata, a predstavljaju celinu. Izložba je rezultat timskog rada, dizajner je arhitekta Miroslav Šilić. U velikoj meri učestvovali su dobitnici Tabakovićeve nagrade sa kojima smo godinu dana razgovarali, dogovarali se. Kolege sa Departmana za arhitekturu i urbanizam Novosadskog univerziteta uradili su makete pojedinih objekata.

Vladimir Mitrović, istoričar umetnosti, velikom merom zaslužan je što je arhitektura postala značajan deo postavki Muzeja savremene umetnosti Vojvodine. Na pitanje šta bi mogla biti zajednička nit izložbe Dvadeset pet godina kontinuiteta 1995-2020 odgovara bez dvoumljenja –  To je uticaj zapadnjačke arhitekture. Na izložbi možemo da pratimo taj uticaj od sredine pedesetih godina 20. veka kada arhitektura prikazuje ono što se dešava u društvu , a sredinom pedesetih  Jugoslavija se na neki način okreće zapadu. U  arhitekturi tipa socrealizma koja je postojala u istočnom bloku, ona u Jugoslaviji maltene nije ni postojala, možda samo prvih godina posle Drugog svetskog rata.

Ko su arhitekti- favoriti Vladimira Mitrovića u liniji trajanja sedam decenija novosadske/vojvođanske arhitekture kojom se bavi? Od 24 retrospektivne izložbe koje su pratili katalozi – knjige , autorski potpisuje 16, ostaje na tragu arhitekata  50-ih i 60-ih godina. Ne propušta priliku da se ne osvrne na objekat koji je projektovao Pavle Žilnik Studio M Radio Novog Sada  oko koga se vode diskusije da li ga treba prepraviti, obnoviti …” mislim da će to biti prva zgrada iz korpusa savremene arhitekture u Novom Sadu koja će biti zakonom zaštićen spomenik arhitektonske baštine.  

PROČITAJTE I: spomen-zbirka-pavla-beljanskog-pestanski-djaci/, foto-esej-put-s-povratkom/, vikend-prica-ne-padam-na-vizije/, foto-esej-pocinje-prvi-vikend-u-policijskom-casu-pogled-iz-gradica

 

 

Članak Izložba: 25 godina Nagrade za arhitekturu Đorđe Tabaković – Muzej savremene umetnosti Vojvodine se pojavljuje prvo na Korzo.


Foto esej: Srećni praznici 2021!

$
0
0

Danas sam prvim prazničnim, malim sijalicama ukrasila prozore naše kuće u Donjem Gradu Petrovaradinske tvrđave. Srećni praznici 2021, onima koji slave, kako se to kaže korektnim jezikom uvažavanja onih koji drugačije broje godine. Piše/Foto: Bojana Karavidić

Odlažem ukrašavanje kuće u međuvremenu smišljajući koncept – da li da pomešam led sijalice sa onima u boji, da li da okačim samo one „prirodne“, žućkaste svetlosti, da li da kupimo jelku sa busenom ili veštačku. Ne, ne mogu da zamislim plastičnu jelku u našoj kući iz 18. veka, rasklapanje lažnih borovih grančica kao da je Ikein komponibilni nameštaj. Možda sam nedovoljno ekološki osvešćena, ali niko nije savršen. Mala jelka sa busenom posle nekoliko svetlucavih prazničnih dana biće posađena u bašticu ispod kuhinjske terase sa koje ću je gledati svakodnevno, jer svakog dana kuvam…

… pripremam artefakte poput crvene čarape u koju Božić Bata ubacuje poklone, veliku crvenu mašnu koju kačim iznad centralnog kućnog ogledala, keramički svećnjak u obliku jelke i Deda Mraza… I mislim, smešeći se, o, koja količina kiča. Rukovodim se rečima  moje drugarice Dubravke koja kaže – „Znaš šta, decembar je godišnja doza kiča i to nam  je oprošteno“. Prepričavamo sladunjave božićne filmove koji se neprekidno vrte na mnogim televizijskim kanalima i svaki ima srećan završetak… oni su se poljubili ispod imele, venčali se i živeli stotinu godina u ljubavi i blagostanju…

… na radnom stolu je hrpa vizitkarata za koje smatram da su važne, malo su se uprašnjavile, ali kad pročeprkam nailazim na imena koja me inspirišu, sa kojima želim kad tad nešto zajednički da osmislim …

… a bilo je to 1959. godine u novosadskom obdaništu “Pčelica”. Mama je trebalo da mi donese svečanu haljinu za našu, dečju novogodišnju proslavu. Zakasnila je i slikala sam se u suknji koju mi je dala vaspitačica Jovanka, a trenerka je ostala umesto hulahopki…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

… zbog ovog događaja trenerka ne postoji kao moj odevni predmet. Nije mi bio potreban psihoanaltičar za ovaj zaključak! Srećni praznici, đavo je odneo šalu, virusi mutiraju, nadiru, ali  fotografija Ane Lazukić “Igra” daje nadu. A nada je srž života. Eto još malo patetike. Od nje niko nije umro.

PROČITAJTE I: intervju-natasa-oparnica-vracar-vreme-da-postojimo-jedni-za-druge/, sankt-peterburg-vecni-sjaj-i-svetlost-2/esejtri-mjesta/bozic-bez-jelke-2/

 

 

Članak Foto esej: Srećni praznici 2021! se pojavljuje prvo na Korzo.

Nova knjiga – Srđan V. Tešin: Luka kaže

$
0
0

Srđan V. Tešin objavio je knjigu “Luka kaže” (Mali Arhipelag, 2020) i na kraju turobne, pandemijske godine poveo nas u svet u kome otac i sin razgovaraju o onome što bi trebalo da čini  život – ljubav, sreća, nerazumevanja, kajanja, brige, zadovoljstva, svađe, pomirenja… Nikako smrtonosne bolesti. Piše: Bojana Karavidić. Foto koncept: Kaća Lazukić Ljubinković

Želela sam da u godini kojoj će za nekoliko dana odzvoniti, a koja je za našu planetu zauvek obeležena kao godina pandemije korone, e, u toj mračnoj godini u kojoj ni proleće, ni leto, ni jesen, ni zima nisu doneli sjaj u oku, u toj-ovoj 2020. želela sam da budem dete uzrasta u kome se ne percipira smrtonosna bolest od koje odrasli gube moć racionalnog rasuđivanja i postaju taoci straha. Srđan V. Tešin knjigom “Luka kaže” pretvorio me je u dete. Čitajući, listajući stranice otprhnula sam iz sadašnjosti koju kroje brojevi bolesnih, umrlih, testiranih na koronu. Dok mi je Tešinova knjiga u rukama imala sam jednu brigu – da li će se otac i sin jako posvađati, da li će ocu “da pukne film” kad ne može da nađe adekvatan odgovor na pitanje sina Luke, da li će se Luka jako uvrediti i neće hteti da priča sa tatom Srđanom koji radi, nema vremena da odgovora na pitanja u očekivanom trenutku.

Iz knjige: … Luka kaže: „Nedostajao si mi.“ Objasnio sam ti da ću pisati ceo dan i da će mi zato biti potrebni mir i tišina. Uostalom, nije moja soba u drugoj galaksiji. Luka kaže: „Svejedno si mi nedostajao. Bio si u svom svetu, zar ne?“ Luka se nadao da će doći do sudara svetova…

Iz knjige: … Luka kaže: „Halo, zdravo, tata. Kako si?“ Odmah sam hteo da ga pitam da li je dobro doručkovao i da li pije dovoljno tečnosti, da li žvaće zatvorenih usta, da li oblači potkošulju i da li stavlja kačket, da li čuva novac i naočare, da li pere noge i zube pre spavanja, a promucao sam tek da ne brine za mene i da mi obavezno pošalje razglednicu sa ekskurzije. Luka kaže: „Pozdravi sve, vidimo se uskoro.“ S teškom mukom sam pobedio zvocavu babu u sebi. Luka ne podnosi baba žvake…

Čitam knjigu “Luka kaže” i zamišljam situacije koje Srđan V. Tešin opisuje u crticama kao razgovore sa sinom Lukom, a svaka bi zbog piščevih eksplicitnih rečenica mogla da bude pozorišni komad, film, ep (što da ne?). Na primer, u očekivanju Sokrata i odbrane “…Luka kaže: „O, ne, opet ista pesma…“ Ako uradiš nešto pogrešno, moraš da snosiš posledice. Ti jednostavno ne znaš za poštovanje. Koliko sam te puta zamolio da se lepo ponašaš? Nemoguć si! Ništa nemaš da kažeš u svoju odbranu? Slušaš li ti mene? Luka kaže: „Ne sviđa mi se tvoj ton.“ Luka je apsolutni sluhista i ne podnosi kad sam raštimovan.”. Pisac  Srđan V. Tešin je vešt pripovedač, nije od juče. Navodi me da pitam njegovog alter ega Luku zašto ocu- piscu nije rekao da su mlađi pametniji od starijih, kao što je jutro od noći. Možda sledi nastavak “Luka kaže II”. Volela bih knjigu od ovog autora.

Ilustracija knjige  “Luka kaže” Lidija Taranović

PROČITAJTE I: sankt-peterburg-vecni-sjaj-i-svetlost-2/vikend-prica-naopako/leto-kada-sam-naucila-da-letim-i-kao-film/mala-venecija-na-istoku-srbije-o-graditeljskom-nasledju-knjazevca/, drvene-kuce-povratak-prirodnom/

 

 

 

 

Članak Nova knjiga – Srđan V. Tešin: Luka kaže se pojavljuje prvo na Korzo.

Foto esej: Od kraja ka početku

$
0
0

Poslednjeg decembarskog dana pandemijske 2020, čekajući autobus kako bih premostila Dunav ka Podgrađu Petrovaradinske tvrđave, sretnem Nikolu P. koji mi poklanja mandarinu. Osmehujemo se, čavrljaljući, sa bezbedne udaljenosti. Sutra je novi početak – 2021. Foto esej: piše/Foto: Bojana Karavidić

Jelka s busenom je okićena. Bila sam u dilemi – kititi il’ ne kititi, onda je prevagnuo osećaj da u najgorim situacijama treba da se ponašamo kao da smo upravo najsrećniji…

… odoh sa Verom u Galeriju Matice srpske na vođenje izložbe koja me intrigira “Matrica. Monologija Danila Vuksanovića”. Kad tamo, nema Danila, već vođenje kroz stalnu postavku. Pogrešno sam pročitala! Moja Vera i ja same prošetamo kroz Danilovu izložbu, izvinjavam joj se zbog greške i obećavam susret sa ovim umetnikom čija dela i reči volim…

… vredni radnici koji su u Podgrađu Petrovaradinske tvrđave tokom tri godine obnove postali naši najbolji drugari mašu mi sa krova koji obnavljaju, ali to se ne vidi …

… kupila sam knjigu-poklon Marici S. koja se oporavlja od korone – Ljudmila UlickaSveto smeće”. Koristim priliku da je pročitam, jednim udarcem dve muve – i poklon, i čitam. Piše Ulicka –“ … Kada sam se našla u njujorškom metrou 1986. godine koji je bio pun raznobojnih ljudi u nezamislivim odeždama, svi osmehnuti – bila sam savršeno srećna. Meni se veoma dopada što su ljudi različiti. Drugima se ne dopada. Osećaju prezrivu i odvratnu mržnju prema “drugima”… Za mene je nacionalnost povod da se radujem lepoti i raznovrsnosti stvaranja…”…

… idući ka kući, i tako više od pola veka, prolazim kroz Dunavski park (Novi Sad) diveći se novom rastinju…

… očekujući ponoć – 2021. godinu svetluca jelka iz druge sobe, ali filandedron kolo vodi…

… prvi januar 2021. Idem kod komšinice Goge da odnesem poklončiće njoj i kuci Leniju, najboljem drugu mog Hektora. U njenoj kući, na tavanici – srce. Pitam – “To ste vi napravili?”, ona se smeje – “Šta ti je, to je original”. Liči na secesiju, amaterski zaključujem dok Nova godina plete mrežu novih početaka. Tako je kod nas u Grdiću, otkrivamo na svakom koraku baštinu.

PROČITAJTE I: intervju-natasa-oparnica-vracar-vreme-da-postojimo-jedni-za-druge/projekat-knjizevnost-starenje-starost/nasledje-ikonostas/vikend-prica-nema-prica/probudjeni-grad-podgradje-petrovaradinske-tvrdjave/post-festum-goran-markovic-vise-od-gosta/

Članak Foto esej: Od kraja ka početku se pojavljuje prvo na Korzo.

Tekst u fokusu – Marija Đurić: Kako da vam ne propadnu ovogodišnje odluke?

$
0
0

Tekst u fokusu Kako da vam ne propadnu ovogodišnje odluke?”, preneto sa portala Nauka kroz priče. Velike lične “preokret odluke” nije lako ostvariti, ali treba vežbati! Piše: Marija Đurić.

Foto: korzoportal

Ljudi koji tradicionalno u decembru rezimiraju godinu i donose novogodišnje odluke, po pravili od njih krajem januara većinom uveliko odustanu. Radiću redovno vežbe, smršaću sedam kilograma, čitaću svakog dana, prestaću da pušim ili pijem… su neke od popularnijih. Psiholozi koji su ispitivali ovo, za svakog čoveka važno pitanja, kažu da tek deset odsto ljudi uspe da se drži svojih novogodišnjih odluka do kraja godine. U čemu je problem? Postoji li ikakav način da od naših odluka ne odustanemo tako brzo i lako, i da izbegnemo osećaj da smo neuspešni i slabog karaktera?

U tekstu koji časopis „New Scientist“ tradicionalno zimi ponovo objavi, navode se neka objašnjanja i saveti. Ljudi imaju previše samopouzdanja i optimizma, kaže Kit O’ Brajan iz Centra za bihejvioralnu promenu, Univerzitetskog koledža u Londonu. „U januaru imaju običaj da popišu šta sve žele, i kao rezultat toga, pokušavaju da urade previše stvari“. Ono što razlikuje ljude koji svoje odluke održe do decembra, od nas „luzera“ je što oni uz cilj imaju i – plan. Ako planirate da od 1. januara ne jedete brzu hranu, dodaje O’ Brajan onda, za početak, krajem decembra sklonite takvu hranu iz kuće. Osim toga, moć volje, ili karakter, je kao mišić – mora da se vežba. Što se više trudite, bićete uspešniji, ali morate se pripremiti i na najgori scenario, a treba da imate i rezervni plan. Danas možda ne, pa čak ni sutra, ali možda u četvrtak uspete da odete u teretanu. Možda ne uspete da odete ujutro kao što ste želeli, al nije loše otići ni u večernjem terminu. Da, tim tempom nećete ove godine otići 120 puta u teretanu kao što ste želeli, ali ako odete 50 puta ni to nije loše, zar ne?

Foto: Manja Holodkov

O’ Brajan navodi da je potrebno 65 dana da se prevaziđe loša navika, tako velike odluke treba shvatiti i kao maraton. Znate li zašto uopšte donosimo odluku da idemo 120 puta u teretanu, iako nam to ne deluje baš previše verovatno? Ljudi misle da će „pucajući visoko“ dobiti više motivacije jer je cilj veliki i zavređuje trud. Međutim, situacija je, izgleda, sasvim suprotna. Studija iz 2016. godine u kojoj su učestvovali istraživači Univerziteta u Čikagu, pokazala je da se ljudi više drže dugoročnih planova ako za to dobijaju nekakvu trenutnu nagradu. Na primer, ako u teretani rade vežbe koje više vole, umesto onih koje su za njih bolje. Ili ako na vežbe idu sa najboljim drugarom, umesto sami (ne, ne predlažemo da ponesete slatkiš kao trenutnu nagradu). Jedan od saveta psihologa je da vaš cilj podelite na delove, manje korake i to po takozvanoj SMART metodi (plan koji je specifičan, merljiv, unapred dogovoren, realističan, sa vremenskih planom). Umesto da vaš plan bude „naučiću španski jezik“, navodi se kao primer, probajte ovo: Upisaću kurs španskog jezika. Vežbaću najmanje tri sata nedeljno. U avgustu ću ići na testiranje znanja radi sticanja prvog sertifikata.

Ključni momenat je ono „unapred dogovoreno“: potrebna vam je podrška okoline i zato svima recite o vašem planu – makar da znaju da imate troškove, obaveze i cilj, a možda vam se još neko pridruži na kursu ili vam pruži drugu podršku u učenju. Osim toga, eventualno odustajanje od novogodišnje odluke onda nije samo odustajanje pred samim sobom – moraćete to da kažete i drugima, a takvo izbegavanje neprijatnosti nekima može biti još jedan od dopunskih motiva da istraju sa svojim novogodišnjim odlukama.

Oprema teksta korzoportal

PROČITAJTE I: intervju-natasa-oparnica-vracar-vreme-da-postojimo-jedni-za-druge/, knjiga-arapske-poslovice/, gde-je-spaljen-sveti-sava/, intervju-jasna-dimitrijevic-kolarceva-zaduzbina/, evropa-bigger-than-life/, https://korzoportal.com/vikend-prica-lazar-dzamic-o-pijenju/, foto-esej-prcanj-bogorodicin-hram/

Članak Tekst u fokusu – Marija Đurić: Kako da vam ne propadnu ovogodišnje odluke? se pojavljuje prvo na Korzo.

Poezija – Rastko Petrović: Tamna Eva

$
0
0

Rastko Petrović, jedan od naših prinčeva poezije. “Oko poezije Rastka Petrovića odavno se prepliće jedna te ista priča: i čitaoci i kritičari su gotovo saglasni da je u pitanju ne samo značajna nego i izuzetna poezija…” (Svetlana Velmar Janković). “Tamna Eva”. Foto: korzoportal

Telo tvoje znači sve, ono je moja sreća

Moje čežnje sviću na tebi kao na svodu

Krt ti Rascvetano Drvo u polju

Oko: jezero, trepavica tu spušta mreže

I usne ribar. Za jednu čežnju bolju

U plavilo pod Rascvetano drvo leže

 

Tvoje telo znači sve. U njemu je Zodijak goli

I noga tvoja ne svija se nikad za hod već da voli

A kad ti nudim cvet

On ti pripada davno. U tvom telu cveta. Ti si sav

svet.

Rastko Petrović, Sabrane pesme, Izbor Svetlana Velmar Janković  (Srpska književna zadruga, Beograd, 1989.

Oprema teksta korzoportal

PROČITAJTE I: intervju-branka-parlic-nova-muzika/, slikar-apsurda-julije-knifer/, sasa-brajovic-njegosev-grand-tour-iz-novog-ugla/vece-pred-odlazak/demilitarizacija-gradova-kako-upokojiti-vampire/mlada-balkanska-arhitektura/ibor-jona-vakcina/

 

 

 

Članak Poezija – Rastko Petrović: Tamna Eva se pojavljuje prvo na Korzo.

Foto esej: Sneg

$
0
0

Pored mnogih nedostajanja u 2020, izneverila nas je i zima. Decembarske praznike dočekali smo bez snega, s kišom, u prolećnoj temperaturi , s pretećim zemljotresom koji je pogodio naše komšije u Hrvatskoj. Prvi sneg, evo ga u Novom Sadu, tek promiče. U Beogradu već napravljen Sneško Belić! Foto esej. Piše: Bojana Karavidić. Foto: Jovo Simišić

Možda, ipak ova 2021. donese olakšanje življenja, tešim samu sebe dok gledam fotografiju kalemegdanskog parka u kome glavno mesto pripada Beogradskoj tvrđavi…

… Sneško Belić, omiljeni dečji snežni junak! Niko ne može potvrditi kada je i gde napravljen prvi Sneško, ali on do danas predstavlja omiljenu figuru oko koja se u snežnim zimama okupljaju deca. Predstavlja i porodičnu toplinu, a ovo je dokaz …

 

 

 

 

 

 

… ko je u zabavištu dobio ulogu Sneška Belića bio je glavni lik. Ovo je godina 1966 – kostim od krepapira, verovatno je vaspitačica glavnom glumcu rekla da ne sme da se pomera, kako se kostim ne bi pocepao, te je glavni glumac premro od straha…

… prvi sneg januarskog prepodneva 2021. u Novom Sadu dočekala sam radosnim pogledom u nebo. Najzad nešto Belo! Neka se zabeli grad, makar na kratko da predahnemo od sivila svakodnevice koja ne popušta od marta 2020. I prošlogodišnje letnje sunce bilo je obavijeno sivilom…

 

 

 

 

 

 

… zima 1961, sankanje pred nedeljni ručak. Moj brat i ja. Izrazi lica ostali su do danas. Pionirska značka na kaputu golubije plave boje…

Glasovi zvona daleko bruje
i odjek tiho odbija breg.
I kao nebeske ptice,
krupne, svilene pahuljice
padaju. Veje sneg.
(Zima, Dušan Vasiljev)

PROČITAJTE I: novosadski-majamisty-trio-dzez-na-velikim-vratima/,  vikend-prica-izgled-i-realnost/, expeditio-nova-publikacija-i-mapa-podrucja-kotora-koja-su-na-listi-unesco-a/, tekst-u-fokusu-suncica-lambic-fenjcev-jugoslovenski-umetnicki-prostor-i-umetnicka-kolonija-ecka/, poezija-radmila-petrovic-ako-je-ljubav-onda-je-ljubav/, foto-esej-kalemegdanski-prizori-jutro/

Članak Foto esej: Sneg se pojavljuje prvo na Korzo.

Tekst u fokusu – Vladimir Mitrović: Četvrt veka Nagrade za arhitekturu “Đorđe Tabaković”

$
0
0

Prateća, istoimena knjiga velike izložbe Nagrada za arhitekturu Đorđe Tabaković – Dvadeset pet godina kontinuiteta 1995-2020 (Muzej savremene umetnosti Vojvodine,11. decembar 2020 – 10. februar 2021), autora Vladimira Mitrovića još jedan je u nizu knjiga koje potpisuje, a koje se odnose na savremenu, posleratnu arhitekturu i arhitekte koji su  tada stvarali u Vojvodini. Tekst u fokusu. Foto: korzoportal

Uvodni tekst Vladimira Mitrovića u knjizi odnosi se na 25 godina dodeljivanja Nagrade za arhitekturu “Đorđe Tabaković. Pored toga što je priložio vrednu dokumentarnu građu o nagrađivanim arhitektima koja predstavlja dragocenu polaznu tačku, izazov mladim istraživačima za nova čitanja savremene arhitekture u Vojvodini, Mitrović ne lamentira nad prošlošću, već fokus kritički usmerava na kontekst u kome je nastajala arhitektura nagrađenih arhitekata. Ovo je knjiga arhitektonske retrospektive koja je žila kucavica, zametak prošlosti za budućnost.

Kao i svaka nagrada iz različitih oblasti umetničkog stvaralaštva – likovne umetnosti, književnosti, pozorišta, filma itd – tako je i Nagrada za arhitekturu “Đorđe Tabaković”  imala uspone i padove… Najveći broj autora dobitnika Nagrade projektantsku i graditeljsku karijeru započeo je u okviru bivše države koja je isčezla sa evropske mape kojoj je nesumnjivo pripadala, bar kad je reč o arhitektonskom stvaralaštvu. Ipak, njeno trajanje, kao svojevrsni paradoks, mada ne za period kada su arhitekti bili najproduktivniji, poklopio se s vremenom u istoriji Novog Sada kada je, jedan od najlepših i najuređenijih jugoslovenskih gradova, neočekivano i iznenada, skoro preko (istorijske) noći, postao “grad bez lica” (Lj. Pušić) sa, za samo nekoliko decenija, udvostručenim brojem stanovništva i isto toliko uvećanim brojem urbanističkih problema, što je malo evropskih gradova slične velilčine doživelo u svojim urbanim istorijama. Tako je Nagrada kao svojevrsni omaž savremenoj, posleratnoj arhitekturi, ujedno skrenula pažnju na arhitekte koji su stvarali onaj prethodni grad “grad sa licem”, u nekoj drugačijoj društvenoj stvarnosti, trudeći se da svakim svojim graditeljskim delom poboljšaju i olakšaju život i rad sugrađana i budućih korisnika…

… U našem divljem vremenu, u kome su vrednosti ne samo duboko poremećene nego i temeljno ugrožene, retrospektivne izložbe i knjige posvećene svojevrsnim institucijama kao što je Nagrada “Đorđe Tabaković” samim postojanjem opravdavaju smisao dugogodišnjeg delovanja svih dobitnika, kao i udruženja i predlagača. Dvadeset pet godina postojanja Nagrade, njena pozitivna uloga u propagiranju arhitektonskog delovanja u Vojvodini, vidljiva je kroz pojačano interesovanje stručne, ali i široke javnosti, za sopstveno okruženje i arhitektonska dela koja u njemu nastaju, za nova tumačenja dela nagrađenih autora kroz prizmu novih generacija istraživača naše savremene arhitektonske baštine, što sve obezbeđujuje svetliju budućnost i istorijski nastavak života Nagrade posvećene jednom od velikana modern srpske, vojvođanske i novosadske arhitekture – Đorđu Tabakoviću.

Knjiga “Nagrada za arhitekturu Đorđe Tabaković – Dvadeset pet godina kontinuiteta 1995-2020” (Društvo arhitekata Novog Sada, 2020)  čiji je autor Vladimir Mitrović  je rezultat višegodišnje saradnje Društva arhitekata Novog Sada i Muzeja savremene umetnosti Vojvodine, prateća je je publikacija istoimene izložbe u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine. Dizajn: Miroslav Šilić

Oprema teksta korzoportal

PROČITAJTE I: casopis-za-arhitekturu-i-urbanizam-dans-planovi-modernog-novog-sada/,  intervju-ante-tomic-nacionalizam-je-strasan/dans-polemika-na-rusevini-moderne-misli-zgrada-generalstaba-beograd/vikend-prica-kare-fiks/muzej-jugoslavije-devedesete-recnik-migracija/

 

 

 

 

Članak Tekst u fokusu – Vladimir Mitrović: Četvrt veka Nagrade za arhitekturu “Đorđe Tabaković” se pojavljuje prvo na Korzo.


Izložba: Vlaho Bukovac – Slikarstvo neprolazne lepote

$
0
0

U Galeriji Srpske akademije  nauka i umetnosti održava se izložba “Vlaho Bukovac – Slikarstvo neprolazne lepote” (24. decembar 2020 – 28.mart 2021). Izloženo je 36 slika nastalih od 1877. do 1922. godine. Korzoportal na licu mesta. Foto: Jovo Simišić

Postavka izložbe u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti podeljena je na tri perioda stvaralaštva slikara Vlaha Bukovca –  Pariski (1877-1893), Zagrebački (1893-1903) i Praški (1903-1922). Predstavljanje idealizovane prirode je suštinski označilo ovog dalmatinskog slikara.

Autor izložbe  “Vlaho Bukovac – Slikarstvo neprolazne lepote” Igor Borozan objašnjava da je želeo da pokaže da je Bukovac srpski, hrvatski i evropski slikar, koji se razvijao i usavršavao na evropskim izvorima – slikao je u Parizu, Beču, Pragu i Engleskoj –  “U evropskim razmerama nema slikara koji se tokom svog stvaralačkog života tokoliko menjao pokazujući istraživački duh i kosmopoltizam, što Bukovca konceptualno čini čistim larpurlatističkim stvaraocem”.

Vlaho Bukovac (1822-1922) rodio se u Cavtatu kao Bijađo Fađoni, ali je po uzoru na dubrovačkog plemića, pisca, naučnika i političara Medu Pucića, prezime preveo u slovensko – Bukovac. Beogradska javnost upoznala je stvaralaštvo Vlaha Bukovca u Beogradu na Prvoj jugoslovenskog umetničkoj izložbi 1904, godinu dana pošto je iz Zagreba otišao u Prag. Među njegovim praškim studentima bili su i srpski slikari: Jovan Bjelić, Milan Konjović i Kosta Hakman.

Izložbi u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti doprinosi publikacija-monografija “Umetnički preobražaj Vlaha Bukovca u kontekstu evropskog slikarstva”, autora Igora Borozana. 

PROČITAJTE I: gradski-muzej-sombor-zbirka-savremene-umetnosti/, intervju-slavica-vujovic-istrazivanje-prostora-kao-sudbina/, zbirka-savremene-galerije-zrenjanin/skrivene-muzejske-zbirke/, , korzo-portal-prvih-sto-dana/ko-leci-ranjenu-sliku/esej-podgrade-petrovaradinske-tvrdave/

 

 

Članak Izložba: Vlaho Bukovac – Slikarstvo neprolazne lepote se pojavljuje prvo na Korzo.

Žensko oko: Džemper, nit koja ne popušta

$
0
0

Od ove nedelje korzoporal uvodi novu rubriku “Žensko oko”. Ovo je bio ciklus koji sam ovako “krstila” i svojevremeno pisala za novosadske novine “Dnevnik” nedeljom. Svaki put smišljala sam novu temu koja se odnosila na ono što sam doživela, što mi je privuklo pažnju, nekada sam lamentirala…  Ove nedelje, kao gošća koja najavljuje novu rubriku piše: Romana Knežević o večnom pletenom odevnom predmetu  “Džemper, nit koja ne popušta”.  Foto: korzoportal.

Kada mi je drugarica pre neki dan rekla da krpi svoj kašmirski džemper kupljen u Pekiingu pre tri decenije, prvo mi je na pamet pala izreka: “Što je vredno nošenja, vredno je i popravke“. A šta bi bilo vrednije nošenja od nežnog kašmira zagasito narandžaste boje, posebno plemenite nijanse (ni previše žutog, ni previše crvenog), koji ne grebe ni malo, a na kojem je ostavila svoj pečat popunjavajući sitne rupice na mestima gde je nit popustila pred zubom vremena ili zbog  moljaca? Da, to je odevni predmet koji kada pogledamo, prepoznajemo sebe. Šta nam treba više od toga, zar ne!?

Džemper je u istoriji odevanja prastari ocdevni predmet, ali u modu je ušao pre stotinak godina, prvih decenija dvadesetog veka. Videvši modni potencijal u pletivu, genijalna revolucionarka ženskog stila Koko Šanel ga jednim potezom preseljava iz sfere nižih socijalnih slojeva (bio je uglavnom odeća radnika) u sferu luksuza. Pletivo prelazi iz sfere utopljavanja u sferu modiranja. Dodavši i po koji red bisera, čuvena Koko nudi novu opuštenost u odevanju uz prstohvat glamura. Potom, najglamuroznije džempere, gizdave, ukrašene perlama, vezom i perjem, potpisuju Lanvin i Elza Skijapareli.

Ratne i poratne godine sredinom prošlog veka ponovo džemper pretvara u skroman odevni predmet najčešće ručno štrikan, neretko preštrikavan. Kada vunice ponestane, dodavana je druga, nije važno koje boje, glavno je da džemper obraduje onoga kome je namenjen.”Najbodljikaviji” su bili džemperi od sirove, neprerađene domaće vune.

U međuvremenu nastupa era neizbežne sprege mode i filma. Popularnosti džempera na top listama kao komada “must have” doprinele su filmske ikone poput Lane Tarner (uzan, kratak, seksi), Odri Hepbern (otmen), Merlin Monro (neodoljive pletenice uz crne hulahopke), Ali Mekgrou (bela vunena rolka uz legendarnu štrikanu kapu na ranfle u filmu “Love story), Dajane Kiton (romantičan u filmu “Crveni”), Šeron Stoun (zavodljivo obavijajući  telo u “Niskim strastima“). Ipak, pravu magnetsku privlačnost džemperu udahnjuje Žana Moro u filmu “Žil i Džim” (u boemskom , rivgoš stilu), a od muških zvezda Džef Bridžis u filmu “Veliki Lebovski” (čuveni Pendletonov kardigan, prilično istegljen i ofucan). Ovi glumci naprosto personalizuju svoje kostime – džempere, dajući im poseban kvalitet prepoznatljivog i ličnog. Dakle, ni manje ni više, oprezno s džemperom, on je u stanju da kreira sopstveni karakter i postanue“lik” sui generis. I onda, u igri sa osobom koja ga oblači  “džemper nit ” ne popušta.

PROČITAJTE I: izlozba-25-godina-nagrade-za-arhitekturu-djordje-tabakovic-muzej-savremene-umetnosti-vojvodine/, intervju-natasa-oparnica-vracar-vreme-da-postojimo-jedni-za-druge/nova-knjiga-ranko-bugarski-lingvisticki-memoari/beogradska-tvrdjava-medju-7-najugrozenijih-u-evropi/vikend-prica-stomak/https://korzoportal.com/bermet-zavrzalme-oko-imena/

 

 

 

Članak Žensko oko: Džemper, nit koja ne popušta se pojavljuje prvo na Korzo.

O starenju – Slavenka Drakulić: Nevidljiva žena i druge priče

$
0
0

Slavenka Drakulić (Rijeka, 1949, Hrvatska-Švedska) novinarka je i književnica. Objavljuje na hrvatskom i engleskom. Bavi se temama iz svakodnevnog života u doba socijalizma, potom ratom devedsetih godina, obrađuje teme koje se odnose na žene koje su suočene s bolešću i drugim traumama tražeći mesto u društvu ravnopravno uz muškarca. U knjizi “Nevidljiva žena i druge priče” (Copyright  2020. za srpsko izdanje Laguna) nalazi se 16 priča u kojima analizira starost, process starenja i svoje detinjstvo. Korzoportal

Moto knjige “Nevidljiva žena i druge priče” je siže onoga čime se Slavenka Drakulić bavi u ovom delu – “Moja je majka postala bezbojna. Stariti, to znači izblijedjeti, postati proziran”, Annie Ernaux, Je ne suis pas sortie de ma nuit.

“… Nakon tog susreta, sva su mi ogledala postala prava mora. Uvijek iznova gledam u osobu koja stoji preda mnom. Pitam se kako je moguće da čovjek ne vidi, ne prepozna odmah svoj lik. Je li moguće da sebe vidim toliko drugačije? Istina, moj je pogled u pravcu te osobe obično letimičan, brz, usputan, površan, kao što gledamo prolaznike. Ali, zaboga, gotovo sam se sudarila sama sa sobom! Hodala sam ravno prema ženi koja mi se približavala, ne pokazujući namjeru da mi se makne s puta. Zastala sam na udaljenosti od nekoliko koraka i tek sam tada u toj ženi vidjela sebe. Onakvu kakvom me vide drugi. Kad me uopće vide…”

Slavenka Drakulić ne zadržava se samo na temi suočavanja sa starenjem, već analizira i pređašnji odnos sa majkom koja je sada u staračkom domu, seća se neprijatnih događaja sa ocem, opisuje i druge slike iz detinjstva i mladosti koje joj izazivaju razlilite emocije, opisuje nesnalaženje vremešnog bračnog para u svakodnevici (“Hlače na rasprodaji”, dirljiva epizoda u prodavnici odeće), u priči “Kava više nema isti okus” opisuje sekvencu iz  svog života kad joj je umro muž  – “… U kuhinji se veselo oglasila nova kava. Ugodan miris je ispunio kuhinju i već sam po mirisu znala da bi mu se svidjela… Otpila sam gutljaj vruće tekućine. Svidjela bi mu se, zaključila sam zadovoljno, ali ipak ni ova nova kava nema više onaj okus kao kad smo je pili zajedno.”.

Upečatljivi su opisi majke koja se takoreći do poslednjeg daha šminka, kako za garsonjeru u staračkom domu kupuje novu sliku na kćerkino neodobravanje kojoj je sada u reminiscencijama žao zbog toga, “… Zavidim ljudima na uređenim albumima i uređenim životima, s precima koje nisu zaboravili. Zašto bi ih inače bosanske izbjeglice spašavale iz kuća u plamenu i nosile sa sobom u izbjeglištvo, tisućama kilometara (“Album bez fotografija”). Slavenka Drakulić  bez zazora piše o trenucima kada se i sama suočava sa starenjem i njegovim neugodnim posledicama, fizičkim promenama na telu, o spoznaji da i sama postaje nevdljiva žena zbog godina koje nemilice sleću na ramena. Svu tu faktografiju obavija setom i blagošću čak i kad su sećanja gorka, a gorka su pretežno sva ona koja se odnose na njene roditelje i rano preminulog brata. Ovo su realistične priče protkane strogo kontrolisanim emocijama tako da su izbegnuti tragovi patetike i tuge za onim što se više vratiti neće, a to je mladost.

“… Kad se dvije osobe mimoilaze, one obično instiktivno pogledaju jedna u drugu u oči. Osim ako to baš želi izbjeći, a zašto bi? Pogledi im se susretnu. To je neizbježno, vjerovala sam. Možda zato što sam tako navikla. On je, recimo, srednjih godina, sljepoočnice su mu već sijede, ali ipak ti ne bi mogao biti sin, iako je mlađi. I tada ugledaš njegov pogled. Gleda te, a vidiš da te ne vidi. Gleda kroz tebe, baš kao da si od stakla… Ipak, u posljednji trenutak zaobilazi te kao da mu se na putu ispriječio objekat, smetnja, živa prepreka. Ja sebe nisam prepoznala, to je već dovoljno strašno, ali sad me I drugi ne vide!…” (“Nevidljiva žena”).

Oprema teksta korzoportal

PROČITAJTE I: foto-esej-na-putu-od-kuce-do-pijace-vice-versa/, tekst-u-fokusu-olga-kovacev-ninkov-grupa-boschbosch-51-godina/, vikend-prica-san-uz-vatru/https://korzoportal.com/nasledje-ikonostas/nasledje-ikonostas/

 

 

 

Članak O starenju – Slavenka Drakulić: Nevidljiva žena i druge priče se pojavljuje prvo na Korzo.

Prirodnjački muzej u Beogradu – 125 godina

$
0
0

Prirodnjački muzej u Beogradu, izložbom „Priča o nama“ u svojoj Galeriji na Malom Kalemegdanu, obeležio je jubilej – 125 godina trajanja (29. decembar 2020). Izložba „Priča o nama“ traje u njihovoj Galeriji na Malom Kalemegdanu. Korzoportal. Foto koncept: Kaća Lazukić Ljubinković

Izložbom „Priča o nama“ obeležen je jubilej – 125 godina postojanja Prirodnjačkog muzeja u Beogradu, na žalost, još uvek u privremenim prostorijama na Malom Kalemegdanu i u Njegoševoj ulici na Vračaru. Autorka Aleksandra Maran Stanković osmislila je celine: Kabinet retkosti – kratka istorija prirodnjačkih zbirki, Iz arhive Prirodnjačkog muzeja, Iz zbirki Prirodnjačkog muzeja i Savremeni period Muzeja. Predstavljeni su i značajni događaji i ličnosti na čelu sa Josifom Pančićem prvim srpskim botaničarem, koji su učestvovali u osnivanju ove ustanove pod nazivom “Jestastvenički muzej” 1. decembra 1895. u Kraljevini Srbiji. Prva izložba otvorena je 7. septembra 1904. godine.

Od tada do danas prošlo je 125 godina, a Prirodnjački muzej u Beogradu nalazi se u privremenim prostorijama u kojima se čuva prirodna i kulturna baština u 117 prirodnjačkih zbirki, sa oko million i petstotina hiljada različitih primeraka iz Srbije, sa Balkanskog poluostrva, iz sveta. Po broju primeraka izdvajaju se mineraloška, petrološka, zbirke fosilnih i recentnih mekušaca, insekata, ptica, sisara, kao i Generalni herbarijum Balkanskog poluostrva, koje imaju veliku naučnu i muzeološku vrednost. U zbirkama se čuvaju i primerci vrsta biljaka i životinja koje se više ne mogu naći na terenima Srbije, pa čak ni na Svetu.

Prirodnjački muzej u Beogradu poseduje jednu od najstarijih i najbogatijih stručnih biblioteka na Balkanu koja je osnovana pre 115 godina i sadrži više od 22.000 naslova knjiga, rukopisa, naučnih časopisa, geografskih i geoloških karata. U Muzej takoreći svakodnevno dolaze školska deca kako bi na licu mesta videla ono što o prirodi uče iz udžbenika.

U 21. veku kada se svet suočava sa dramatičnim razaranjem prirode koja nam ranjena uzvraća cunamijima, pandemijama, zemljotresima, poplavama, snegovima i letima kada im vreme nije, Prirodnjački muzej u Beogradu, bez stalnog staništa koje očekuje 125 godina, čuva dragocenosti naše prirodne i kulturne baštine podsećajući – postojimo, ne odustajemo.

PROČITAJTE I: tekst-u-fokusu-vladimir-mitrovic-cetvrt-veka-nagrade-za-arhitekturu-djordje-tabakovic/, https://korzoportal.com/vikend-prica-sedefna-dugmad/berat-grad-koji-se-mazi/ne-samo-vek-josif-pancic/bazel/intervju-slavica-vujovic-istrazivanje-prostora-kao-sudbina/

 

 

 

 

Članak Prirodnjački muzej u Beogradu – 125 godina se pojavljuje prvo na Korzo.

Žensko oko: Džepovi moga badića

$
0
0

Pre desetak godina objavljivala sam tekstove-eseje u nedeljnom broju novosadskog lista „Dnevnik“ u rubrici koju sam nazvala „Žensko oko“. Neznatno prepravljen je tekst „Džepovi mog badića“  iz tog serijala. Piše: Bojana Karavidić. Foto: korzoportal

Ne znam kada je šlafrok naših baka i mama zamenjen bade mantilom, intimnim odevnim predmetom za telo posle kupanja, koji smo na našem terenu prvi put videli u holivudskim filmovima poput „Bal na vodi“. Mamu sam prvi put videla u bade mantilu kada je bila u bolnici.

Moj prvi tirkiz-belo karirani badić od vazdušastog frotira debelog dva prsta kupila sam sedamdesetih godina prošlog veka u najlepšoj novosadskoj prodavnici (više ne postoji), preteči unificiranih šoping molova, u kojoj su se na tri sprata prodavala slovenačka garderoba, veš za decu i odrasle, kožna galanterija, nakit i kozmetika. U prizemlju je bio postavljen raskošan kristalni luster koga se ne bi stidela ni jedna svetska modna kuća. Ko li ga je maznuo u vremenu kada je počela tranzicija i kupovina „za šaku ribe“ društvenih firmi? Pod je bio prekriven finim tapisonom, te se nije čulo tabananje mušterija, lift je bio bešuman. Vladao je odmereni kupoholičarski duh, a vladala su i super pravila kupovine na kredit, pa su se porodice sezonski snabdevale. Mir i sklad kupovine samo je ponekad remetila rasprava roditelja i dece o željama i potrebama.

Moj prvi badić sam toliko obožavala, pa nisam htela da ga „trošim“u kući tek tako, recimo dok doručkujem kiflu namazanu medom ili pekmezom od kajsija. Taman posla da mi lepljivi namaz kapne na mekanu tkaninu . Oblačila sam ga kada ne jedem, ne pišem (da ga ne dotakne mastilo loše hemijske olovke), ne kuvam, kad ne brišem prašinu ili lakiram nokte. Badić bih aktivirala samo kada u pozi koja imitira glumačke, pruženih nogu na taburetu, zavaljena u fotelji čitam.

Ne sećam se kada sam prestala da fetišizujem taj tirkiz-belo karirani odevni predmet. Neke stvari se dogode tek tako, nebitne su za promenu toka istorije, a ipak ostaju zabeležene na periferiji sive moždane mase, u nekoj od moždanih vijuga do sada neistraženih.

Tek, počela sam zdušno da ga rabim u vikend prepodnevima, zadovoljna što mogu da tumaram po stanu zaogrnuta tkaninom koja ne steže telo. Prala sam sudove dok su se široki rukavi badića umakali u vodu, kapi crnog čaja bile su vidljive u visini grudi, ali to nije remetilo moj osećaj za estetiku. Badić je postao običan, upotrebljiv odevni predmet i morao je da ponese tokove i teret života jedne  žene u najboljim godinama (ma šta to značilo, ali su bile takve) koja ne samo da ima odgovorno radno mesto, već i rinta u kući, sklanja i presklanja donji veš ukućana i uparuje čarape, pere froncle na tepihu, presipa korpu sa papirima u kantu za đubre („Hoće li iko ikada to uraditi u ovoj kući osim mene?!“, galamim značajno gledajući u pravcu kao gluvonemih ukućana), nervozno grabim dve iscurele baterije i trpam ih u džep badića, pronalazim pored šporeta otpalo dugme i to ide u džep, odnekud iskrsava  ključ od nepoznate brave ispod zbrke žica dok se saginjem usisavajući, u džep s njim, sa visoke police ormana gde trpam vuneno ćebe pada mi na glavu čep sa davne potrošene parfemske bočice (čitala sam da on dugo zadržava miris koji tera moljce) i on pronalazi utočište u džepu badića.

Od kada postoji mobilni telefon sa koga očekujem poziv koji će mi, ah, ta nada, promeniti život, on postaje još mobilniji u badić džepu dok kružim kućnim nivoima, od podruma preko dvorišta do tavana. U polućelavom travnjaku pronalazim zaboravljene makaze za cveće, potez ruke i već su u džepu. Vidim da se u poštanskom sandučetu nešto beli, idem po ključić, vadim sadržaj, pa s njim u džep. Ekspediciju završavam kačenjem badića na kupatilsku vešalicu, tuširanjem i uskakanjem u garderobu namenjenu „za grad“.

Tirkiz-belo karirani badić iskrzane kragne i rukava čeka me malko olinjao okačen na vešalici u kupatilu, sa blagim mirisom zaprške. Ipak nije tako. Prati me i kad nisam kod kuće! U kancelariji me pronalazi muž i pita kroz telefonsku slušalicu fiksnog telefona – „Gde je ključ od poštanskog sandučeta?“, ili „Gde su makaze za cveće?“, ili „Zvoni ti mobilni, ne vidim ga.“, „Ona iscurela baterija je isčezla, to mi je model da kupim novu,nisi je valjda bacila…“. Kakva glupa pitanja, mislim u sebi, kad se kućnim sitnicama zna mesto –  džepovi mog badića.

Odavno ne postoje ni najlepši tirkizbeli zaštitnik mog tela, niti zamišljam da sam filmska diva u bademantilu tek izašla iz kade pune mirisave pene. Život me je samleo i pretvorio u kućnu babarogu čiji rad i kretanje po kući može da se otkrije kada se pretrese sadržaj džepova badića. Ako su prazni, znači da sam onemoćala od borbe sa ukućanima i stvarima, da noćima gledam filmove čije naslove zaboravljam.

PROČITAJTE I: foto-esej-kada-je-bila-nevina-i-tanaka/, aktuelno-slobodan-bubnjevic-nauka-i-kovid-19/intervju-minja-mikic-pronasla-sam-svoj-likovni-izraz/mile-davidovic-i-njegov-fantasticni-svet/vikend-prica-sreconosa/

 

Članak Žensko oko: Džepovi moga badića se pojavljuje prvo na Korzo.

Intervju – Srđan V. Tešin: Moji likovi nisu od papira

$
0
0

Srđan V. Tešin (Mokrin 1971-Kikinda). Pisac, nagrađivan, prevođen. “Trudim se da u svojim prozama izgradim likove koji neće izgledati papirnato, već stvarno, poput ljudi od krvi i mesa. Trenutno pišem priče iz porodičnog ciklusa, pa su svi moji likovi zasnovani na stvarnim ljudima s kojima sam delio i delim svo dobro i svo zlo ovog sveta», kaže u intervjuu za korzoportal. Piše: Bojana Karavidić. Foto: Lična arhiva S.V. Tešin

Korzoportal: Nedavno je objavljena vaša knjiga “Luka kaže” u kojoj analizirate zapažanja vašeg sina, odnosno razgovarate s njim o onome što ga zaokuplja. To ste pretočili u 77 kratkih priča o roditeljskoj ljubavi, brizi, odgovornosti, ali pre svega o svetu deteta koje razmišlja o onome što ga okružuje. Šta vas je navelo da se upustite u ovaj poduhvat? 

Srđan V. Tešin: Jednog vrelog, junskog poslepodneva, moj tada sedmogodišnji sin Luka ušao je u moju sobu u kojoj sam se odmarao i iznebuha me upitao: „Ja sam terapeut, reci mi, koji je tvoj problem?“ Iako sam isprva pomislio da mi prepričava nešto što je pročitao u knjizi ili u časopisu, prihvatio sam igru i rekao mu da imam toliko problema u životu da ne mogu da se odlučim od kog da počnem. Na tu moju opasku, Luka je rekao: „Kad je tvoje srce ispunjeno muzikom, treba da je sviraš!“ Ova rečenica mi je zazvučala fantastično i inspirativno. Sav ushićen sam ga šaljivo upitao: „Ti si pisac?!“ Na šta mi je on odgovorio: „Ma ne, ti si pisac, a ja sam terapeut.“ Bio je to trenutak prosvetljenja. Tačno sam znao šta treba ubuduće da radim: da pažljivije slušam svog sina i da od njegovih rečenica pravim priče. Tad sam shvatio da bi naša igra mogla da preraste i u knjigu. Luka i ja smo se igrali pišući. Moja prijateljica Kristina Gavran, književnica i dramaturškinja, rekla mi je, nakon što je pročitala knjigu: „Ovo je najljepši poklon koji si mogao dati Luki za budućnost. Nema svaki dječak ovakve uspomene na djetinjstvo ukoričene u knjizi, i tatu koji ima takvu moć zapažanja.“ Baš to sam želeo! Želeo sam da se Luka, kada bude imao pedeset godina kao ja sad, podseti na to koliko je ljubavi izbijalo iz tih naših rečenica. Raduje me činjenica što se mnogi čitaoci, pre svega roditelji, prepoznaju u našoj knjizi priča o zaguljenim odnosima između oca i sina.

Korzoportal: Nagrađivani ste pisac, majstor kratke priče “briljantnog stila”, “istraživačkog duha”, kako kažu kritičari. Diplomirali ste na poetici kratke priče od koje ne odustajete iako je priča kao književna forma danas u ćorsokaku kod čitalaca.

Srđan V. Tešin: Živimo u romanocentričnom vremenu, međutim, to ne utiče na svežinu i potentnost priče, koja se kao žanr svakodnevno razvija. Recimo, u antologiji kratke priče „U šta smo se to pretvorili“, Bojana Gajski, Dragana Miljević i ja smo pokazali kako je priča, pre nego roman, otvorenija za istraživanja različitih smerova mogućeg razvoja književnosti. Zbog toga čitaoci nikada neće gubiti interesovanje za priču, jer je priču, u različitim oblicima, danas moguće pronaći u pograničnim, „sivim“ zonama književne produkcije i to najpre u digitalnom okruženju: na društvenim mrežama ili na blogovima. Priča je izdržljivija i vitalnija forma nego što se misli. Uzgred, naša književna tradicija je prvenstveno pripovedačka. Nije bez razloga Ivo Andirić, prilikom dodele Nobelove nagrade za književnost, govorio o priči i pričanju. Ne može se odustati od pričanja. To je žanr koji nema početka, jer potiče od praistorijskih usmenih sažetih formi, ali nema ni kraj, jer je priča antropološka konstanta, bez priče ne bi bilo ni nas ni sveta, kao kako je to lepo primetio Mihajlo Pantić. I ja, poput svih kratkopričaša, smatram da se svet može sagledati samo fragmentarno, jer je naš doživljaj sveta fragmentaran. Zbog toga se najsigurnije i najkomotnije osećam u priči kao formi, koja mi je potaman.

Korzoportal: Teme pronalazite u urbanoj sredini koja je ispunjena neočekivanim susretima i radnjama, a nije blagonaklona prema usamljenom pojedincu. Pišete Odavno smo ispričale sve priče jedna drugoj, tako da nam još jedno celovečernje ćutanje nije teško padalo”. Uticaj podneblja u kome se nalazi Kikinda, gradu u kome živite proizvodi svojevrsni banatski splin?

Srđan V. Tešin: Radnje nekih svojih priča smeštao sam u neidentifikovano mesto M. ili deo grada koji sam nazvao Mars, u nameri da priče učinim opštijim. Lišene lokalnog kolorita, te priče funkcionišu sasvim dobro u okviru tog obezličenog sveta. Međutim, neke priče se ne mogu ispričati bez kontekstualizacije koju može da pruži isključivo insistiranje na onome što se stručno naziva spiritus loci. Dakle, potpuno bi besmisleno i književno neopravdano bilo da sam svoje porodične priče i priče o detinjstvu, dečaštvu i mladosti smestio u neko izmaštano mesto, a ne u svoj rodni Mokrin. Već je samo pitoreskno selo Mokrin prepuno značenja i sibolike. Poput svojih vrlih zemljaka i prethodnika: Vase Stajića, Miroslava Antića, Raše Popova ili Đure Đukanova i ja sam u Mokrinu, koji odiše jedinstvenim banatskim veltšmercom, pronašao neiscrpan izvor svojih priča. Trenutno pišem novelu „Mokrinske hronike“ i opsesivno se bavim zavičajnim temama. Mogu da odem iz Mokrina, ali ne mogu Mokrin i njegov banatski splin iz mene. Još nešto, kad Mokrinčane pitate gde se nalazi Kikinda, oni vam će rezignirano reći: „Pored Mokrina!“ To vam je tipačan primer prokletstva malih razlika.

Korzoportal: Urbana sredina, likovi otuđeni od sebe samih i njihov simulakrum života – to su odrednice vaših književnih dela. Sve je na ivici fantasmagorije. Kao da ste književni Tarantino?

Srđan V. Tešin: Čitaoci obično porede moje romane „Kuvarove kletve i druge gadosti“ i „Gori gori gori“ upravo sa Tarantinovim filmovima i to najpre zbog brutalnih, bizarnih i opscenih tema kojima se bavim. Ali ne verujem da se ta ocena može odnositi na sve moje knjige. Volim da smeštam svoje priče u međuprostor između fiktivnog i faktografskog. Ta granica je vrlo porozna, ali priče čini uverljivijim. To vam je kao kada sitne laži pokušavate da sakrijete u oblandu istine. Nema boljeg mesta za skrivanje od tog. Trudim se da u svojim prozama izgradim likove koji neće izgledati papirnato, već stvarno, poput ljudi od krvi i mesa. Trenutno pišem priče iz porodičnog ciklusa, pa su svi moji likovi zasnovani na stvarnim ljudima s kojima sam delio i delim svo dobro i svo zlo ovog sveta. Moji likovi nisi ništa manje otuđeni od savremenih ljudi koji beže u virtuelni svet.

Korzoportal: Bili ste novinar, kolumnista u novosadskom “Građanskom listu”. Kako se to i kada dogodilo? Posle je nastala knjiga “Alternativni vodič kroz Vavilon”.

Srđan V. Tešin: Na moju nesreću, dvaput sam ostajao bez posla u istoj instituciji kulture u Kikindi. I danas sam nezaposlen. Međutim, kada sam prvi put dobio otkaz, a to je bilo 2005. godine, moja prerano preminula koleginica Ljiljana Jokić Kaspar pozvala me je da pišem kolumnu za „Građanski list“ kako bih ipak imao kakva-takva primanja. Ona se bila iskreno zabrinula za moju egzistenciju i egzistenciju moje porodice. Kada je, nažalost, „Građanski list“ prestao da izlazi, Vladimir Arsenić iz zrenjaninske Gradske biblioteke me je pozvao da u njihovoj ediciji, u kojoj su knjige objavili Ljubomir Živkov i Vladislava Gordić Petković, objavim  publicističku knjigu. Kako sam imao na stotine razuđenih tekstova i nisam umeo da ih sortiram, u pomoć sam pozvao Nevena Ušumovića, Subotičanina iz Kopra i Umaga, da od te kamare tekstova izabere one najbolje. Tako je nastao „Alternativni vodič kroz Vavilon“.  Sličnu vrstu kolegijalnosti sam osetio i kada sam, deset godina kasnije, drugi put ostao bez posla i kada me je Vesna Roganović, novinarka i prevoditeljka, pozvala da budem kolumnista u „Politici“. Od tih kolumni iz „Politike“ nastale su „Tekstaze“, neka buduća knjiga izabranih književnih tekstova. Danas ne pišem ni za jedan medij. Kolegijanost je izuzetno retka pojava na našoj književno-medijskoj sceni.

Korzoportal: Dopadaju mi se naslovi vaših knjiga  i priča: „Kroz pustinju i prašinu“, „Gori gori gori“, „Kazimierz i drugi naslovi“, „Kuvarove kletve i druge gadosti“, „Ja sam mrtva žena“… Naslovima zavodite potencijalnog čitaoca?

Srđan V. Tešin: Naslov ima dve funkcije: da objasni samog sebe i da objasni ono što ispod njega sledi. I ja se držim tog principa čiji je tvorac jedan zaboravljeni srednjovekovni kaluđer i sholastik. Naslov je dobar ako se već sama priča sadrži u njemu. Nije bez razloga u svim velikim medijima uvedeno mesto urednika naslova.

Korzoportal: Imali ste iskustvo objavljivanja e-knjige. Šta ste objavljivali i kakav je bio odaziv čitalaca? Da li je elektronska forma knjige konkurencija štampanoj, ukoričenoj?

Srđan V. Tešin: Skoro sve moje knjige postoje i u elektronskom obliku. I sam vrlo rado čitam e-knjige. Više i ne pravim razliku između ta dva formata. Nema opasnosti od toga da će jednog dana e-knjige zameniti štampane. U pitanju je tehnička strana publikovanja knjige. Ne zaboravite, knjige su se pisale i na glinenim pločicama, kamenu, papirusu, životinjskim kožama, svili ili bambusu. Ljudi su smetnuli s uma da su se ranije rukopisne knjige čitale stojeći, jer su bile ogromnog formata, drvenih korica, okovane železom, srebrom ili zlatom. A danas knjige uglavnom čitamo u krevetu. „Ep o Gilgamešu“, najstarije poznato književno delo, možete čitati i sa dvanaest glinenih ploča iz biblioteke asirskog kralja Asurbanipala iz 7. veka pre nove ere ili na Kindlu, svejedno će to i dalje biti priča o duhovnom sazrevanju herojskog Gilgameša, sebeljubivog kralja koji tiraniše svoj narod i zanemaruje bogove. Knjiga je mnogo više od trenutne izdavačke mode i diktata vremena.

Korzoportal: Vaš život ispunjava pisana reč, a šta mimo toga zaokuplja vaš svet?

Srđan V. Tešin: Moj svet je, uslovno rečeno, skroman, ali mi je sasvim dovoljan. U njemu ima mesta za moju porodicu i malobrojne prijatelje, moje knjige i moje gitare. Sve ostalo dođe i prođe i ne zadržava se dugo u mom svetu. Zanosio sam se mišlju da će muzika biti moj život. Sviram gitaru od najranijih dana. Bavio sam se i profesionalno muzikom, svirajući u raznim rok bendovima, na gitarijadama i na koncertima, ali i u kafanama, na svadbama i na daćama. I dalje držim sobne koncerte svojoj deci. I žalim za propuštenim prilikama da obogatim svoje skromno sviračko umeće. I dalje maštam o tome kako ću jednog dana ponovo kupiti električnu gitaru. Što bi rekao Džoni Štulič: „Još da imam ‘fendera’, video bi svirke…“  I da… Luka kaže: „Kad je tvoje srce ispunjeno muzikom, treba da je sviraš!“ I ja sviram.

PROČITAJTE I: kultura-secanja-vladimir-stojanovic-odzaci-bastina-na-dlanu/, terra-medjunarodni-simpozijum-skulpture-u-terakot-jedinstven-u-svetu/vikend-prica-peloid/palmanova-idealni-renesansni-grad-tvrdava/secanje-bosiljka-kicevac-linorezi/foto-esej-petrovaradinska-tvrdava-januar-017/dubravka-dukanovic-sakralna-bastina-vojvodine-18-i-19-veka/

 

 

 

Članak Intervju – Srđan V. Tešin: Moji likovi nisu od papira se pojavljuje prvo na Korzo.

Tekst u fokusu: Čitate li bar kod?

$
0
0

 

Tekst u fokusu Kako čitati bar kod?”, preneto sa portala Nauka kroz priče.”… Prvi čitač bar koda bio je dimenzija radnog stola, mračna kutija sa veoma jakom sijalicom (prvo 150 pa 500 vati), pa se prodavcima nije dopala ideja da kupuju i postavljaju veliki broj takvih čitača koji su mnogo grejali i štetili vid…” Zatim je sve – istorija. Piše: Marija Đurić. Foto: korzoportal

Najdosadniji deo kupovine, naročito kupovine prehrambenih namirnica, jeste onaj pred kasom. Da nema bar kodova, stvar bi bila još napornija. Da smo pre 20 godina u Srbiji imali današnje tržne centre i da smo kupovali koliko i sad, teško da bismo sačuvali nerve čekajući da i najbrža kasirka na svetu obavi sve potrebne funkcije i da u kasu ukuca identifikacioni broj svakog proizvoda koji smo kupili (broj je pročitala s nalepnice i ukucala, pa pogrešila, pa ispravila). Niz vertikalnih crnih i belih crtica različitih širina, jednostavnog naziva bar-kod (bar je crta, crtični kod) ove operacije sveo je na provlačenje proizvoda ispod čitača. On funkcioniše tako što crne prugice apsorbuju svetlost dok ga bele reflektuju pa se tako senzoru šalje on/off signal. Svaki kod ima dva puta po šest brojeva. Prvi broj u kodu uvek je nula, osim kod mesa i proizvoda čija težina varira, kao i nekoliko drugih. Sledećih pet brojeva su kod proizvođača, narednih pet su oznaka proizvoda i poslednji broj je kontrolni i on pokazuje da li je prethodnih 11 dobro očitano. Bar kod se pokazao kao veoma zgodan pošto se kod mogao čitati iz najrazličitijih uglova, čak i ako je delimično pocepan.

Kako je nastao bar kod? Još početkom tridesetih godina XX veka, student Volis Flint smislio je da bi kupci tokom posete supermarketu mogli da na karticama obeležavaju proizvode koje su izabrali što bi na kasi dosta ubrzalo stvar. Nešto kasnije, nakon Drugog svetskog rata, mladi učitelj Norman Jozef Vudlend, pokušao je da napravi patent koji bi pomogao da informacije o proizvodima budu dostupne tokom njihovog “izlaza” iz radnje. Patent se sastoji od obeležavanja proizvoda mastilom koje bi se videlo pod ultraljubičastom svetlošću. Ovo se pokazalo kao skupo i ne baš pouzdano zbog razlivanja mastila, pa je Vudlend smislio nešto bolje: kombinaciju bar-koda i Morzeovog koda. Prvi čitač bio je dimenzija radnog stola, mračna kutija sa veoma jakom sijalicom (prvo 150 pa 500 vati), pa se prodavcima nije dopala ideja da kupuju i postavljaju veliki broj takvih čitača koji su mnogo grejali i štetili vid. Za tako nešto bila je potrebna velika količina svetlosti precizno usmerena na malu površinu – laser, koji tada nije bio ni na vidiku, bar ne nalik današnjem. Vudlend, koji je tada radio u IBM-u, ubedio je kompaniju da dovede konsultante i proceni njihov patent, ali se nije proslavio. IBM mu je ponudio novac za patent, ali su Vudlend i Bernard Silver, njegov saradnik u pravljenju te verzije koda za obeležavanje proizvoda, to odbili, smatrajući da je ponuda preniska. Onda su ga 1962. prodali kompaniji Filko, a oni dalje kompaniji RCA.

Šezdesetih godina, diplomac MIT-a Dejvid Dž. Kolins pokušavao je da osmisli način za prepoznavanje železničkih vagona. Umesto belih i crnih crtica, on je smislio plave i narandžaste pruge napravljene od materijala sa refleksijom. Te pruge su predstavljale cifre od 0 do 9. Svaki vagon imao je četvorocifren broj koji je pokazivao kojoj železnici vagon pripada, i još šest cifara za identifikaciju samog vagona. Kolins se krajem šezdesetih, kada je njegova ideja postala već dosta dobro prihvaćena, ponovo obratio svojoj kompaniji Silvanija sa idejom da napravi crno-beli kod, ali su ga odbili, objašnjavajući da nema novca za ulaganje. Kolins je onda dao otkaz i osnovao sopstvenu kompaniju, a Silvanija se od plavo-narandžastih pruga nikad nije obogatila. Onda su se pojavili i laseri koji su tankim zracima u obliku linije prelazili preko bar-koda. U sedamdesetim se na dodatno prilagođavanje kodiranja proizvoda bacio krajnji kupac Vudlendovog patenta, kompanija RCA, mada kod tada još nije ličio na današnji, i na kraju je izgubio bitku. S druge strane, Vudlend je nastavio da radi za IBM u kom je razvio “univerzalni kod proizvoda” (Universal Product Code, UPC), koji je na kraju prihvatila čitava industrija. Bar-kod i njegovi čitači postajali su sve manji i jeftiniji, a laser je radio iz sve širih uglova i većih udaljenosti. Standardizacija jedinstvenog tipa bar-koda pomogla je njegovom razvoju: mastila, nalepnice, manji čitači, rad na baterije…

Oprema teksta korzoportal

PROČITAJTE I: prirodnjacki-muzej-u-beogradu-125-godina/, izlozba-vlaho-bukovac-slikarstvo-neprolazne-lepote/foto-esej-od-kraja-ka-pocetku/vikend-prica-suparnici/ekskluzivni-foto-esej-viktorija-aladzic-u-arizoni-juti-koloradu/julka-kuzmanovic-cvetkovic-prokuplje-brdo-hisar-kao-tajna/

 

Članak Tekst u fokusu: Čitate li bar kod? se pojavljuje prvo na Korzo.


Žensko oko: Biciklom u Evropu

$
0
0

Iz serijala „Žensko oko“ u centru je bicikl. „…  Saosećam sa drugaricom „biciklistikinjom“, na visokom položaju u velikoj državnoj firmi, koju je direktor video kada je dolazila na posao i zgranuo se što se dovezla biciklom. „Nemoj više da te vidim tako. Vijoriš mi kao neka Meri Popins, sramotiš nam firmu…Piše (pre desetak godina): Bojana Karavidić. Foto: Manja Holodkov

Jurim novosadskim ulicama, obilazim autobus progorelog auspuha iz koga se vije dim nezdrave boje, bankina nije prepreka za moje vozilo ako nije oštre ivice, obilazim dugačke kolone vozila u oba smera u zakrčenoj uskoj ulici i osvajam za njih neosvojivi prostor, krivudam biciklističkom stazom pored Dunavskog parka zaobilazeći pukotine, rupe. Metalik sivi auto parkiran je baš na rampi  (zakošeni uspon) pešačkog prelaza za osobe sa invaliditetom koji biciklistima dobro dođe, vlasnik stoji, kao krila raširio je  vrata na svom benzinskom ljubimcu i preprečio prolaz, pa stajem uz škripu nepodmazanih kočnica nalivenih pljuskovima i pokazujem mu prstom ono prosto, odlazeći.

Osećam neobičnu snagu osvajanja prostora na biciklu, jedinom prevoznom sredstvu koje znam da vozim. Kad se iz Gradića sjurim s mosta nizbrdo ka Novom Sadu mislim „ma, sve ću da vas sredim“. Koga?  One koje srećem na bar pet destinacija na koje dnevno odlazim i gde me čekaju oni koje ubeđujem da finasiraju moj „divan projekat, nikad tako nešto niste pročitali“, druge molim za intervju „Mirjana, što ti je lepa frizura, hoćeš da snimimo razgovor o…“ ili komentar o aktuelnim događajima kao što je nestašica vode „budite ljubazni kao uvek…“, šnajderku ubrzavama da ušije rascepljeni šlic na haljini od kineske svile boje paučine sa Viner Placa (vikend buvljak u Novom Sadu) kako bih imala garderobu za otvaranje Sterijinog pozorja, u prodavnici tkanina na kilo pronalazim metar i po beličastog  brokatnog mebl štofa za dve stilske stolice.  Sve to trpam u korpu na volanu, pored tašne koja mi, ipak, daje notu ozbiljnosti kada prestanem da vrtim pedale. Idem ka Skupštini Vojvodine na parking. Prošle godine nije bilo ovog genijalnog izuma – gvozdenog držača za dvotočkaše, pa sam nekoliko puta mrtvaladna mog dvotočkaša prislonila na zgradu Banskih dvora, pored glavnog ulaza dok me jednom prilikom ljubazni portir nije upozorilo „Nemojte molim vas“. Poštujem, ali baš je belom, mermernom zidu Skupštine dobro pristajao moj pink-fluoroscentni ljubimac.

Ponosna sam na sebe dok sa visine sica posmatram Novosađane kao jedinstvo poznatih i nepoznatih likova. Ne znam zašto mi se čini da za mene kada sam na biciklu nema prepreke (osim pljuska). Kada je sunčano oblačim suknju da bi mi pocrnele  pihtijasto bele noge. Solarijum prezirem. Dok huji vazduh oko tela u vožnji čini mi se da brže crne ekstremiteti. Još kad stavim tamne naočare, pa se u malo hladnijim jutrima obavijem bež pašminom na čijim su krajevima crveni i narandžasti cvetići i perličke stuštim niz Varadinski most, ko će me, preplanulu, prestići.

Saosećam sa drugaricom biciklistikinjom, na visokom položaju u velikoj državnoj firmi, koju je direktor video kada je dolazila na posao i zgranuo se što se dovezla biciklom. „Nemoj više da te vidim tako. Vijoriš mi tu kao neka Meri Popins, sramotiš nam firmu“, rekao je. Ona, zinula u neverici. Htela je da mu kaže kako poznati evropski ministri dolaze na isti način na posao i kako njihovi nadređeni to ističu kao plus imidžu dotičnog ministarstva, htela je da pomene predsednika države u Skandinaviji i jednog novosadskog bogataša svetskih manira, htela je da pomene svog druga u Antverpenu koji dobija novčani dodatak jer na posao dolazi biciklom i ne zagađuje životnu sredinu, ali je zanemela.

Kakva zabluda da se u Evropu ne stiže i biciklom!

PROČITAJTE I: intervju-natasa-oparnica-vracar-vreme-da-postojimo-jedni-za-druge/, stitchn-bitch/slikar-apsurda-julije-knifer/izlozbanestali-u-holokaustu-zemun-svaka-slika-prica-pricu/vikend-prica-sneg/jovo-simisic-stari-bezanijski-aerodrom-i-milutin-milankovic/secanje-bosiljka-kicevac-linorezi/intervju-relja-ivanic-arhitektura-u-objektivu/

 

Članak Žensko oko: Biciklom u Evropu se pojavljuje prvo na Korzo.

Petrovaradinska tvrđava okom stranca

$
0
0

Pravilo je da fotografija bude prateći element teksta. Ovog puta je obratno! Krystof Wielgus je profesor na Tehnološkom fakultetu u Krakovu (Poljska) koji je učestvovao na Međunarodnoj konferenciji “Tvrđave budućnosti” održanoj u okviru Festivala uličnih svirača 2019. Kao poklon organizatoru (Suburbium) poslao nam je seriju fotografija Petrovaradinske tvrđave. Autor eseja “Izgubjen na mostu ( Dobri duh Podgrađa) varadinska, večernja veduta” je Franja Petrinović (Zaboravljeni grad – Podgrađe Petrovaradinske tvrđave, Suburbium 2007).

Da li baš treba verovati prilježnim pričalicama, koje, potajno željne neke naknadne slave,  neumorno i bez zazora okupiraju noćne programe lokalnih radio- stanica uznemirujućim  pričama   o mnogim neobjašnjivim pojavama? Iz večeri u veče, zaklinju se poverljivim glasom,  tišinu usnulih soba baroknog  Podgrađa Petrovaradina remete neki čudni zvuci, pucketanja i neobjašnjiva škripa nameštaja, tek da prekinu i rasprše pahuljasto paperje ono malo preostalih snova nekadašnjih gradskih beležnika, učitelja i domaćica.

Da li baš treba slušati sve te, spiritizmu sklone somnabule onih koji u panici prekinutih snova vide duhove nekadašnjih stanara i siluete svih onih koji su živeli, gradili i čuvali bedeme utvrđenja izniklog na steni preko reke, koja se diže osunčana, a zove se u stihovima i Dojčina Petra Varadin?

Da li je zaista kucnuo čas  konačnog svođenja računa? Pa je baš iz tih razloga onaj  preki i mahniti Petar, nekada posednik ogromnog atara na mestu današnjeg Novog  Sada, kome je krajem dvanaestog veka, zbog izvršenih ubistava konfiskovana sva imovina,  ovih dana čvrsto rešio da dođe po svoje. Tvrde, on je tu samo da razgleda svoj atar.A drugi? Da li je, zaista, moguće da ljudi petrovaradinskog Podgrađa imaju neki tajni život?Ko zna? Verovatno da za sve što se dešava i što će se dešavati postoji  racionalno objašnjenje. Pa i za ovo. Međutim, zbunjuju i unose nedoumicu oni manje pričljivi i hrabri, koji ,u Preradovićevoj ulici, vire iza prozora prekrivenih prašinom, iza drvenih kapija koje se teškom mukom otvaraju, i oni bojažljivi, koji retko prominu ulicom, samo onda kada svoje kuhinjske ostave dopunjavaju s polovinom kilograma narodnog hleba. Jer, sigurno potajno misle, da baš o tome nikako ne bi trebalo da se priča. Ne izazivati, jer bi moglo da bude i gore. I to mnogo gore.

Čak i one koji nisu radoznali, i one kojima nije baš do priče, verovatno, bar ponekad prekrije veo pitanja o tome šta se krije iza drvenih kapija Podgrađa. Neka tiha veselost dvorišta, lenje mačke na suncu, zasadi šeboja, gomile odbačenih i nepotrebnih stvari, stare cigle i crep, zaboravljena burad, pokvareni bicikli, probušene gumene lopte, flaše, konopci otežali od opranog rublja? Ili starci koji korovim metlama bezuspešno metu svoju prošlost, izlažu prolećnom suncu  maturska odela i glancaju potamneli escajg sa nekadašnjih balova i zabava? Možda dobroćudne bake, u odorama veštica, mrvicama krpe rupe starih rana i uspomena, zbunjene pod naherenim i natrulim nadstrešnicama, pored zidova nagriženih memlom?Ili se samo bogu  mole, zalud?Samo, o tome ne treba da se priča. Baš nikad. A i  o tome kako se sve neizbežno menja. Naravno, ni o tome kako život neumitno prolazi, zaboravljajući nas zanavek, poput odbačenih i u travu zaraslih staklenih pivskih boca. I o tome da se gotovo stišao onaj pritvorni glas budućnosti, koji sve više svojim čavrljanjem o zaludnosti ispunjava uši nekog drugog.

Kad pažljivo razmislim, za neke odluke, u atmosferi konfuznosti koja nas obavija poput  magle, ne moraju postojati brojni i valjani razlozi. Tako da, uostalom, i ne treba da čudi  rešenost da se dobrovoljno prijavim, bar na izvesno vreme, za obavljanje dužnosti i zadataka dobrog duha petrovaradinskog Podgrađa. Posao kao i svaki  posao. Radiću ga čestito i valjano, kao i sve druge.Niz prednosti je na mojoj strani. Kao prvo, živim pouzdano u nekoj vrsti raskoraka između dva stoleća. Bio sam i komunista i socijalista, a duša mi vapi za neizbežnim demokratskim promenama. Zahvaćen sam talasima tranzicionih dešavanja, izgubljen na mostu nesavršenosti, čežnjivih očiju uperenih ka idealu koji neću doživeti. Zube polako gubim, kosa mi je odavno postala potpuno bela. Uostalom, svi kažu da živim u zemlji prenaseljenoj ostacima prošlosti, avetima prošlih vremena, duhovima i senkama propalih ideologija i poraženih snaga, koje se množe kao gliste posle kiše.

Zato sam napisao neku vrstu pažljivo intoniranog dopisa predsedniku Mesne zajednice Petrovaradina, nabrajajući navedene razloge i naglašavajući svoju želju. Takođe, nisam mogao da odolim a da ne spomenem činjenicu da, ako već neki bez rezerve tvrde da je Podgrađe prepuno duhova, sasvim sigurno  još jedan,  po mnogo čemu različit, neće biti suvišan. Ako ih nema, onda sam spreman da predstavljam živi dokaz da postoje. Mogu me noću zatvarati da ne bih kvario njihove snove, a preko dana mogu zabavljati radoznale turiste. Uostalom, ako se Podgrađe ponosi  svojim moćnim i zaslužnim građanima, ako ulice  ponosno nose njihova imena, zašto ne bi raspolagalo i svojim ličnim duhom. Jedno je sigurno, u klasifikatoru ovovremenih zaludnih zanimanja i specijalnosti, obavljanje spiritističkih poslova, zapravo profesija službeno priznatog duha čini mi se      najbezazlenijom. A ko zna za šta to može biti dobro.

Samo, o tome ne bi trebalo da se priča kad ne bi postojalo nešto mnogo jače od htenja i želja, nešto što nagoni na pričanje u tmastim i tamnim noćima kada snovi postaju teški, a nešto bolno naleže na ulice Novog Sada progoneći uporne šetače, koji, nalik na pokisle krošnje kestenova, odolevaju nedaćama i ćudima vremena. Kao i mene,  suvišnog čoveka postsocijalizma na razmeđu stoleća, odavno srodnog onom, jednom opevanom,uvaženom građaninu Sofroniju Popadiću, koji je stalno živeo sve tiše i poštapao se sve lakše.Ili možda i samog blaženog Sofronija, glavom, bradom, šeširom i štapom za koga su tvrdili, a kažu i danas, kako su ga zaboravili i građani i smrt. Kao i mnogo toga. Zaboravili, pa još i da ne govore. Sofronija, čije ime može samo da se još pročita još samo u knjigama. Pobogu, zar su zauvek nestali svi ti,  sa imenom Sofronije? Hteli ili ne da priznamo, u jednom sumnje nema – on je još uvek  prolazio sitnim korakom, u prvi suton, duž bedema i šančeva trskom nabujalih, ispod nakostrešenih platana, pa preko pontonskog mosta pravo na Trandžament, on  još uvek oran za šetnju i duga razmišljanja starački svuda hodi, starački odenut i starački nasmešen. I ponavlja, kao za sebe, stečajni, socijalni i nostalgični lament: Ko zna za šta je to dobro. Ko zna za šta je  dobro to što veče opet pada, što se izgled mostova menja, što Dunav preti izlivanjem, što su se neke zgrade šćućurile, tu gde jesu, što autobusi kasne, što  muči kostobolja, što mnogo čega nema.Njegove korake i ritualna kretanja su već davno  u svojim sećanjima pohranili novosadski nadobudni poslenici i usedelice koje nikad ne gube nadu, dok je on gotovo pola stoleća u sebi prebirao socijalne aktovke sa periferije, popucale fasade, posečena stabla, nestale mostove, i brisao antikvarnu prašinu sa literarnih žurnala. Lepo je ako se i njegov duh bar nekima priviđa, lepo je ako skučenost i teskobu napuštenih zgrada narušava njegova lakokrila pojava.

Samo, ni o tome se ne govori, jer više niko i ne sumnja da je sve oko nas ustrojeno da se dokaže kako prolazi slava ovoga sveta. I niko više ne sumnja da i vrapci horski pevaju kako ništa  nije kako je nekad bilo. A to kako je bilo, odavno se u njegovom sećanju odomaćilo, kao što se razbaškario, prilično komotno i gotovo familijarno, jedan svet koji pokušava da se izbori sa glasnom vrevom i metežom nadiruće pošasti.Valjda samo zato, dok stoji na dunavskoj obali, uporan i stamen poput pripravnika kakvog zavoda za statistiku, i beleži odocnele šetače, bicikliste, pse i zalutale ljubavne parove, iščekujući one vozove koji kao da iz Dunava iskaču na nekadašnji gvozdeni most i jure poput divljih konja u njegovom pravcu, valjda samo zato ne primećuje onu, iza leđa, uvek nadolazeću buku grada u ekspanziji. Kao što i ne čuje škripu teških kamiona, metež i galamu pijace, sav cilik ovovekovne gvožđurije. Valjda samo zato zanemaruje drečavu muziku, dovikivanje pridošle mladosti, teški romor Bistrice sa nekoliko desetina hiljada stanovnika, i ne drhti u senci skorojevićkih kolonada koje polako natkriljuju život.

Valjda samo zato, ispisujući tanani kanconijer prošlog sveta, još uvek jasno vidi, baš sada, Lazu Kostića kako trči ispod rascvalih jorgovana podno Tvrđave. I čuje zvuke onog vojnog orkestra,  sa svečano doteranim muzičarima, koji je svakog petka ispred Beogradske kapije priređivao koncerte. I sprema se, kao i uvek, da do samog pucanja ružoprste zore svrati, u laganom mimohodu, Kod zvezde, Kod jagnjeta,Kod zelenog drveta, Kod slona, Kod vola, Kod jelena, Kod divljeg čoveka, Kod crnog orla, Kod ključa, Kod crnog kotla, a onako jutarnje poletan bar na trenutak sklopi oči Kod crnog medveda. Samo da i u toj noći ponovo vidi kako se neštedimice toči crveno budimsko, belo šopransko, bermet ili pivo.

Da li da mu mahnem rukom, tek da stresem prašinu sa listova biljki zaboravljenog herbarijuma?Dok i sam još uvek prebrojavam mahovinom nagrižene crepove na zgradama koje su se, tamo preko Dunava, umetnule jedna preko druge, sabile i šćućurile pred naletima teskobne budućnosti. Dok deklamujem sebi i večernje prohladnom zraku sve stihove ispisane Podgrađu u čast, koji me sada podsećaju na sasušene leptire probodene zarđalim čiodama, na sve one idilične bljezgarije i splačine o kafanama, kućama, otmenosti i posebnom duhu, prosute poslednjih godina po našim glavama. Da ga pitam da li još uvek uspeva da se, bez ogorčenja, ironično podsmehne svim slikama iz ilustrovanih porodičnih časopisa, namolovanim dopisnicama, amaterskim fotografskim izložbama i rukom obojenim razglednicama.Užasava li se još uvek nad tom prošlošću ispisanom količinom ribljeg paprikaša i nad lažnim cilikom starogradskih pesama i tamburaških bandi?Da mu dojavim kako, uprkos činjenici da vozovi neizbežno kasne, današnja administracija ponekad deluje savršeno precizno i pedantno. Naročito kada želi da saopšti neizbežne laži. Poput činjenice da duhovi ne postoje. Onaj ko zaziva duhove, poželeli su da mi saopšte, mogao bi se suočiti sa ozbiljnim problemima. Inicijativa koju sam poduzeo mogla bi se u važećoj pravnoj nomenklaturi okarakterisati kao ozbiljna uvreda i uznemiravanje građana. Postoje važnije stvari od duhova, rekla mi je ljubazno službenica. Da li mi se čini normalnim da priče o starim dobrim vremenima zauzimaju tako važno mesto u mom životu? Ne mislim li da još samo starci uporno pričaju o klimatskim promenama i starim dobrim vremenima? Ma, naravno da znam.

Međutim, neki još  tvrde, ne bez razloga, da su se baš  juče rukovali sa zamišljenim i tužnim Sofronijem. A drugi tek u noćnom programu beleže da njegov duh šeta iznad srušenog Bruk šanca, isturenog bastiona, lebdi nad Ostrvskom tvrđavom i Inzel šancem, koju je progutao visok vodostaj i promena toka, pa sve do Vaserštata, ponekad pomno evidentirajući nastale promene. Uprkos administrativnom negiranju činjenice da duhovi postoje. Kao što znate, istina je sasvim drugačija. Mi postojimo, samo smo na trenutak zastali na jednom od nepostojećih mostova koji je povezivao obale Dunava. Izgubljeni. Izgubljeni na mostu, suvišni ljudi na razmeđu vekova, umorni od potcenjivanja. Kao i svi. Kao cela zemlja.Zar sumnjate da je malen broj onih koji ponekad stoje na mostu, izgubljeni? U pitanju su čitavi gradovi izgubljenih ljudi. Prepuni autobusi, banke, pošte, vozovi, areodromi. Baš u naše vreme sve je više ljudi koji čuvaju kao tajnu vlastiti utisak promašenosti i izgubljenosti, iščekujući spasonosno razrešenje. Uostalom, ne postoji  tajni život. Postoji samo osećaj, jači no ikad, da neki drugi žive umesto nas naše živote, neku od mogućih verzija, neku koju nikad nismo uspeli da ostvarimo.

PROČITAJTE I: kultura-secanja-vladimir-mitrovic-miroslav-silic-arhitekta-pavle-zilnik/, tekst-u-fokusu-lisabonska-prica/tekst-u-fokusu-suburbium-obasjava-petrovaradinski-gradic/evropska-unija-plaketom-tablom-oznacila-nagradeni-projekat-tvrdava-bac, tekst-u-fokusu-mediteran-u-delima-iz-kolekcije-pavla-beljanskog/vikend-prica-suparnici/

 

 

Članak Petrovaradinska tvrđava okom stranca se pojavljuje prvo na Korzo.

Refleksije: Danilo Vuksanović, autorsko vođenje kroz izložbu „Matrica. Monologija“

$
0
0

U Galeriji Matice srpske održava se jedinstvena izložba radova „Matrica. Monologija Danila Vuksanovića“ (oktobar 2020 – mart 2021) za čiji nastanak je autor Danilo Vuksanović inspiraciju pronašao u klišeima (franc: clicher – otisnuti) koji se čuvaju kao neistražena arhivska građa u ovoj nacionalnoj ustanovi. Autorsko vođenje u petak  (5. februar) bilo je otkrivanje prošlosti u kontekstu 21. veka. Tekst/Foto: korzoportal

Danilo Vuksanović uronio je u do sada neobrađenu zbirku od dve hiljade klišea pohranjenu u depou Galerije Matice srpske iz vremena kada je postojala Dunavska banovina. Tako je nastala njegova autorska izložba „Matrica. Monologija Danila Vuksanovića“.

Danilo Vuksanović za korzoportal objašnjava polazišta za izložbu, a to su fijoke, ustvari spremište/arhiv klišea koji se čuvaju u Galeriji Matice srpske kao baština –„ Fijoke su temelj ljudskog duha, one su nešto gde obeležavamo granicu između sveta realnosti i onoga što se krije u prošlosti a mi otkrivamo. To može biti orman u kome čuvamo intimu, garderobu, predmete koje smo nasledili od dragih osoba, u kome se oseti miris lavande ili neki drugi odjek prošlosti“.

Jedna knjiga značajno je doprinela koncipiranju izložbe „Matrica. Monologija Danila Vuksanovića  „Kada sam pronaša knjigu Gastona Bašlara „Poetika prostora“ otkrio sam da u njoj postoje metafore gnezdo, školjka, kuća, a jedna je i fijoka, odnosno orman. Onda sam odlučio i definisao da orman bude glavni junak moje izložbe, odnosno sadržaj koji se u njemu nalazi. Od dve hiljade artefakata iz depoa Galerije Matice srpske odabrao sam nekoliko i nastala je priča koja je pred nama na izložbi.

Izložba „Matrica. Monologija Danila Vuksanovića“ je priča o trajanju, o baštini koja nam krči put ka budućnosti, o istraživačom radu, o radoznalosti, o poetici, o duši istraživača koji ne lamentira nad prošlim vremenima, o želji umetnika da posmatrača umetničkog dela podstakne da razmišlja Hteo sam da pokažem da ne možemo uvek vrednovati umetnička dela prema njihovoj ceni na tržištu i stručnoj valorizaciji, već prema tome gde se nalaze, zbog čega ih izučavamo, šta možemo da otkrijemo u njima. Sve što se nalazi u muzeju može biti predmet muzeološke izložbe, sve može biti i predmet savremene umetnosti i predmet istraživanja“.

Na izložbi „Matrica. Monologija Danila Vuksanovića“ izloženi radovi nagoveštavaju da za stvaralački rad autora ne postoji kraj. Kružnica pokazuje da proces nije završen što potvrđuje autor  Ovo je deo stvaralačkog procesa koji nije prekinut. Ovde je radni deo u kome sada štampamo otisak za posetioce izložbe, to označava novi ciklus. Želeo sam da pokažem da je stvaralački proces trajan, da se nikada ne završava kao ni život slike“.

Na završetku autorskog vođenja na izložbi „Matrica. Monologija Danila Vuksanovića“ u Galeriji Matice srpske dobili smo pečat-grafiku sa potpisom Danila Vuksanovića. Pečat overava postojanje, trajanje, poverenje da je sve pečatirano istinito i da možemo kročiti u budućnost. Viši konzervator Galerije Matice srpske je Luka Kulić koji je naočigled posetilaca udarao pečat na klišee.

PROČITAJTE I: izlozba-vlaho-bukovac-slikarstvo-neprolazne-lepote/, foto-esej-od-kraja-ka-pocetku/usput-ona-bez-njega/vajar-nikola-macura-from-noise-to-sound-projekat-mira//intervju-maja-erdeljanin-vruce-slikarkino-leto/, .https://korzoportal.com/aleksandra-vrebalov-komponovanje-sledim-osecaj/vikend-prica-lidija-dejvis-jedenje-ribe-u-osami/

 

 

Članak Refleksije: Danilo Vuksanović, autorsko vođenje kroz izložbu „Matrica. Monologija“ se pojavljuje prvo na Korzo.

Žensko oko: Celulit na rukama

$
0
0

Sećanje na leto pre desetak godina, tada je napisan tekst – Žensko oko, epizoda «Celulit na rukama». Piše: Bojana Karavidić. Foto: Izložba «Nagoveštaji», Jozef Klaćik, SULUV

Super su se uredile fensi ženske.

Sve se vidi kao na sjajnoj tacni kada se razmile po plažama i bazenima – iz butina isisan celulit, silikoni ubrizgani u sisiće, iz stomaka izvučeno salo, obrazi zategnuti  botoksom, kosa produžena zalepljenim veštačkim pramenovima, o nasađenim noktima da ne pišem, kao ni o cirkonima u zubu jedinici, na nozdrvi, jeziku, ne znam da li je provaljeni pubis kao jedno od najskrivenijh mesta ženskog tela kao i guza. Ova potonja spakovana je u tanga gaćice.

Fensi ženske se ne kupaju u reci, moru, bazenu kao se ne bi istopile. One ponosno šetaju bezdlako, solarijumski «sređeno» telo, zagušujuće namirisano aromama nepoznatog porekla uvek nadomak velikih očekivanja. Dok autentični bogataši (štogod to značilo) pronalazi prirodu i zdravlje, njima sitnuriji ostaju njihove polovne naprave za lažne živote ovenčane estetskim prepravkama kratkog veka.

Ne znaju devojke i mlade žene da estetska dela koje im je napravio viđeni hirurg plastičar posmatra Okata Lija ne bi li otkrila prevaru i potvrdila tvrdnju da  savršenstvo ne postoji osim u slepoj, nesrećnoj ljubavi.

Devojke i mlade žene u želji za prepravkama butina, lica, sisa i naslaga sala na stomaku i dupetu, zaboravile su da intervenišu na rukama, u delu od ramena do lakta. To je deo tela na kome se često pojavljuju grudvice – zgrušano masno tkivo. Zbog toga deluju nedovršeno i tužnjikavo sa svim skupo plaćenim multipleks intervencijama na telu.

Zašto su Žaklina Kenedi i Odri Hepbern insistirale kod svojih stilista na maloj haljini bilo koje boje bez rukava?! Zato šta taj otkriveni deo, nadlaktice, prikazuje njihovu urođenu ženstvenost, otmenost koja se ne može kupiti ni jednom prepravkom plastičnog hirurga. I niko na svetu nikada neće biti kao njih dve ma koliko uložio u prepravke svog tela. Zaboravila sam na Mariju Kalas, treću divu sveta, iako se borila sa celulitom i viškom kilograma celog veka. Njen celulit je damski.

Celulit na rukama“ je metafora za sve koji zamišljaju da su ono što nisu. „Celulit na rukama“ može se videti na iscrtanoj obrvi neke ministarke, na noktima sa iskrzanim crvenim lakom ugledne i bogate novosadske doktorke koja se na izložbi prikazala sa voštanom satenskom mašnom u kosi.  „Celululit na rukama“ nećemo videti kod univerzitetske profesorke s osmehom Katrin Denev iako ima višak kilograma i mnogo godina upisanih u krštenicu. Ni moj komšija  koji više od decenije godina nije kročio iz Novog Sada nema „celulit na rukama“, roker je kao upravo pristigao sa Džegerovog stejdža. Takav se rodio. On je paradigma mog života u životu «bez celulita na rukama».

PROČITAJTE I: izlozba-vlaho-bukovac-slikarstvo-neprolazne-lepote/, poezija-rastko-petrovic-tamna-eva/foto-esej-valjevo-u-prolazu/tekst-u-fokusu-suncica-lambic-fenjcev-jugoslovenski-umetnicki-prostor-i-umetnicka-kolonija-ecka/foto-esej-bakini-recepti-za-unuku-milicu-da-si-mi-ziva-i-zdrava/vikend-prica-sopstvena-bunda/

 

 

Članak Žensko oko: Celulit na rukama se pojavljuje prvo na Korzo.

DaNS: Inicijativa za zaštitu Studija M i Radija Novi Sad

$
0
0

Objekti Radio Novog Sada i Studija „M“ koji su bili u vlasništvu Javne medijske ustanove Radio-televizije Vojvodine 5. februara 2021. godine predati su u nadležnost Pokrajinske vlade. Tim povodom oglasilo se Društvo arhitekata Novog Sada (DaNS) čiju inicijativu prenosimo u celini. Foto: Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, osim kad nije drugačije naznačeno


Društvo arhitekata Novog Sada (DaNS) podnelo je 1. februara 2021. Inicijativu sa zahtevom nadležnoj instituciji – Zavodu za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada – da se nedavno iseljeni radijski kompleks zgrada sa Studijom M u centru grada u najkraćem mogućem roku utvrdi za kulturno dobro i da se time pravno-formalno uredi buduća rekonstrukcija objekata. Na ovaj način želimo da pokrenemo i javnu debatu o najboljem rešenju za prenamenu ovog vrednog arhitektonskog kompleksa i pozivamo sve zainteresovane pojedince, grupe i institucije da se pridruže našoj inicijativi. DaNS nedvosmisleno podržava mogućnost da ovaj kompleks dobije novu namenu i pozdravlja napore da se obezbede finansijski uslovi za to, ali sve treba da bude u skladu sa stručnim kriterijumima najvećeg stepena. Radi se o nizu zgrada koje je do skoro koristila Javna medijska ustanova RTV – Radio Novi Sad, čije su projekte potpisali naznačajnije arhitekte grada dvadesetog veka: Đorđe Tabaković, Daka Popović i Pavle Žilnik.

Imajući u vidu prošlonedeljnu primopredaju zgrada radijskog kompleksa Pokrajini (5. februar 2021, prim. korzoportal), kao i najave o osnivanju i izgradnji novog muzeja na njegovom mestu, apelujemo na nadležne da bilo kakvu rekonstrukciju u cilju prenamene sprovedu isključivo u skladu sa zakonskim regulativama i prema validnoj stručnoj analizi. Na ovo upozoravamo s obzirom na značajnu činjenicu da gradski Zavod za zaštitu spomenika kulture već priprema materijal za proglašenje ovog kompleksa za kulturno dobro. Taj postupak, međutim, još nije okončan, zbog čega svi moraju biti veoma oprezni kada promišljaju o bilo kakvim intervencijama. Ne možemo se složiti sa idejom da se u ime izgradnje muzeja posvećenog 20. veku nepovratno uništi nasleđe tog 20. veka, što bi se desilo rušenjem dela bivših radijskih zgrada.


Foto: Relja Ivanić&DaNS

Zgrada Studija M, arhitekte Pavla Žilnika, je mesto koje od izgradnje 1959. godine ima funkciju kultnog koncertnog prostora na ovim prostorima. Holovi i koncertna sala Studija M predstavljaju najvredniji enterijer iz pedesetih godina u gradu, a sama zgrada sa platoom najreprezentativniji javni objekat kulture iz te epohe koju Novi Sad ima.

Dodatno, Studio M čini organsku celinu sa starom zgradom Radija Novi Sad, arhitekte Davida Dake Popovića, koja sadrži reprezentativni hol sa stepeništem iz međuratnog perioda. Njenim proglašenjem za kulturno dobro bi se otvorila mogućnost da se zgradi rekonstrukcijom vrati originalni izgled iz 1932. kada je izgrađena za Trgovački Lojd, i da time zasija u punom sjaju kao deo istorije grada. Ovaj niz se nastavlja zgradom aneksa radija iz 1959, kojom je arhitekta Žilnik ostvario harmoničnu vezu sa starom zgradom Doma novosadske trgovačke omladine, najlepše ugaone zgrade iz međuratnog perioda u Novom Sadu. Nju je 1932. godine podigao čuveni arhiteka Đorđe Tabaković i njome se završava ansambl radijskih zgrada koje smo kao društvo u obavezi da sačuvamo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodatni značaj ove grupe zgrada čine i retki komadi tehnike iz svih epoha istorije Radija Novog Sada, potom bogata arhiva snimaka radijskog programa i održanih koncerata, a posebno je važna i kulturna memorija ovog mesta kao epicentra domaće i svetske muzičke i kulturne produkcije.

S obzirom na to da je Gradska uprava za urbanizam i građevinske poslove u junu 2020. odbacila zahtev Pokrajine za izdavanje Lokacijskih uslova za rekonstrukciju radijskog kompleksa, jer projekat koji je podnešen, a koji je dobijen na javnoj nabavci, nije ispunjavao uslove za građenje zbog nekolicine problema u zahtevu i neusklađenosti sa planskim dokumentima i zakonskim procedurama, pozivamo da se svi budući projekti usklade sa svim važećim planovima, propisima i uslovima nadležnih organa.

Stoga Društvo arhitekata Novog Sada poziva Pokrajinsku vladu (AP Vojvodina) da efikasno iskoristimo vreme i dođemo da projekta rekonstrukcije koji će ispunjavati najviše stručne standarde. DaNS se principijalno zalaže da se pre svega raspiše arhitektonski konkurs za idejno rešenje rekonstrukcije ovog kompleksa u cilju buduće prenamene, čiji bi zadatak bio da se dođe do najboljeg arhitektonskog rešenja usklađivanja nove namene sa postojećim karakterom zgrada radijskog kompleksa koje treba očuvati. Društvo arhitekata Novog Sada, kao i do sada, stoji na raspolaganju za bilo kakvu vrstu stručne pomoći u ovom procesu.

Oprema teksta korzoportal

PROČITAJTE I: izlozba-25-godina-nagrade-za-arhitekturu-djordje-tabakovic-muzej-savremene-umetnosti-vojvodine/, nikola-grdinic-vodic-kroz-almaski-ambijent/tekst-u-fokusu-olga-kovacev-ninkov-grupa-boschbosch-51-godina/casopis-za-arhitekturu-i-urbanizam-dans-planovi-modernog-novog-sada/intervju-lazar-kuzmanov-osim-ispravnih-odluka-nema-ni-lakih-ni-teskih/https://korzoportal.com/vikend-prica-sluzbenici/

Članak DaNS: Inicijativa za zaštitu Studija M i Radija Novi Sad se pojavljuje prvo na Korzo.

Viewing all 1482 articles
Browse latest View live